Prečo sa v Európe nestavajú mrakodrapy ako v USA? Prinášame vám odpoveď!

2534

Väčšina mrakodrapov v Európe sa nachádza v piatich mestách. Aj tak však ich je dokopy menej než v samotnom New Yorku. Čo všetko však považovať za mrakodrap? Ide o budovu vysokú približne 149 metrov, čo predstavuje okolo 40 – 50 poschodí. Jedno poschodie tak v priemere zaberá výšku štyri metre.

b7546d57149b30f23762c363dc.png
Zdroj: Brightside

Ak by ste navštívili Spojené štáty pred rokom 1970, našli by ste len jednu vysokú budovu. Budova Home Insurance Building v Chicagu bola prvou výškovou budovou na svete a mala desať poschodí. Postupom času sa však začalo v Severnej Amerike objavovať čoraz viac budov. Dôvodom bolo rapídne zaľudňovanie miest a tak sa stal každý kúsok zeme mimoriadne cennou komoditou.

706801528597d084141f21cf4a.png
Zdroj: Brightside

Newyorská panoráma je taká známa, že by ste ju pravdepodobne spoznali, aj keby ste New York nikdy nenavštívili. Rovnako je to aj v prípade Paríža. Vedeli by ste si však Eiffelovu vežu predstaviť obklopenú mrakodrapmi? Londýn by ste spoznali tiež, pretože tam stavajú výškové budovy nezvyčajných tvarov (skvelým príkladom sú budovy Gherkin, Shard alebo Cheesegrater). Nie je to však náhodný architektonický koncept. Dôvodom, prečo sa stavajú budovy takýchto tvarov, je snaha nezakryť slávne a významné pamiatky miest.

d42f845312a0d0a805103bb789.png
Zdroj: Brightside

Väčšina európskych miest už existovala, keď sa začali v Spojených štátoch stavať prvé mrakodrapy. Nemali preto veľa priestoru, kde by si mohli dovoliť stavať mrakodrapy. Rovnomerne rozčlenené mestá boli výsledkom ich postupného rastu.

Ako by to však vyzeralo, keby architekti ignorovali všetky kultúrne pamiatky a napriek tomu sa rozhodli zaplniť európske mesto, ako je napríklad Praha, mrakodrapmi? Najprv by museli zbúrať väčšinu z toho, čo tam už existuje. To by viedlo k pobúrenému obyvateľstvu, ktorí by sa neustále sťažovali a protestovali. Brusel niečo podobné už zažil, preto pre tento jav existuje termín – bruselizácia. V skratke to znamená, že vám je jedno, kde umiestnite nové výškové budovy.

 

Vo väčšine prípadov však mestské úrady nechcú, aby nové stavby menili historický vzhľad mesta. Niektoré veľké európske mestá by dokonca mohli nasledovať Francúzsko a pre stavbu mrakodrapov vyhradiť samostatnú štvrť.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.