Máte radi lemury? Potom vás tieto fakty o nich rozhodne zaujmú.

851

Verte, že lemurov si obľúbite už na prvý pohľad! Sú totiž nesmierne roztomilí, charizmatickí a ich správanie pripomína malého človiečika. Lemury sa zaraďujú k primátom, a hoci nie sú k nám ľuďom príbuzní do takej miery ako napríklad šimpanzy, určite sa nájdu črty, ktoré máme s nimi spoločné.

Dôležité je ale povedať, že lemury sú jednou z najohrozenejších skupín cicavcov na svete! Prirodzene sa vyskytujú na Madagaskare – čo je ich jediný prirodzený areál výskytu. Bohužiaľ, sú tu lovené alebo odchytávané, aby sa stali domácimi miláčikmi detí. Ich najväčšou hrozbou ale je strata biotopu, za čo zodpovedáme my, ľudia, svojou činnosťou. 

Teraz ale myslime pozitívne a poďme si niečo o týchto rozkošných rozprávkových zvieratách povedať.

Na vrchole hierarchie sú samice

Zdroj Stephen Hickman

Medzi cicavcami je vedúca pozícia samice pomerne zriedkavá. To však neplatí pre lemury. Nie je ničím nezvyčajným, aby samice dokazujúce svoju dominanciu uhryzli iného jedinca, bili ho po hlave, vzali mu ovocie alebo ho vyhnali z miest na spanie. Taktiež platí, že svoje miesta si samice označujú sekrétom s typickým zápachom.

Čo sa týka potravy, samce dostanú iba toľko, čo zostane po samiciach.

Čím je lemur múdrejší, tým je obľúbenejší

Zdroj Victoria Bragg

Je všeobecne známe, že primáty prekypujú inteligenciou. A čím väčšiu zručnosť lemur v skupine preukáže, tým viac pozornosti mu členovia venujú. Prejaví sa to v takzvanom afilárnom správaní, kedy mu budú prejavovať náklonnosť v podobe starostlivosti o srsť a to bez toho, aby im to tento jedinec opätoval. 

Netradičné urovnávanie sporov

Niektoré lemury musia medzi sebou súťažiť o obmedzené zdroje, ako je potrava, územie, konkurencia medzi samcami v čase párenia. A toto všetko občas vyústi k fyzickým potýčkam, ktoré ale nie sú až tak nebezpečné – využívajú pri nich pachové žľazy, ktorých sekrét má protivníka zastrašiť. Niekedy to môže trvať aj hodiny. 

Na rovnakom princípe funguje aj “dvorenie” samcov samici, pričom údajne sekrét obsahuje zložky, ktoré majú vytvárať ovocno – kvetinovú vôňu, ktorá je pre samice lákavá. Ľudia však nie sú schopní tieto pachy zachytiť. 

Lemury sú jediné primáty (okrem človeka) s modrými očami

Modré oči sú medzi cicavcami, najmä primátmi, pomerne zriedkavé. Vedci do taxonómie živočíchov zaradili viac ako 600 druhov primátov, ale len ľudia a lemury sú známe tým, že môžu mať modrú farbu očnej dúhovky. Konkrétnym príkladom je lemur makako modrooký, pri ktorom je ale predpoklad, že do desiatich rokov vyhynie. 

Lemuria liečba hmyzom

Istá skupina lemurov prišla na šikovný spôsob, ako si poradiť s nepríjemnými parazitmi. Hľadajú mnohonôžky, ktoré vylučujú benzochinón, čo je pomerne účinný prírodný repelent proti komárom. Potierajú si nimi oblasť genitálií, ktorá síce bude podráždená, no na druhej strane budú chránený. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre