Hovorí sa, že najmladšie deti sú vždy zábavnejšie ako starší súrodenci. Je to skutočne tak?

785

Je prudko pravdepodobné, že ste si to doposiaľ nevšimli alebo ste sa jednoducho nad tým nezamýšľali. A možno si to ani nebudete chcieť priznať. Samozrejme, neplatí to vo všetkých prípadoch, isto sa nájdu aj výnimky, no už aj na základe obyčajného objektívneho pozorovania by ste si aj vy všimli, že to naozaj platí – mladší súrodenci sú vo väčšine prípadov zábavnejší ako tí starší. Z čoho to vyplýva a prečo by to mala byť pravda? V tomto článku sa vám to pokúsime v stručnosti vysvetliť. Venujte mu pozornosť a dozviete sa odpoveď. 

Nemôže to vychádzať z ničoho iného ako z niekoľkých zaujímavých a prepracovaných štúdií, v ktorých sa toho človek o ľuďoch dozvie naozaj veľa. Je to pútavé, zábavné, ale i poučné dozvedieť sa veci, o ktorých ste ani len netušili. 

Aké sú teda vlastnosti najmladšieho dieťaťa? 

boy climbing up on tree
Photo od Annie Spratt na Unsplash

Štúdia vykonaná spoločnosťou YouGov sa zamerala na osobnostné črty spojené s poradím narodenia, pričom najviac sa zaujímali práve o zmysel pre humor či schopnosť navodiť príjemnú uvoľnenú atmosféru plnú zábavy. Výsledky boli jednoznačné – najmladší súrodenci v porovnaní so staršími boli považovaní za najzábavnejších v rodine. 

Najstaršie dieťa a spojitosť so zodpovednosťou 

boy and girl standing at beach
Photo od Limor Zellermayer na Unsplash

Štúdia bola vykonaná na anglických rodinách a to na takých, ktoré tvorilo viac ako jedno dieťa (čo je po zistení viac ako 86% populácie žijúcej na území Anglicka). A tu v rámci vykonanej štúdie a spracovaných výsledkov vzniká, tak ako sme už načrtli, výrazný rozdiel v osobnostných črtách. Najvýraznejší rozdiel je v pociťovaní bremena zodpovednosti – väčšina (54 %) prvorodených hovorí, že sú zodpovednejší ako ich mladší súrodenci (v porovnaní s tými najmladšími, kde to bolo 31%). Vysvetlenie je jednoduché, rodičia najviac povinností udelia najstaršiemu, pretože vedia, že je schopný to zvládnuť – môžu sa teda na neho spoľahnúť. Častokrát v rodine takpovediac dočasne v istých situáciách preberá rolu rodiča – či už ide o nákup, upratovanie alebo stráženie a dozeranie na onoho mladšieho súrodencami. S tým všetkým sa pojí tlak, ktorý je na najstaršie dieťa vyvíjaný, a tým pádom vzniká pocit zodpovednosti. 

Aké je to byť najmladším dieťaťom? 

man and woman standing on wooden dock during daytime
Photo od Veronika Dee na Unsplash

Tu teda platí, že mladší súrodenci budú zábavnejší (46 % v porovnaní s 36 % starších súrodencov), pokojnejší a uvoľnenejší.

Dôvodom býva to, že na nich nie je vyvíjaný taký tlak či očakávania, a teda im zostáva oveľa viac času na oddych, zábavu a sebarealizáciu. Málokedy bývajú do niečoho tlačení, no s tým súvisí aj fakt, že bývajú menej úspešní a vyrábajú v živote viac problémov. 

Aj napriek tomu, že sa tento výskum realizoval v rámci ľudí žijúcich v Anglicku, rovnaké zistenia priniesol aj ďalší výskum z Ameriky. Myslíme si však, že žiaden výskum ani nie je potrebný, ako sme načrtli v úvode, možno len stačí poriadne sa rozhliadnuť a zamyslieť sa nad rodinami a osobnosťami ich členov – našich priateľov či známych. 

Nie je na tom však nič zlé – to, že sú mladší súrodenci zábavnejší neznamená, že vy, ak ste nositeľom štatútu – najstarší súrodenec – nemáte vôbec zmysel pre humor. Len vaše vnímanie seba a sveta je trochu odlišné. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre