Milovaná či nenávidená Lady Gaga – aká bola jej životná cesta? Niekoľko faktov, ktoré ste možno nepoznali.

8048

Celý svet ju pozná najmä vďaka jej extravagantnému výzoru a hudobnej všestrannosti. Kedysi to však bola len obyčajná newyorská speváčka s veľkými snami. Ona sa ale nebála pracovať na ich uskutočňovaní a bola ochotná preto urobiť hocičo. Reč nemôže byť o nikom inom ako o Lady Gaga. 

Cesta za jej slávou však nebola jednoduchá. Poďme si teda povedať viac o tejto bohémskej žene, ktorú s veľkou pravdepodobnosťou budete buď milovať, alebo nenávidieť. 

Jej skutočné meno je Stefani Joanne Angelina Germanotta

Zdroj: wikimedia common

Písal sa 28.marec roku 1986, keď sa v jednej nemocnici v New Yorku narodilo dievča, ktoré dostalo meno Stefani Joanne Angelina Germanotta. Jej rodičia pochádzali z Talianska a boli katolícky založení. Otec pracoval ako internetový podnikateľ v spoločnosti Verizon. Nebola ich jediným dieťaťom – vyrastala spolu s mladšou sestrou Natali, a to na Upper West Side na Manhattane – v oblasti mesta s bohatou avantgardnou históriou, ktorá mala na ňu a jej hudbu veľký vplyv.

Pri výbere svojho umeleckého mena sa inšpirovala piesňou Queen

Zdroj: shutterstock

Za svoje umelecké meno Lady Gaga vďačí svoju producentovi Robovi Fusarimu. Pri spoločných stretnutiach v štúdiu vždy na miesto pozdravu spieval hit piesne „Radio Ga Ga“ od skupiny Queen. 

Okrem skupiny Queen si obľúbila aj ďalších umelcov 70. a 80.rokov minulého storočia, predovšetkým Eltona Johna a Davida Bowieho, ktorému dokonca vzdala poctu tým spôsobom, že vo svojom úplne videoklipe k úplne prvej piesní „Just Dance“ si na tvár namaľovala blesk podobným spôsobom, ako je to na obale Bowieho albumu s názvom Aladdin Sane. 

Hudbe sa venuje už od svojich štyroch rokov

Zdroj: shutterstock

Hrať na klavíri sa začala učiť ešte ako malé dieťa, vo veku 4 rokov. Svoje prvé hodiny spevu absolvovala po dovŕšení 11tich a o dva roky neskôr si už napísala svoju prvú pieseň. Od tej chvíle bolo jasné, kam sa jej život a kariéra budem s najväčšou pravdepodobnosťou uberať.

Prestížnu školu musela vymeniť za katolícku 

Vo veku 11 rokov bola prijatá na prestížnu školu Juilliard School v Manhattane, na ktorú však nenastúpila. Musela sa podrobiť príkazu svojich rodičov, ktorí chceli, aby študovala na súkromnej katolíckej škole. Pozitívne však bolo, že medzi jej spolužiačky patrila aj Paris a Nicky Hilton. Neskôr vo svojich sedemnástich bola jednou z dvadsiatich ľudí z celého sveta, ktorých prijali na univerzitu Tish School of the Arts v New Yorku, kde išla študovať hudbu.

Už od mladého veku bola šikanovaná pre svoj výstredný štýl

Lady GAGA, GMA Concert,“ od TJ Sengel is licensed under CC BY 2.0

Štúdium na katolíckej škole ju síce naučil dodržiavaniu prísnej pracovnej morálky, čo by sa mladému dievčaťu mohlo v živote zísť, zároveň ju však prinútilo vytvoriť si poriadnu hrošiu kožu. Častokrát sa totiž stávala obeťou nemilosrdnej a krutej šikany. A to len preto, že sa držala vlastného štýlu. Kritizovali ju takmer za všetko, čo si obliekla, urobila s vlasmi, s obočím. Nadávali jej a ponižovali ju. Dokonca boli chvíle, kedy sa jej kvôli tomu vôbec nechcelo ísť do školy. 

Nakoniec to však pre ňu boli roky, vďaka ktorým si dokázala vybudovať pevný charakter, a namiesto upadania z nich čerpala silu. 

„Šikanovanie vás bude sprevádzať celý váš život. A nikdy, naozaj nikdy nezmizne,“ povedala. 

Aj napriek tomu, že ju mnohí považujú za hviezdu, sú chvíle, kedy sa väčšmi cíti porazená. Vtedy si spomenie na svoj cieľ – robiť hudbu.

Vyštudovala klasickú hudbu a jazz

Študovala hru na klavíri, čo ju naučila písať skvelé popové piesne, avšak chcela skladať niečo, čo bude prehovárať ku každému. „Musí to byť niečo, čo bude v ľuďoch rezonovať,” povedala. 

Otec tvrdil, že mal na ňu a jej tvorbu veľký vplyv aj jazz, ktorý je dobrým základom pre spev. Asi v 14 tich rokoch vyhrala jazzovú súťaž a k jazzu sa vrátila i v roku 2015 spoluprácou na albume s Tonym Bennettom. 

Pracovala ako Go-go tanečnica a ako tínedžerka vystupovala v burlesque kluboch

Zdroj: ranker.com

Po odchode zo školy Gaga zatúžila zažiť pocit absolútnej slobody. Chcela mať svoj život plne vo svojich rukách, bez riadenia a obmedzení. Sama sa presťahovala do Lower East Side, experimentovala s drogami, pracovala ako Go-go tanečnica, vystupovala v burlesque baroch a podzemných gay nočných kluboch. 

Svoje spevácke schopnosti zdokonaľovala hraním v rockových kapelách

Zdroj: ranker.com

„Na strednej škole som pôsobila v kapele, ktorá hrala covery klasických rockových formácií a rovnako som bola členkou jazzovej kapely. Volali sme sa Mackin‘ Pulsifer. Veľmi ma zaujal hlas Roberta Planta. Led Zeppelin ma inšpirovali naozaj v obrovskej miere. Som si istá, že v budúcnosti táto muzikantská stránka raz presiakne na povrch,“ uviedla Gaga.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre