Zvláštny prírodný jav: Kamene, ktoré sa hýbu samé od seba

341

Príroda je plná zázrakov, no medzi najzáhadnejšie patrí jav migrujúcich kameňov v Údolí smrti v Kalifornii. Pozrieme sa do tajomného sveta pohybujúcich sa kameňov a skúsime nájsť vysvetlenie ich nevysvetliteľného pohybu.

História a objav

V roku 1915 boli v Údolí smrti objavené stopy naznačujúce, že kamene sa pohybujú po suchom dne jazera, známeho ako Racetrack Playa. Tento jav upútal pozornosť vedcov i verejnosti.

a05db363 4f32 42f8 a40c 52e41264e46d
Autor tejto fotografie je Daniel Mayer (mav)

Vedecké teórie

Existuje niekoľko teórií vysvetľujúcich tento fenomén. Jedna z nich naznačuje, že silný vietor tlačí kamene po tomto suchom povrchu, keď je mokrý a klzký po daždi alebo roztopenom ľade. Ďalšia teória navrhuje, že kamene sa pohybujú, keď sa na jazere vytvorí tenká vrstva ľadu, ktorá následne praskne a umožní vetru posunúť kamene.

Vedecký výskum

Vedci použili GPS sledovanie, časozberné fotografie a iné techniky na sledovanie pohybu kameňov. Počas výskumov zistili, že kombinácia vetra a ľadu je zodpovedná za pohyb kameňov.

e4f63be9 a91c 4ec1 8f30 1ce2945bfc0d
Autor tejto fotografie je romainguy

Časozberná fotografia

Jedno z najznámejších časozberných videí migrujúcich kameňov vytvorili dvaja výskumníci Richard Norris a James Norris. Ich video odhaľuje interakciu medzi vetrom, ľadom a kameňmi, ktoré spôsobujú ich pohyb.

Národný park Údolie smrti

Údolie smrti je chránená oblasť východnej časti Kalifornie, USA. Je známe svojimi unikátnymi prírodnými javmi a geologickými útvarmi. Národný park Údolie smrti je domovom migrujúcich kameňov a ponúka návštevníkom možnosť pozorovať tento záhadný jav.

d4420be7 788f 48f3 80d6 93b078bb52de
Autor tejto fotografie je Daniel Mayer (mav)

Ako sa dostať k migrujúcim kameňom

Cesta k migrujúcim kameňom nie je jednoduchá. Kamene sa nachádzajú v odľahlom mieste Národného parku Údolie smrti a prístup môže byť náročný kvôli drsným cestám a extrémnym poveternostným podmienkam.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.