7 manipulatívnych fráz, o ktorých ste si mysleli, že sú v poriadku

1007

Premýšľali ste niekedy nad tým, že niektoré frázy, okrem roho, že sú otrepané, majú silný manipulatívny podtón? Ak nie, nie ste sami. Veľa z nich totiž natoľko zľudovelo, že ľudia ich pokladajú za normálne a ako bežnú súčasť svojho života. Napriek tomu, že ich z času na čas používame všetci, zámer ich použitia nemusí byť vždy iba automatický alebo nevinný. Preto sa nenechajte zmiasť. Tie frázy sú o manipulácii a v niektorých prípadoch a pri niektorých ľuďoch by ste sa mali mať pred nimi na pozore.

„To preháňaš!“ „Reaguješ zbytočne prehnane!“

3 45
Zdroj: Canva

Určite túto frázu počúvate veľmi často. Je to niečo podobne, ako „robiť z komára somáre“, čo je ešte bežnejšie. Najčastejšie ju však počúvate od rodičov, ktorí chcú nejakým spôsobom uzemniť svoje deti. Keď je dieťa nahnevané alebo nespokojné a rodič vytočený, je to preňho najjednoduchšie, čo môže použiť. Necíťte sa preto zle, používa naozaj veľa ľudí a vy len musíte vedieť od koho si ju máte zobrať k srdcu a od koho nie. Je bežné, že keď vám to povie kolega v práci, cítite sa hlúpo, úplne spľasnete a začnete rozmýšľať nad tým, či naozaj reagujete prehnane. Nie vždy to však musí byť pravda. Môže za tým sledovať svoj vlastný cieľ a chyba vo nie je vo vás. Keď vám to však povie najlepšia kamarátka, ktorá vás pozná celý život a dokonale pozná aj situáciu, v ktorej ste zareagovali prehnane, to je už iná káva. Tam je naozaj priestor sa zamyslenie. Keď túto frázu používate, mali by ste tiež rozlišovať, kedy sa hodí a kedy nie.

„Ak ma ľúbiš, tak to spravíš“

4 30
Zdroj: canva

Tak to to je jedna z najhorších viet, ktoré kedy môžete počuť. Okrem toho, že je na prvý pohľad manipulatívna, je to aj citové vydieranie. Nikdy sa nenechajte vtiahnuť touto vetou do niečoho, čo sami nechcete. Chápeme, môžu to byť iba nevinné riady v kuchyni, ktoré je potrebné umyť, ale ak sa z tejto frázy stane pravidlo, bude bábkou niekoho iného a budete sa cítiť veľmi zle. Ak niekoho naozaj ľúbite, nekladiete si podmienky a takýmto spôsobom by to malo byť aj opätované. Pokiaľ váš partner alebo partnerka túto frázu radi používajú, niečo toxické sa pomaly prediera do vášho vzťahu. Nič sa nedeje. Vysvetlite partnerovi, že vám je nepríjemné, ak ti takto vyžaduje dôkazy lásky. Porozprávajte sa o tom a všetko bude zase v poriadku.

„Si strašne dramatický“

5 37
Zdroj: canva

Táto fráza má veľmi podobné použitie ako „reaguješ prehnane“ s tým rozdielom, že pri tejto sa cítite ako hysterický hlupák. Pritom vaša reakcia mohla byť úplne v poriadku a primeraná. Nenechajte sa takouto frázou zmanipulovať a zostaňte verní sami sebe. Vy najlepšie poznáte svoje emócie a pocity a keď sa vás niečo dotklo alebo vás rozčúlilo, tak ste reagovali tak, ako ste reagovali. Nemali by ste nikoho nechať, aby ovládal vaše vnímanie vlastných pocitov. Samozrejme, je potrebné mať v sebe aj zdravú sebareflexiu, lebo keď pri každom náznaku problému máte hysterický záchvat, potom ten človek, čo vám povedal, mal pravdu. Záleží naozaj od uhla pohľadu.

„Ty si myslíš, že si svätý!“

6 30
Zdroj: canva

Touto vetou zase vyrukujú ľudia, keď im v hádke už dochádzajú argumenty alebo strácajú pôdu pod nohami a chcú hodiť zlé svetlo na vás, aby ste sa cítili zle. Je to jednoduché. Oni urobia niečo zlé, vy ich s tým začnete konfrontovať a finálne použijú túto čarovnú formulku a vo vašej hlave sa začnú vynárať všetky tie zlé veci, ktoré ste kedy urobili. A tak vy kapitulujete a oni zase vyhrali. Nenechajte sa vtiahnuť do tejto pasce. Je úplne jedno, či sa hádate s niekým z rodiny alebo s kolegom. Hádka nie je o vás, ale o nich. Nenechajte sa rozptyľovať a sústreďte sa na podstatné veci.

„Je to tak preto, lebo si to urobil“

7 32
Zdroj: canva

Toto je veľmi často skloňovaná veta medzi všetkými vekovými kategóriami. Vo väčšine prípadov ide ale o manipulatívny pokus. Je to spôsob, ako vykľučkovať z niečoho nepríjemného úplne nevinne. A teda, že niečo nepríjemné vzniklo až na základe toho, čo ste urobili vy. Najľahšia vec na svete je hodiť vinu na niekoho iného. Je to naozaj prudko manipulatívne. Skúste v týchto prípadoch sledovať širší kontext a stojte si za svojou pravdou, pokiaľ vina nie je na vašej strane.

„Oh, to by som nikdy neurobil“

8 17
Zdroj: canva

A ďalšia klasika. Ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy. Použitie tejto vety je pre manipulátorov ako čerešnička na torte. Niečo sa stane, vy sa kvôli tomu cítite zle, lebo ste očividne niečo pokašlali a táto veta vás dokonale dorazí. Človek, ktorý vám to povie vás dostane presne tam, kde vás chce mať. V tomto štádiu ste náchylní robiť zlé rozhodnutia a prikývnuť takmer na všetko. Dávajte preto bacha, kto a kedy vám to povie.

„Si paranoidný“

9 13
Zdroj: canva

Ďalšie podceňovanie vašej osobnosti a schopnosti vnímať a vyhodnotiť správne situáciu. Toto je naozaj top fráza manipulácie a nesmiete sa ňou nechať zmanipulovať. Vo väčšine prípadov totiž urobíte na základe nej veľmi zlé rozhodnutie. Skúste sa nad tým zamyslieť. Stalo sa vám niekedy, že ste mali z niečoho veľmi zlý pocit a niekto vám povedal „ nebuď paranoidný“, tak ste to nechali tak a finálne sa vaše zlé pocity potvrdili? To je presne to. Túto frázu budete najčastejšie počuť, keď vám vaša intuícia niečo našepkáva a iní ľudia to tým pádom nechápu. Vždy počúvajte svoju intuíciu, nie to, že ste paranoidný. Keď vás touto frázou niekto manipuluje, je to preto, že ste vďaka svojej intuícii odhalili niečo, čo ste nemali. Ten človek je nejakým spôsobom ohrozený a vy paranoidný. Aké jednoduché.

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.