Mizofónia – stav, kedy aj obyčajné zvuky privádzajú človeka do šialenstva.

782

Že ste ešte o mizofónií nikdy nepočuli? My vám garantuje, že počuli. Možno ste len nevedeli, že sa jedná o reálnu poruchu, ktorá má aj vlastné medicínske pomenovania. Hovorí vám niečo nepríjemný pocit, keď počujete škrabanie nechtov alebo kriedy o tabuľu, škrípanie zubami alebo priboru o tanier, hlasné dýchanie alebo šťukanie perom? A takto by sme mohli pokračovať ďalej. 

Mizofónia je totiž neurologická porucha, pri ktorej špecifické zvuky vyvolávajú abnormálnu reakciu – ako napríklad hnev, odpor alebo paniku. Skrátka ide o sluchové podnety, ktoré sú nadmieru nepríjemné a dráždivé. 

Čo je však alarmujúce – že vedcom ani lekárom sa zatiaľ nepodarilo prísť na žiadnu zaručene účinnú liečbu. Jedine odborníci z odvetvia psychológie dokážu s pacientom pracovať, aby zvládal lepšie proces vyrovnávania sa s fyzickými príznakmi ako je stres pri počutí známych otravných zvukov. 

Zahŕňa zmeny v mozgu

alzheimerova choroba 500x380 1
Zdroj: shutterstock

Výskum mizofónie je stále v počiatočnom štádiu, takže sa vo svete medzi ľuďmi šíri veľké množstvo poloprávd a dezinformácií. 

Napríklad nie vždy, keď vás nejaký zvuk čo i len v najmenšej miere rozčúli, sa okamžite a úplne automaticky musí jednať o mizofóniu. Vedci totiž zistili reálne zmeny v mozgu, ku ktorým pri stimulácii v podobe dráždenia dochádza.  

Konkrétne sa zistili abnormality v mechanizme kontroly emócií. Takže pri každom zachytení spúšťača mozog reaguje prehnanou aktivitou (tým sa vysvetľuje nervozita, hnev až agresia). 

Môže spustiť fyzickú odozvu

crop 468 263 co je mizofonia 1579010154
Zdroj: shutterstock

Nezáleží na tom aký zvuk sa stane spúšťačom (či hlasné klepanie do písmen klávesnice alebo chrúmanie čipsov) jednoducho, u postihnutého sa môžu prejaviť fyzické príznaky, ktoré môžu byť v ojedinelých prípadoch naozaj závažné. Patria medzi ne napríklad napätie, stres, bolesť na hrudi, potenie alebo zvýšená tepová frekvencia. V neposlednom rade dochádza k stresovej reakcií známej ako – bojuj alebo uteč. 

Existuje 5 typov zvukov ako spúšťače

mizofo nia768bae3
Zdroj: shutterstock

Zadefinované boli doktorom Deanom McKay, prezidentom Spoločnosti pre vedu klinickej psychológie. A aké zvuky to sú? Hlasné žuvanie alebo mľaskanie, dýchanie, hlasové prejavy ako bzučanie, praskanie kĺbov a nakoniec rôzne zvuky ako klikanie pera. 

Spojitosť so spomienkami z detstva 

two toddler playing letter cubes
Autor tejto fotografie je Marisa Howenstine

Viacerí výskumníci sa zhodli na tom, že mizofónia môže mať súvis s detstvom. Tento stav sa totiž vyskytuje častejšie u dievčat, ktoré majú vo všeobecnosti tendenciu byť vnímavejšíe a citlivejšie a zároveň býva pozorovaná už od pomerne skorého veku dieťaťa. 

Má to aj pozitívnu stránku, môžete byť považovaný za kreatívneho génia 

purple and blue abstract painting
Autor tejto fotografie je Jr Korpa

K dispozícii sú viaceré náznaky, ktoré hovoria o tom, že ľudia trpiace neznášanlivosťou voči špecifickými zvukom majú tendenciu mať veľmi dobre vyvinuté kreatívne myslenie. Čím vážnejšia mizofónia sa u neho prejavovala, tým lepšie daný človek obstál v testoch kreativity. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.