Miesta, ktoré za 40 rokov už nebudú existovať

8343

Alpy

Zostávajúci čas: 40 rokov

Alpy sa v porovnaní napríklad so Skalnatými vrchmi v Kanade nachádzajú v nižšej nadmorskej výške, a preto oveľa citlivejšie reagujú na globálne otepľovanie. Od začiatku 19. storočia sa teplota v Alpách zvýšila 2x viac ako priemerná teplota na celom svete. Ľadovce v Alpách už stratili 20% svojej pôvodnej veľkosti a zhruba za 40 rokov môžu úplne vymiznúť.

pixabay.com
pixabay.com

Madagaskar

Zostávajúci čas: 35 rokov

Príroda Madagaskaru je absolútnym unikátom a 80% všetkých druhov zvierat a rastlín nenájdete nikde na svete. Ak ľudstvo nepodnikne žiadne kroky na záchranu ekosystému štvrtého najväčšieho ostrova na svete, tak jeho lesy a s nimi lemury do 35 rokov úplne zaniknú. Pôvodne lesy zaberali takmer 200 000 kilometrov štvrocových, dnes je to už iba 1/6 pôvodnej veľkosti.

pixabay.com
pixabay.com

Konžská panva (Bazén Konga)

Zostávajúci čas: 25 rokov

Ak ľudstvo nezačne efektívnejšie bojovať za záchranu pralesa v okolí rieky Kongo, tak 2/3 pralesa zhruba za 25 rokov budú nenávratne preč. Ilegálna ťažba, budovanie fariem a vojna ročne zničia 10 miliónov akrov. Naše pľúca zeme tak dostanú pravdepodobne tvrdú ranu od nás samých.

pixabay.com
pixabay.com

Národný park Glacier

Zostávajúci čas: 20 rokov

V tomto kanadskom národnom parku sa ešte pred 100 rokmi nachádzalo viac ako 150 ľadovcov. Dnes ich zostalo už iba 27 a do roku 2030 je veľmi pravdepodobné, že sa nezachová ani jeden. Ak sa roztopí ľad, zmizne aj chladná voda, ktorá z nich pochádza a zásobuje celý národný park vlahou. Takáto zmena radikálne zmení celý ekosystém. Za všetko môže globálne otepľovanie.

pixabay.com
pixabay.com

Taj Mahal

Zostávajúci čas: 5 rokov

Indický div sveta s najvyššou kupolou vysokou až 35 metrov bude pre turistov pravdepodobne čoskoro zatvorený. Každý rok Taj Mahal navštívia približne 3-4 milóny turistov. Práve táto masa ľudí, ktorá navštevuje pamiatku spolu so znečisteným ovzduším ohrozuje bielu kamennú fasádu Taj Mahalu. A tak vláda v Indii pravdepodobne čoskoro podnikne kroky k uzavretiu areálu v okolí paláca. Pozerať sa naň budeme už iba z diaľky.

pixabay.com
pixabay.com

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre