Manželia spia oddelene už 7 rokov a tvrdia, že vďaka tomu sú oveľa šťastnejší

7353

Manželia žijú pod jednou strechou 8 rokov a z toho sedem rokov spia oddelene. Nie preto, že sa veľa hádajú alebo kvôli iným nezhodám. Skrátka preto, že takto sa im to páči. Nuž, mnohí z vás by to zrejme nedokázali, oni sú však šťastní. Keď si v manželstve nastavíte vlastné pravidlá, môžete naraziť na stereotypy, ktoré vám neskôr môžu robiť veľké problémy. Tento pár vám to dokáže.

„Raz som sa prebudila v posteli sama, aj keď som si bola úplne istá, že som šla spať so svojou polovičkou. Ráno som ho našla na gauči. To isté sa stalo nasledujúcu noc. Zaspali sme spolu a prebudili sme sa osobitne,“ povedala žena. Viedli o tom viacero debát a uvedomili si, že je pre nich naozaj ťažké spať spolu. Navzájom sa často vyrušovali, keď chrápal manžel, nemohla spať manželka a naopak. Išlo však o oveľa viac rušivých elementov. Boli z toho zbytočne podráždení, a preto sa rozhodli pre zásadné riešenie. „Okrem toho sme si uvedomili, že máme úplne odlišné režimy spánku. V tom čase som mala veľmi flexibilnú prácu, takže večer som zväčša sledovala filmy či čítala knihy až do polnoci, preto som vstávala neskoro, zatiaľ čo manžel vstával skoro.“ Aj preto sa rozhodli, že vyskúšajú spať oddelene.

Začali spávať v rôznych izbách. „Bolo to pre mňa trochu divné, pretože som bola zvyknutá na to, že ľudia spia spolu. Moji rodičia začali spať samostatne až po 25 rokoch spoločného života,“ povedala žena. Dodala, že jej manžel sa takto cítil skvele – zaspal omnoho rýchlejšie, prebúdzal sa oddýchnutý, robil im raňajky a do práce chodil šťastný. Obaja sa stali oveľa pokojnejšími a taktiež začali spolupracovať oveľa lepšie.

Začal študovať históriu

Chlapík sa rozhodol, že sa chce o spánku v osobitných izbách dozvedieť viac, a tak začal čítať skúsenosti starších generácií. „Zistil som, že v starom Ríme posteľ nebola určená na spoločné spanie, ale slúžila iba na sex. Po sexe obaja partneri odišli spať do rôznych miestností. Ďalej v Spojenom kráľovstve počas viktoriánskej éry ľudia spolu taktiež nespali. V Rusku mali pred revolúciou aristokrati rôzne spálne, takže to v minulosti bolo úplne bežné.“
Tradícia spoločného spánku sa objavila až počas priemyselnej revolúcie, keď sa ľudia začali sťahovať do miest. Malé byty jednoducho nedávali manželom inú možnosť.

Profesor sociológie – Paulo C. Rosenblatt raz napísal knihu, v ktorej opisuje to, že spoločné spanie v jednej posteli často vedie k rozvoju psychologických problémov a môže spôsobiť nespavosť alebo iné poruchy. Od manželov tiež zistil, že spálňa je častokrát akési centrum napätia. Okrem toho existuje veľa konfliktov, ktorých spúšťačom je chrápanie, pozeranie televízie, boj o prikrývku alebo rozsvietená obrazovka mobilu. Ďalší odborník na spánok – Dr. Neil Stanley sa raz nechal počuť, že „spánok je sebecká aktivita, nezdieľajte ho s nikým“.

people sleep fotografia
Foto od pixabay Ilustračné

Oddelený spánok sa nerovná vždy nefunkčné manželstvo

Stále sa objavuje názor, že rozdielne spálne sú prvým znakom nefunkčného manželstva. „Zistila som, že ide iba o hlúpe stereotypné názory.“ Takéto povery majú v nás hlboké korene a aj keď v ne vaše babky stále veria, to neznamená, že musíte aj vy. Samozrejme, že to neplatí 100% a tento znak môže byť predzvesťou niečoho zlého.

Pozrime sa na celebrity

Štúdia vykonaná v USA ukázala, že asi 31% ľudí by chceli spať osobitne. Je to v súlade s prieskumom Nadácie National Sleep Foundation, podľa ktorého takmer každý štvrtý americký pár spí v samostatných izbách alebo na samostatných posteliach.

A robia to aj samotné celebrity. Napríklad George a Amal Clooney, ktorí sa rozhodli spať samostatne. Dôvod je ten, že George nahlas chrápe. Ďalším príkladom je Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas. Catherine kedysi povedala, že nechce pred manželom vyzerať neatraktívne, takže sa s Michaelom dohodli, že nebudú spať spolu. A ktovie, možno aj vďaka tomuto boli šťastným manželským párom celých 19 rokov.

Foto od wikimedia

Náš vzťah sa zlepšil

„Počas siedmich rokov, ktoré sme s manželom prežili v oddelených spálňach sa náš život výrazne zlepšil. Zdá sa mi, že oddelené izby nám nielen umožňujú dobre sa vyspať, ale tiež nás robia nezávislejšími, pretože každý človek chce byť niekedy sám.“

Skutočnosť, že milujete človeka nemusí nevyhnutne znamenať, že s nimi musíte spať na rovnakej posteli. „Pokiaľ ide o sex a spánok, sú to pre mňa dve úplne nesúvisiace veci. Ak ideme na dovolenku a nemôžeme si rezervovať 2 samostatné izby, spíme v tej istej miestnosti na 2 samostatných lôžkach.“ Žena tvrdí, že ich priatelia a rodina sú rozdelení do dvoch názorových táborov. Niektorí z nich boli dosť skeptickí a tvrdili, že bude ťažké zaspávať bez partnera. Ostatní povedali, že je to super a keby mohli, urobili by to aj oni.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre