„Malý Rím“, ako Trnavu prezývajú, je nádherné mesto. A čím vyniká?

1971

Toto západoslovenské mesto možno zaradiť medzi tie najkrajšie slovenské mestá. Trnava mala v minulosti významné postavenie a inak tomu nie je ani dnes. Fungujú tam svetové značky a nezamestnanosť je nízka. Okrem toho, že tam nájdete veľa zaujímavých pamiatok, nájdete tam s veľkou pravdepodobnosťou aj prácu. V Trnave nájdete aj skvelý aquapark !

Zopár zaujímavosti z histórie

Pôvodne vznikla ako trhové mesto na križovatke starých obchodných ciest využívaných už od praveku. Trnava sa môže pochváliť tým, že ako prvé mesto na území Slovenska dostala výsady slobodného kráľovského mesta. V roku 1238 jej ich udelil uhorský kráľ Belo IV. A pôvodné poľnohospodárske centrum sa začalo postupne meniť na centrum výroby, obchodu a remesiel.

V 13. storočí tam vybudovali opevnenie, ktoré je dodnes viditeľné. Počas tureckej okupácie v Maďarsku bolo mesto sídlom arcibiskupskej oblasti a prvej univerzity. Výsadné postavenie mesta upevňovali aj ďalší uhorskí králi. Význam Trnavy neustále rástol. Do 18. storočia bola známa v celej Európe najmä ako univerzitné mesto, no to sa zmenilo po tom, ako univerzitu presťahovali do Maďarska. V 21. storočí do mesta začali prichádzať veľmi zaujímavé spoločnosti a mestu sa darí.

Trnava je od roku 1996 krajské mesto, v ktorom žije okolo 70 000 obyvateľov.

trnava fotografia
Foto od Kurayba

Atrakcie

Bohatá história tohto mesta zanechala dnešnej generácii veľmi hodnotné dedičstvo. Historické centrum vyhlásili v roku 1987 za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Nadšenci architektúry nájdu úžasný sortiment kostolov na dostupných miestach, ku ktorým sa dostanete ľahko aj peši. Uvidíte tam 5 zaujímavé gotické kostoly, na ktorých sa zapísali jednotlivé storočia a rôzna architektúra. Počas obdivovania budete prechádzať cez krásne námestie. Nemali by ste prehliadnuť ani renesančnú radnicu v blízkosti impozantnej mestskej steny.

Historické centrum vyzerá aj takto:

trnava fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Najvýznamnejšie pamiatky sú historické rezidencie z mnohých storočí nachádzajúce sa v kopcoch. Najstarší kostol v Trnave je kostol sv. Mikuláša. Na jeho základoch „vyrástol“ honosný chrám bazilikálneho typu. Medzi veľmi hodnotné pamiatky patrí tiež prvý ranobarokový kostol na Slovensku, a to Katedrála sv. Jána Krstiteľa.

trnava fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Mestské opevnenie je jedno z vôbec najstarších na Slovensku. Ide o veľmi hodnotnú stavebnú pamiatku a patrí k najvýznamnejším fortifikačným celkom v stredoeurópskom priestore. Dominantou centra, ale aj mesta je renesančná mestská veža. Z nej budete mať krásny výhľad na mesto i jeho okolie.

Veľmi bohatá história zanechala na tomto meste výrazné stopy v podobe mnohých architektonických pamiatok. Návštevu Trnavy určite neoľutujete.

trnava fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Obchodu sa darí

Keďže mesto má výbornú polohu, vďaka ktorej to firmy nemajú ďaleko do Rakúska, Maďarska, Poľska ani Česka, podnikatelia sú tam spokojní a nezamestnanosť je nízka. Okrem toho, Trnava má aj výbornú infraštruktúru, čo sa o viacerých slovenských mestách povedať nedá. V meste sídli známa automobilka PSA Peugeot Citroen, spoločnosť Sony i Samsung.

trnava fotografia
Foto od Wimox

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre