Módny priemysel a fakty, o ktorých sa nehovorí

1553

Nový kabát len za pár eur? Tričko takmer zadarmo? Kto by odolal. Za každým lacným kúskom sa však skrýva tvrdá realita odevného priemyslu – príšerné pracovné podmienky, začarovaný kruh práce a politika.

Nebezpečné pracovné podmienky

pixabay.com, CC0 Public Domain

V roku 2012 zachvátil požiar továreň Tazreen Fashion v Bangladéši. Neexistoval tu žiaden požiarny systém či alarmy, a preto spoločnosť nebola schopná upovedomiť zamestnancov o vzniknutej hrozbe. Presne 11 zamestnancom oddelenia manažmentu sa podarilo zachrániť, ale 112 pracujúcich žien také šťastie nemalo. Krátko po tejto udalosti sa stala ďalšie obrovské nešťastie. Viac ako 1 100 pracovníkov zomrelo v odevnom závode Rana Plaza po tom, čo sa budova zrútila. Rovnako ako v prvom prípade, ani tu neboli splnené žiadne bezpečnostné štandardy. Nikto sa nezaujíma o nebezpečné pracovné podmienky, v akých sú títo ľudia nútení pracovať. Zamestnávatelia situáciu neriešia, až pokiaľ sa podobná tragédia nestane aj u nich.

Pracuj rýchlejšie, alebo zmizni!

Stály dopyt po nových a nových kolekciách oblečenia núti zamestnancov plniť nemožné limity. Je známy prípad, kedy žena opustila pracovisko kvôli neprestajnému krvácaniu z nosa a šla k doktorovi. Napriek tomu, že zamestnávateľovi priniesla doklad od lekára, bola na mieste vyhodená z práce, pretože jej neprítomnosť spomalila produkciu. Väčšina ľudí, ktorí pracujú v továrňach na oblečenie, sú ženy. Otehotnieť teda znamená zníženie platu, alebo hrozbu prepustenia. Nadčasy bez príplatkov, práca celú noc kvôli splneniu limitov pre časovo obemedzené zákazky, to je každodenná realita státisícov ľudí.

Politické dôsledky

pixabay.com, CC0 Public Domain

Kambodža vyváža ročne miliardy produktov. Päť najvýznamnejších súvisí s odevným priemyslom. Pletené bavlnené svetre tvoria sami o sebe 14 % celkových tržieb ekonomiky. Exportuje sa do celého sveta ale najväčší podiel smeruje do Spojených štátov – až 22 %. Ak by odevný priemysel prestal prinášať financie do krajiny, export iných produktov by Kambodžu neuživil. Ľudia sa neustále snažia bojovať za lepšie podmienky, ale všetky pokusy sú zatiaľ neúspešné. Obmedzenie pracovného času by zvýšilo cenu výroby a to si krajina z ekonomických dôvodov nemôže dovoliť.

Prírodné vlákna ohrozujúce život

pixabay.com, CC0 Public Domain

Pri výrobe bavlny sa do ovzdušia uvoľnuje prach, ktorý zamestnanci pri práci s ňou vdychujú. Tento prach obsahuje baktérie, pesticídy a látky, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy či ohroziť život. Väčšina krajín tretieho sveta nemá bezpečnostné regulácie a ani ochranné odevy pre svojich pracovníkov. Potreba vývozu tovaru ide vždy na úkor zdravia zamestnancov.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre