Môže mať vesmír tvar šišky? Nová teória naznačuje zaujímavú geometriu

241

Vedci sa domnievajú, že vesmír môže mať zložitú štruktúru, ktorá pripomína tvar šišky. Táto nová hypotéza naznačuje, že vesmír by mohol mať netradičnú geometriu, čo by mohlo priniesť prelomové objavy v kozmológii.

Vesmír ako šiška

Vesmír, ako ho poznáme, by mohol mať oveľa komplikovanejšiu štruktúru, než sme si doteraz mysleli. Nová štúdia publikovaná v časopise Physical Review Letters naznačuje, že vesmír by mohol mať tvar podobný šiške, čo znamená, že cestovaním v jednom smere by sme sa mohli vrátiť na to isté miesto.

Zdroj: www.sciencenews.org

Štruktúra vesmíru

Tradične sa predpokladá, že vesmír má jednoduchú, priamočiaru štruktúru. To znamená, že ak by sme nakreslili uzavretú slučku kdekoľvek vo vesmíre, mohli by sme ju stiahnuť do jedného bodu. Avšak v štruktúre pripomínajúcej šišku by niektoré slučky nemohli byť zmenšené na jeden bod, pretože by narazili na „dieru“ v šiške.

Hľadanie dôkazov

Vedci už skúmali kozmické mikrovlnné pozadie, svetlo z raného vesmíru, aby našli dôkazy o tejto zložitej štruktúre. Hľadali identické kruhy na oblohe, ktoré by naznačovali, že vesmír sa vracia sám k sebe. Hoci zatiaľ nenašli definitívne dôkazy, nová štúdia navrhuje, že stále existujú nepreskúmané možnosti.

Výzvy a budúce výskumy

Hľadanie dôkazov o netradičnej štruktúre vesmíru bude pravdepodobne výpočtovo náročné, vyžadujúce pokročilé techniky ako strojové učenie. Vedci plánujú analyzovať nové údaje zo súčasných a budúcich kozmologických prieskumov, napríklad z teleskopu Euclid, aby hľadali ďalšie dôkazy.

Zistenie, že vesmír má tvar šišky, by mohlo vysvetliť niektoré asymetrie pozorované v kozmickom mikrovlnnom pozadí. Táto teória by mohla predstavovať jednu z najväčších záhad o vesmíre, ktorá stále čaká na svoje objasnenie.

Zdroj1 Zdroj2

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre