Marihuana je v Nemecku od 1. apríla dekriminalizovaná

193

Fajčenie marihuany sa stalo v Nemecku legálne pre osoby staršie ako 18 rokov po tom, ako do platnosti vstúpili nové zákony o osobnom držaní marihuany. Od 1. apríla môžu dospelí v Nemecku nosiť pri sebe až 25 g sušenej marihuany a doma pestovať až tri rastlinky.

Nové zákony nasledovali po búrlivej diskusii o výhodách a nevýhodách povolenia ľahšieho prístupu k tejto droge. Vláda tvrdí, že dekriminalizácia marihuany zasiahne skrytý trh a obmedzí šírenie kontaminovanej marihuany, čím ochráni mladých ľudí. Avšak objavila sa aj kritika možného vplyvu na mládež.

„Z nášho pohľadu je zákon, tak ako je napísaný, katastrofou,“ povedala Katja Seidel, terapeutka z centra pre drogovo závislých v Berlíne. „Prístup k tomuto produktu bude jednoduchší, stane sa normálnejším, najmä medzi mladými ľuďmi.“

Reuters/youtube

Konzumácia marihuany osobami mladšími ako 18 rokov bude naďalej nezákonná.

Nový zákon obsahuje aj opatrenia na ochranu mladých ľudí, vrátane zákazu fajčenia marihuany v okruhu 100 metrov od školy, škôlky, ihriska alebo športových centier. Nemecký minister zdravotníctva, Karl Lauterbach, sľúbil rozsiahlu kampaň zameranú na vzdelávanie mladých ľudí o zdravotných rizikách a posilnenie preventívnych programov. Plánovaná mediálna kampaň však kritikov nepresvedčila.

„Nemá to u nich odozvu, nikdy to nebude fungovať,““ povedal Boris Knoblich, hovorca centra pre drogovo závislých. Spolkové centrum pre zdravotnú výchovu, ktoré je napojené na ministerstvo zdravotníctva, uviedlo, že prevezme svoju zodpovednosť rozšírením ponuky prevencie.

Južná spolková krajina Bavorsko medzitým skúša online školenie pre učiteľov o tom, ako pristupovať k tejto téme v triede.

Podľa oficiálnych štatistík z roku 2021, 8,8 % dospelých v Nemecku vo veku 18 – 64 rokov uviedlo, že v predchádzajúcom roku aspoň raz užili kanabis. Medzi ľuďmi vo veku 12 až 17 rokov sa číslo zvýšilo na takmer 10 %.

Reuters/youtube

Aké sú nové pravidlá?

Od 1. apríla

  • Osoby staršie ako 18 rokov môžu na verejnosti prechovávať až 25 g marihuany
  • Dospelí môžu pestovať až tri rastliny na domácnosť

  • Ľudia nebudú môcť fajčiť jointy pri školách, športových centrách alebo na peších zónach v čase od 7:00 do 20:00

Od 1. júla

  • Môžu sa zakladať združenia pestovateľov s maximálnym počtom 500 členov

  • Členovia musia mať viac ako 18 rokov a musia žiť v Nemecku

  • Kluby môžu pestovať a distribuovať drogy na neziskovom základe

Vláda uviedla, že mnohí užívatelia sa spoliehajú na túto drogu z liečebných dôvodov, a že nový zákon zlepší kvalitu kanabisu, ktorý konzumuje čoraz viac mladých ľudí. Všetci budú pozorne sledovať, ako tento zákon v Nemecku bude fungovať v praxi.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre