2. najmenší štát na svete je Monako, no zároveň patrí medzi tie najbohatšie. Pozrite si niekoľko zaujímavosti

3196

Veľmi bohatá, bezpečná i luxusná krajina. Áno, píšeme o Monaku. Síce je to maličký štát, ktorý je druhý najmenší na svete, no je veľmi zaujímavý a milujú ho najmä športové i herecké hviezdy. Sťahujú sa tam hlavne kvôli daňovému raju, ktorý ponúka. Veď povedzme si pravdu, kto by nechcel byť oslobodený od daní? Okrem iného, Monako sa môže pochváliť 3. najvyšším HDP. Prečítajte si niekoľko ďalších zaujímavých faktov.

monaco fotografia
Photo by Free-Photos

Fakt č. 1: Okolo 30% obyvateľov Monaka sú milionári, podobne ako v Zürichu alebo Ženeve.

Fakt č. 2: Monako nemá vlastnú armádu. V prípade potreby, je to však zodpovednosť Francúzska zabezpečiť krajine ochranu.

Fakt č. 3: Pre bohatých a slávnych ľudí z celého sveta je Monako hlavným turistickým cieľom, rekreačným centrom, ale aj domovom.

Fakt č. 4: Krajina je známa svojimi kasínami. A už v roku 1856 tam mali prvé herné stoly.

Fakt č. 5: Monako je daňovým rajom. Táto krajina prežíva najmä z príjmov z turistiky a kasín. Už asi viete, prečo sa tam mnohí športovci a bohatí ľudia sťahujú.

monaco fotografia
Foto od dronepicr

Fakt č. 6: Monako nemá vlastné letiská, iba heliporty. Avšak treba povedať, že ani nie je dostatočne veľké na to, aby letiská malo.

Fakt č. 7: Táto krajina sa môže pochváliť tretím najvyšším hrubým domácim produktom v prepočte na obyvateľa – 115 700 dolárov. Umiestnilo sa tak za Lichtenštajnskom a Katarom.

Fakt č. 8: Monako nikdy nebolo súčasťou Francúzska ani napriek svojej dlhej histórii a geografickej blízkosti.

Fakt č. 9: V celom kniežatstve je nainštalovaných mnoho bezpečnostných kamier, aby sa tak vyhli kriminálnej činnosti.

Fakt č. 10: Vzdelanie je povinné pre deti vo veku od 6 do 16 rokov.

monaco fotografia
Photo by Hans

Fakt č. 11: Čo je však zaujímavé, že miera úmrtnosti je tam vyššia ako pôrodnosť.

Fakt č. 12: Krajinu navštívi každoročne viac ako 1,5 milióna turistov.

Fakt č. 13: Monako je druhou najmenšou krajinou na svete a je jedným z piatich európskych mikroštátov po Vatikáne, Andorre, Lichtenštajnsku a Malte. Kvôli jeho veľkosti ide vlastne o mestský štát.

Fakt č. 14: Patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete.

Fakt č. 15: Gramotnosť v Monaku dosahuje takmer 100%.

Fakt č. 16: Tento národ sa tiež môže pochváliť pomerne vysokou priemernou dĺžkou života, ktorá predstavuje takmer 90 rokov. Čím sa radí krajina v tomto ukazovateli na popredné priečky.

monaco fotografia
Photo by MrJayW

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.