Mestá, ktorých obyvatelia majú častokrát iba jediné prianie – nadýchnuť sa čerstvého vzduchu

819

Vzduch síce nevidíme ani ho nemôžeme chytiť, ale treba si uvedomiť, že je bez pochýb veľmi dôležitý pre naše prežitie, a tiež jeho úroveň znečistenia priamo ovplyvňuje naše zdravie. Okrem toho bez neho neprežijeme ani pár minút.

Na Slovensku je relatívne čisté ovzdušie, aj keď sa nájdu mestá, kde to optimálne nie je. No najmä na dedinách je to ešte stále na dobrej úrovni. Nasledujúce mestá sa však čistým vzduchom ani zďaleka nemôžu pochváliť. A v niektorých patrí práve čerstvý vzduch medzi najžiadanejšie túžby ľudí.

V indickom hlavnom meste nie je nič žiadanejšie ako čerstvý vzduch. Znečistenie v Dillí, ktoré počas zimy dosahuje takmer 30-násobok bezpečných limitov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), má koncentráciu škodlivých častíc PM2,5 v rozmedzí 700 mikrogramov na jeden meter kubický.

Na menšie porovnanie – najvyššie znečistenie v Londýne je v súčasnosti 69 a všetko nad 300 je považované za „nebezpečné“.

Bola vyhlásená núdzová situácia v oblasti verejného zdravia, pričom jeden obchodník z Dillí – Nishank Dadu, porovnal smog s „plynovou komorou“.

„Cítim sa ako bez dychu aj vo vnútri môjho auta,“ povedal pre BBC. „Nemôžem nechávať otvorené okná v mojom dome. Dillí sa stalo plynovou komorou a zdá sa, že nikto nerobí nič, čo by zlepšilo situáciu. “

Delhi smog fotografia
Foto od Ashok666

Takže je Dilií najviac znečisteným mestom?

Nie tak celkom. Podľa indexu kvality ovzdušia v reálnom čase je koncentrácia PM2,5 v Dillí dnes 612 na meter kubický. No v niektorých ďalších mestách je to ešte viac.

Igdir v Turecku zaznamenáva neuveriteľný 999. V meste Piedras Negras v Mexiku je to 814. Ďalšie vysoké namerané hodnoty sú aj v Aguascalientes, Carmeli, Mexiku, Izraeli a Dazhou v Číne.

26843917832 b82940310a b smog in mexico
Foto od luisjromero

Ktoré mesto je najviac znečistené na svete?

Aj keď znečistený vzduch dosiahol kritický bod, v Dillí to nie je ničím novým. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je to 11. najviac znečistené mesto na svete s priemernou ročnou koncentráciou PM2,5 – 122. Niekoľko ďalších indických miest – Patna, Gwalior, Lucknow a Raipur – sa taktiež nachádza v top 20.

Najviac znečisteným mestom zo všetkých je však Zabol, mesto s 137 722 obyvateľmi v Iráne s priemerným znečistením PM2,5 – 217.

V prvej desiatke podľa znečistenia PM2,5 sú mestá:

Zabol, Irán – 217

Gwalior, India – 176

Allahabad, India – 170

Riyadh, Saudská Arábia – 156

Al Jubail, Saudská Arábia – 152

Patna, India – 149

Raipur, India – 144

Bamenda, Kamerún – 132

Xingtai, Čína – 128

Baoding, Čína – 126

PM 2,5 sa vzťahuje na jemné častice (s priemerom 2,5 mikrometrov alebo menším), ktoré sa vytvárajú spaľovaním motorových vozidiel, elektrární, lesných požiarov a v niektorých priemyselných procesoch.

Pre porovnanie, priemerný PM2,5 v Londýne je 15, v Paríži 18, v Los Angeles 11 a v Pekingu 85.

30993080892 fd3d19a1de b india smog
Foto od oatsy40

Hodnoty hrubších prachových častíc (PM10) sú výsledkom drvenia a tiež je to prach spôsobovaný vozidlami. Najvyššie hodnoty sú v nigérijskom meste Onitsha, po ktorom nasleduje Peshawar v Pakistane a potom Zabol v Iráne. Dilií je tesne za vrcholom prvej 20.

Prvá desiatka miest podľa znečistenia PM10:

Onitsha, Nigéria – 594

Peshawar, Pakistan – 540

Zabol, Iran – 527

Rawalpindi, Pakistan – 448

Kaduna, Nigéria – 423

Aba, Nigéria – 373

Riyadh, Saudská Arábia – 368

Al Jubail, Saudská Arábia – 359

Mazar-e Sharif, Afganistan – 334

Gwalior, India – 329

A teraz si vychutnávajte svoj čerstvý vzduch. Ak si myslíte, že ho nemáte dostatok, zájdite do Tatier, tam ho je požehnane.

Zdroj: telegraph

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.