Maldivy sú možno rajom pre turistov, no určite nie pre korytnačky. Táto obdivuhodná žena ich však zachraňuje

478

Stále existujú ľudia, ktorým osud nevinných zvierat vôbec nie je ľahostajný. Stovky korytnačiek sa totiž každý jeden deň zachytí v opustených rybárskych sieťach, ktoré sa voľne plavia po Maldivách. Ak tieto zapletené korytnačky nenájdu včas, tak zomrú hladom, vyčerpaním alebo sa zadusia. Je to naozaj srdcervúce, no aj v dnešnej dobe existuje človek, ktorému ich osud ľahostajný nie je. Práve naopak, robí pre nich všetko. Doktorka Claire Petroso je žena so srdcom na správnom mieste.

https://www.instagram.com/p/BWic1xsBXWk/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

https://www.instagram.com/p/BVSYb_uhBCJ/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

Táto iba 29-ročná Claire z Londýna si dala jasnú úlohu – zachrániť toľko korytnačiek, koľko len bude môcť. Mnoho z tých, ktoré doktorka zachráni, sú zapletené istom časťou tela do siete. Je to nebezpečné aj z toho hľadiska, že ak sa im na určitý čas zastaví cirkulácia, sú potrebné amputácie končatín.

https://www.instagram.com/p/BVR_GARBT4y/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

„Korytnačky sú podobné mačkám a psom, k pohybu im stačia aj tri končatiny,“ vysvetľuje Claire. Doktorka vedie aj zariadenie na ostrove Dhuni Kolhu, kde vykonávajú korytnačkám operácie a poskytujú rehabilitáciu. Claire študovala biológiu na Oxfordskej univerzite. K projektu Olive Ridley sa pripojila v roku 2016 hneď po tom, ako našla reklamu na Facebooku. Do troch mesiacov bola na Maldivách a pomáhala týmto bezbranným zvieratám.

https://www.instagram.com/p/BW4GnydB-2L/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

Sama sa vyjadrila, že istý čas jej trvalo, kým sa tam dokonale adaptovala. Keďže v tamojších končinách je zavedená úplne iná kultúra a z 200 zamestnancov bolo len desať žien, nebola to pre ňu až taká ľahká úloha. Jej nemocnica má už sedem malých bazénov so slanou vodou a tam dokonale rehabilitujú zranené korytnačky.

Maldivy sú domovom 5 zo 7 druhov korytnačiek. A všetky z nich sú uvedené na červenom zozname ohrozených druhov ICUN. Niektoré korytnačky však nemajú to šťastie a druhú šancu už nedostanú. Ich mäso a vajcia sú totiž v niektorých častiach doslova delikatesy. A ešte aby toho nebolo málo, škrupiny sa používajú na výrobu šperkov a iných dekoratívnych predmetov.

https://www.instagram.com/p/BVR2sTTBDWj/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

Ďalším cieľom tejto obdivuhodnej doktorky je zapojiť oveľa viac stredísk do tejto záchrannej misie. „Prekvapilo ma, koľko ľudí miluje korytnačky. A bolo by dobré zdieľať túto radosť z nich s budúcimi generáciami,“ dodala.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.