Ako zrýchliť metabolizmus? Toto je zopár tipov ako znova naštartovať spomalený metabolizmus!

2061

Sme to, čo jeme?  Jedlo je pre naše telo zdrojom živín a energie. Náš metabolizmus je riadený hormonálne a nervovo, metabolické reakcie nášho tela treba usmerňovať, urýchľovať alebo prípadne spomaľovať. Premenu látok najviac zvyšuje svalová práca čiže fyzická aktivita v rôznych formách. Konzumácia potravy by mala znamenať výber tých najvhodnejších produktov a potravín, čo znamená, že bude dostatočne kvalitná a bohatá aj na probiotiká.

 

gut photo

Zrýchlený metabolizmus

Čím viac svalov máme, tým väčšia energetická spotreba. Zároveň tým rýchlejšie dokáže naše telo premeniť stravu na potrebnú energiu pre svaly. A zároveň sa nám podarí aj rýchlejšie schudnúť. K zrýchleniu metabolizmu prispieva najmä pravidelná fyzická aktivita v rôznych formách.
Tu je zároveň aj niekoľko overených rád, ktoré môžu prispieť k zrýchleniu metabolizmu no samozrejme je to u každého z nás individuálne ako zareaguje naše telo na dané podnety.

Ako zrýchliť metabolizmus

 1. Raňajkujte
 2. Stravujte sa pravidelne
 3. Hýbte sa a vykonávajte telesnú aktivitu
 4. Pite dostatočné množstvo tekutín
 5. Doprajte si kvalitný spánok a regeneráciu
 6. Nechudnite chvíľkovou diétou, zmeňte svoje stravovanie k lepšiemu navždy
 7. Jedzte kvalitné potraviny
 8. Otužujte sa
 9. Budujte svalovú hmotu
 10. Nehladujte

Probiotiká a metabolizmus

Aby metabolizmus fungoval tak ako má je potrebné aby mal dostatočný prísun probiotík. Tie nájdete v rôznych formách od doplnkov výživy po potraviny ako je jogurt či mlieko. Pridaním probiotickej stravy alebo kvalitného doplnku výživy zvyšujete šancu pre normálne fungovanie a činnosť tráviacej sústavy. Užívanie probiotík vám dokonca môže pomôcť schudnúť. Zaradenie probiotík do vášho jedálnička je jedným z najľahších spôsobov ako povzbudiť váš metabolizmus.

 

Naše telo spaľuje energiu dokonca aj v stave pokoja. V spánku naše telo spotrebuje energiu na úrovni bazálneho metabolizmu, ale naopak pri športe sa množstvo potrebnej energie výrazne znásobuje.

V momente, kedy začneme počas pohybu pociťovať únavu, sme pravdepodobne vyčerpali zásobu sacharidov a telo začína rozkladať tuk na energiu. V tejto fáze väčšina z nás prestáva vykonávať aktivitu lebo si myslíme, že už sme dosiahli svoju hranicu . Práve to je zlomový bod, kedy by sme mali prekonať samých seba pre dosahovanie lepších výsledkov!

 

metabolizmus

Čo je to metabolizmus?

Termín metabolizmus sa používa pre opis všetkých chemických reakcií potrebných pre správne fungovanie a život buniek a celého organizmu. Je neodmysliteľne spojený so stravovaním a spaľovaním energie. Je to proces, prostredníctvom ktorého telo premieňa všetko to, čo zjeme a prijmeme na energiu.

Svoj metabolizmus treba poznať

Metabolizmus  znamená premenu alebo zmenu. Metabolické procesy je možné rozdeliť na anabolické (reakcie vytvárajúce zložitejšie látky z jednoduchších látok) a katabolické ( vytvárajúce jednoduché látky zo zložitejších látok). Zjednodušene povedané, metabolizmus znamená všetky chemické a telesné procesy v našom organizme, ktoré naše telo udržiavajú pri živote. Metabolické premeny sú nenávratné a jednosmerné. Metabolizmus človeka je nevyhnutný pre jeho zdravý život a existenciu.

Pojem súvisiaci s metabolizmom je bazálny metabolizmus (BMR).  Je to najmenšie potrebné množstvo energie, ktoré naše telo potrebuje na to, aby sme boli schopní  prežiť. To znamená, že potrebujete prijať určité množstvo energie na to, aby nám správne fungovali všetky naše telesné funkcie. Hodnota bazálneho metabolizmu je individuálnou záležitosťou.

Diéty pod hodnotou bazálneho metabolizmu – čiže prijmeme menej energie ako naše telo potrebuje na zabezpečenie základných životných funkcií, nám zaručene nepomôžu schudnúť a okrem iného nám v konečnom dôsledku len uškodia. Ak naša váha ukáže menej, tak na úkor nášho zdravia, pretože telo  pripravíme o vodu a svaly. Tuk, ktorého sa chceme zbaviť v istej miere stále ostáva.

strava

Spomalený metabolizmus

Hlavnou príčinou  spomaleného metabolizmu je starnutie,  nedostatok fyzickej aktivity a extrémne diéty, ktoré si sami naordinujeme alebo ktoré si nechávame nahovoriť od rôznych nevzdelaných výživových poradcov, -guru- a nedostatočne kvalifikovaných trénerov.

Príčiny spomaleného metabolizmu:

 1. Nesprávny pitný režim
 2. Zlé stravovacie návyky
 3. Nedostatok svalovej hmoty
 4. Striedanie diét
 5. Konzumácia spracovaných potravín, polotovarov
 6. Hladovanie a nadmerne nízky príjem kalórií
 7. Nedostatok odpočinku
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre