Mount Everest je tajomné miesto, ktoré sa zdá byť dostatočne preskúmané, no nie je to celkom tak. Každý rok si táto hora vyžiada obete a aj napriek tomu záujem o ňu neustále rastie. Nuž, výstup na najvyššiu horu sveta nie je pre každého. Prečítajte si teraz niekoľko faktov, o ktorých ste doteraz zrejme ešte nepočuli.

mount everest fotografia
Foto od Göran Höglund (Kartläsarn)

 

Mount Everest – Zaujímavosti a fakty

Fakt č. 1: Tajomstvo prvého výstupu na Mt. Everest
Počuli ste už o horolezcoch menom George Mallory a Andrew Irvine, ktorí sa v roku 1924 pokúsil zdolať Mount Everest? Na najvyšší vrch sveta sa pokúšali oficiálne vyliezť 8. júla, no doteraz nevedno či sa im táto misia podarila, alebo zmizli počas cesty.

Fakt č. 2: Najstarší a najmladší horolezci
Najstarším horolezcom je Japonec Yuichiro Miura, ktorý tento vrch dokázal zdolať vo veku 80 rokov a to aj napriek tomu, že v rokoch 2006 a 2007 podstúpil operácie srdca. Najmladším horolezcom je Jorden Romero z USA, ktorý v roku 2010 zdolal Mount Everest vo veku 13 rokov.

Fakt č. 3: Zdravotne znevýhodnení horolezci
Prvým postihnutým horolezcom, ktorý sa dostal na vrchol je Tom Whittaker. Pravú nohu mu museli odstrániť pri autonehode v roku 1979, no nezlomilo ho to. Existujú však aj ďalší úspešný borci, ako napríklad Erik Weihenmayer z Ameriky, ktorý zdolal vrch aj napriek slepote.

Fakt č. 4: 800 pokusov – približne toľko ľudí sa každý rok pokúša zdolať Mt. Everest.

Fakt č. 5: Mount Everest rastie
Naozaj. Každý rok sa zvýši o 4 mm. Tento rast je spôsobený stálym pohybom skál.

Fakt č. 6: Mount Everest bol objavený v roku 1841 Georgeom Everestom z Indie. A zaslúžene bol pomenovaný po ňom.

Fakt č. 7: Nepálsky pár sa na vrchole v roku 2005 zosobášil
A boli tak prví, ktorým sa to podarilo. Svadba trvala asi 10 minút. Tento plán si uschovali ako tajomstvo, pretože nemali žiadnu záruku, že sa na vrchol vôbec dostanú.

Fakt č. 8: Rýchlosť vetra dosahuje na Mt. Evereste aj 321 km/h.

Fakt č. 9: Obrovský záujem
Hoci to stojí tisícky dolárov, počet ľudí so záujmom o výstup stále rastie. Nemecký horolezec dokonca raz zachytil prekvapivo dlhú frontu stoviek horolezcov, ktorí vystupovali na vrhol v rovnaký čas.

Fakt č. 10: Príčina smrti
Od roku 1969 tam zomrie každoročne aspoň jedna osoba. Hlavnými príčinami úmrtí sú omrzliny, udusenia, vyhladovanie či hypotermia. Väčšina ľudí zomrie v dôsledku choroby v nadmorskej výške vyššej ako 7 500 metrov, pretože horolezci majú lekárov k dispozícii iba do 5 400 m. n. m.. Preto sa toto miesto nazýva zóna smrti.

Fakt č. 11: Mŕtve telá
V hore je asi 200 mŕtvych tiel a tie sú pre iných horolezcov ako taká mapa, pretože im skutočne pomáhajú s tým, či idú správne alebo nie. Tieto telá tam ostávajú kvôli zlému počasiu a ich znesenie by bolo veľmi nebezpečné.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.