Mesto duchov, za ktorým je bohatá banícka minulosť, je teraz na predaj

638

Momentálne je na predaj mesto duchov a cena vás možno aj prekvapí. Takáto kúpa je k dispozícii pre skutočných nadšencov a tých, ktorí majú zvyšné peniaze. Ide o opustený banský komplex z 19. storočia, ktorý sa nachádza v horách Inyo v Kalifornii. Toto prašné mesto Cerro Gordo je na predaj za menej ako 1 milión dolárov. Môže sa pochváliť 122 hektármi pôdy, 22 budovami vrátane prázdneho hotela, salónu a kaplnky. Toto mesto v minulosti prosperovalo baníctvom a žila tu banícka komunita.

Photo by youtube
Photo by youtube
Photo by youtube

„Je držané tou istou rodinou už desaťročia. Bolo mimoriadne dobre chránené pred výkopmi v bani a samou matkou prírodou. Na väčšine budov sa uskutočnila aj rekonštrukcia.“ Toto mesto bolo jedným z prvých hlavných ťažobných táborov južne od Sierry Nevady a kedysi fungovalo ako „strieborná niť“ vedúca do Los Angeles. Dlho pred tým, ako sa táto oblasť rozvinula, tam hľadali Mexičania v horách striebro. V roku 1868 začal podnikateľ Mortimer Belshaw ťažobnú operáciu a do jedného roka bolo toto mesto najväčším producentom olova a striebra v Kalifornii.

Photo by youtube

No v 80. rokoch minulého storočia poklesla hodnota striebra a mesto navyše zasiahol veľký požiar. A takto skončil jeho lukratívny príbeh. No čiastočne sa jeho sláva znovu obnovila v roku 1905, kedy ho zakúpila spoločnosť Cerro Gordo. Do značnej miery sa tam spracúvala dumpingová ruda, ktorá bola predtým zlikvidovaná za to, že mala príliš nízku kvalitu, no s novšou technológiou sa mohla spracovať tak, aby mohla spoločnosť vykazovať zisk. Do roku 1920 bolo v spoločnosti baníctva Cerro Gordo zamestnaných len desať mužov a krátko potom, podobne ako v prípade mnohých iných amerických baní, aj táto zanikla.

Photo by youtube

V súčasnej dobe tam vedú súkromní vlastníci prehliadky, pričom účtujú 10 dolárov za vstupné. A všetky tieto získané peniaze sa potom používajú na ochranou a údržbu mesta.

„V súčasnosti neexistujú žiadna obmedzenia na predaj ani na nového vlastníka. Boli by sme radi, keby sme dostali ponuky od akéhokoľvek jednotlivca alebo skupiny, ktorá sa bude naďalej starať o mesto, za ktorým sa skrýva fantastická história. Naozaj by sme chceli nájsť kupcov, ktorí by sa zaviazali zachovať túto oblasť, “ povedal Jake Rasmuson z Bishops Real Estate.

Photo by youtube

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre