Mikuláš Černák je pravdepodobne najznámejšie mafiánske meno na Slovensku. Po rokoch za mrežami sa rozhodol prelomiť mlčanie a osobne vypovedal vo vlastnom životopise, ktorú kúpite  u známeho predajcu kníh Prečítajte si zaujímavosti a fakty a utvorte si názor na bossa bossov.

 

Zaujímavosti

1. Pochádzal z jednoduchej rodiny, vyrastal na dedine a vyučil sa za automechanika. Živil sa aj ako vodič autobusu alebo lesný robotník.

2. Začal „podnikať“ začiatkom roku 1992 a jeho firma sa špecializovala na „kúpu a predaj“.

3. Bol označovaný za bossa bossov slovenského podsvetia. Zo všetkých predstaviteľov vtedajšieho podsvetia bol najviac rešpektovaný a tiež najbrutálnejší.

4. Svoju kriminálnu činnosť začal v v obci Telgárt v okrese Brezno, kde údajne zavraždil miestneho krčmára.

5. Neskôr k sebe Černák pribral aj ďalšie známe mená a vznikla mafiánska rodina: M.Černak, Miloš Kaštan a Jan Kán, ktorej základ tvorilo vydieranie podnikateľov a vyberanie výpalného. Ak niekto nechcel „platiť za ochranu“ Černákovej bezpečnostnej firme „Security 3“ dostal vysvetlené „že ochranu proste potrebuje“ pretože mu o pár dní vyhorelo auto alebo podnik.

6. Často podplácali policajtov a najvyššie „ruky zákona“. Známy je napríklad príbeh kedy Černák so svojím kolegom išli po Banskej Bystrici, kde ich zastavilo policajné auto pretože vodič pil za volantom. Skončilo to tak, že Černák hodil po policajtovi plechovku od piva a povedal mu nech vypadne a  jednoducho odišli preč.

7. Mikuláš Černák sa rád sa obklopoval luxusom ale aj exotickými zvieratami . Najradšej mal tigre.

Foto: Facebook
Foto: Facebook

8. Často tvrdil, že „obete ktoré dal zabiť by zaplnili aj autobus“ alebo, že “ jeho rozsudky smrti sú spravodlivejšie ako rakovina“

9. Mafiáni v tej dobe spolupracovali s najvyššími politickými predstaviteľmi.

10. Verejnosť sa o Černákovi dozvedela aj vďaka jeho honosnej oslave narodenín v Banskej Bystrici. Oslavu strážili černákovi chlapi so samopalmi a polícia sa iba nečinne prizerala.

 

11. Prvýkrát bol obvinený v roku 1997 a začalo sa aj celoštátne pátranie po celej trojici. Avšak Černák sa o deň na to prišiel sám prihlásiť na políciu a pozval si aj štáb TV Markíza aby to celé nakrútili.

 

12. Po voľbách v roku 1998 teda prestali platiť všetky dohody s vtedajším podsvetím a Mikuláš Černák začal strácať svoj vplyv.

 

13. Jeho súdny proces ja označovaný ako „proces storočia“. Zahrňovalo to obrovské bezpečnostné opatrenia medzi nimi aj napríklad presun všetkých zamestnancov súdu a bezpečnostných zložiek, ktorí mali na Horehroní rodinu na iné pracovisko.

14. Počas tohto procesu bol aj historicky prvý chránený svedok na Slovensku – Alexander Horváth – bývalý člen mafie. Viackrát však zo strachu zmenil vlastnú výpoveď.

15. Černák z väzby nariaďoval úspešné vraždy svedkov a bývalých kolegov.

16. V roku 2002 opustil Ilavské väzenie na vlastnú žiadosť aj s policajnou ochranou. Nikto však netušil prečo – oficiálne kvôli dobrému správaniu.

Foto: Youtube.com

17. Po druhom zatýkaní Mikuláša Černáka vyhlásilo podsvetie, že zabije prezidenta, ministra vnútra, ministra spravodlivosti aj premiéra. Všetkým zvýšili ochranu.

18. V roku 2004 začali postupne vypovedať svedkovia jeden za druhým. Bol obvinený z 5 vrážd a jednej asistencie. Priznal sa k jednej.

19. Bol odsúdený na doživotie a súd odmietol jeho odvolanie. Černák si odmietol vypočuť rozsudok priamo v súdnej sieni.

20. Začiatok roku 2015 prelomil mlčanie a priznal sa k ďalšej vražde . Tiež prisľúbil polícií objasniť ďalších 32 mafiánskych vrážd . S najvyššou pravdepodobnosťou strávi viac času za mrežami ako ich strávil doteraz na slobode.

 

Knihy

Samozrejme o Mikulašovi Černákovi podobne ako o Pablovi Escobarovi vyšlo viacero literárnych diel ale aj tých dokumentárnych filmových. A samozrejme ešte aj výjde . Tu je zatiaľ zoznám aktuálnych kníh zo života Mikuláša Černáka.

Mikuláš Černák ( David Kičin)

Pútavo spísaný príbeh Mikuláša Černáka od narodenia po doživotný trest .

Prečo som prelomil mlčanie (Mikuláš Černák)

Černak zivotopis
Životopis, ktorý napísal Černák osobne. Ide o subjektívne dielo jeho očami.

 

Slovenská mafia: Príbehy písané krvou (Ján Petrovič)

Slovenská mafia
Kniha napísaná na základe rozhovorov so samotnými účastníkmi podsvetia.

 

 

zdroje:  Mafiani S01E11- E12  Mikulas Cernak (Dokumentárny seriál Slovensko 2016) ,

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

5 komentáre

  1. Dufam,ze zhnije za ziva v base.svina.Smial sa nad tym,ze niekomu odrezal hlavu,alebo stiahol kabel okolo krku,alebo strcil pistol do ust.Myslel si,ze je Boh?Ak ho tento stat nakoniec pusti von,tak v tom idu s nim.

  2. V 90.rokoch sa tváril ako Boh . Mal pod palcom všetkých. A zrazu zmenil taktiku a udáva každého.Žeby oľutoval všetky hriechy? Skôr je to taktika ako sa dostat von. Moja babka vravievala zo psa slanina nikdy nebude!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.