Ako farba očí ovplyvňuje videnie v šere? Sú tam nejaké rozdiely? Tu sa to dozviete!

1229

Môže farba očí ovplyvniť našu schopnosť čítať v šere? Na prvé počutie to možno znie zvláštne, no verte, že to je pravda! Ďalej si môžeme povedať, že približne jeden z desiatich ľudí na zemeguli má farbu očí, ktorú možno poeticky prirovnať k letnej oblohe (nie ste náhodou vy, ten šťastný?).  

Farbu našich očí si zmeniť nemôžeme (aj keď je pravda, že sama môže jemne zmeniť odtieň, napríklad modré oči pri narodení sa zmenia na zelené). Čo sa týka zraku, tam máme viacero možností – môžeme nosiť okuliare, kontaktné šošovky alebo podstúpiť operáciu, vďaka ktorej by sme lepšie videli. 

Vyskytla sa ale napríklad aj štúdia, ktorej výsledky hovorili o tom, že ľudia s tmavou farbou dúhoviek boli lepší v takzvaných „reaktívnych úlohách“, ako je kopanie do lopty, napríklad pri futbale alebo box.

Ľudia s modrými očami môžu mať pri slabom osvetlení istú výhodu

man's blue left eye
Autor fotografie je Yan Berthemy

Ide o pomerne novú štúdiu z Britského kráľovstva, kde si antropológovia všimli, že ľudia s modrými očami vidia v šere omnoho lepšie ako ľudia s hocijakou inou farbou očí. 

Experiment na potvrdenie vykonala aj Kyoko Yamaguchi a jej študentka Faith Erin Cain z Liverpoolskej univerzity Johna Mooresa, ktorá využila 39 dospelých dobrovoľníkov, ktorí podstúpili jednoduchý 30-sekundový očný test pri zníženej intenzite svetla.

Vo vzorke sa prirodzene nachádzali ľudia s rôznymi farbami očí, na základe čoho sa kategorizovali od modrej až po hnedú (výsledok vyzeral takto – experimentu sa zúčastnilo 25 ľudí s modrými očami a 14 so zelenými až hnedými očami). 

closeup photo of cutout decors
Autor fotografie je Raphael Schaller

Tí s modrými očami podstatne ľahšie a rýchlejšie čítali kódy napísané na stene pri výrazne menšom svetle ako tí s hnedými očami!

Modré oči sú vlastne dané neprítomnosťou pigmentu v dúhovke oka, čo je vlastnosť určená k maximalizácii videnia v prostredí so slabým osvetlením. Vzhľadom na to, že štúdia bola zatiaľ vykonaná len s relatívne málo početnou vzorkou, zistenia experimentu nie sú dostatočne podporené.

Je však možné, že táto schopnosť sa vyvinula v rámci evolúcie, aby poskytla modrookým ľuďom istú výhodu. K tým navyše existuje takzvaná kultúrna posadnutosť, možno kvôli ich príťažlivosti. 

Citlivejšie na svetlo

woman in black leather jacket covering her face with her hands
Autor fotografie je Juan Goyache

Modré oči sa od hnedých líšia napríklad aj citlivosťou na svetlo – tým, že sa v modrej dúhovke nenachádza pigment melanín, ktorý by chránil oko pred intenzívnym svetlom. Preto sú modré oči veľmi citlivé a dokážu absorbovať veľké množstvo ultrafialového žiarenia. Ľudia následne majú vyššie riziko vzniku sivého zákalu. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre