Muhammad Ali – Jeden z najvplyvnejších športovcov našej histórie

1737

Muhammad Ali bol jednoznačné jedným z najvplyvnejších športovcov v našej histórii. Jeho život inšpiroval nespočetné množstvo ľudí. Opustil nás vo veku 74 rokov ale zanechal za sebou veľký odkaz. Týmto článkom si pripomenieme niektoré z jeho životných momentov.

Muhammad ali12

Článok je inšpirovaný jeho biografiou. Ak by ste si chceli prečítať viac o živote tejto boxerskej legendy, tak odporúčame prečítať celú knihu. Do bochodu

 

1. Muhammad Ali sa narodil ako Cassius Marcellus Cray Jr. Meno dostal po svojom otcovi a zmenil si ho v roku 1964.

 

2. 12-ročný Muhammad Ali (vtedy ešte Cassius Cly) pózuje v roku 1954.

muhammad ali1

 

3. Keď bol ešte dieťa jeho boxerský idol – Sugar Ray Robinson – mu odmietol dať autogram. Keď sa stal profesionálnym boxerom sľúbil si, že nikdy neodmietne dať nikomu autogram a to dodržiaval celú svoju kariéru.

 

4. Keď mal 12 rokov ukradli mu bicykel a to nasmerovalo jeho život k boxu. O krádeži povedal policajtovi menom Joe Martin, ktorý zhodou náhod trénoval box. Keď mu Muhammad povedal, že by najradšej zbil toho, kto mu bicykel ukradol, jeho odpoveď bola, že by sa mal najprv naučiť biť. O niekoľko dní neskôr začal trénovať.

 

5. Fotografia Muhammada Aliho s jeho odmenami za výhry v roku 1964.

Muhammad ali4

 

6. Počas svojej nedobroveľnej pauzy od boxu sa chvíľu venoval hraniu v Broadway muzikále.

 

 

7. Pohľad z vtáčej perspektívy na KO, ktoré obdržal Cleveland Williams v roku 1966.

Muhammad ali8

 

8. Sfukovanie sviečok na torte k oslave 25. narodenín.

Muhammad ali7

 

9. Ali bol ženatý 4x a má sedem dcér a dvoch synov.

 

10. Ali zahodil svoji zlatú medailu z olympijských hier do rieky po tom, čo ho odmietli obslúžiť v reštaurácii „iba pre bielych“ a pobil sa s miestnym gangom.

 

11. Bol zbavený svojho titulu a boxerskej licencie po tom, čo v roku 1967 odmietol nastúpiť do Americkej armády.

Muhammad ali10

 

12. Prvý MMA zápas absolvoval Ali s japonským profesionálnym wrestlerom. Aliho tím si až tesne pred zápasom uvedomil že to nebude riadený zápas. Po zápase a 64 kopoch do nohy mal Ali 2 krvné zrazeniny, kvôli ktorým mu hrozila amputácia nohy.

 

13. Vždy pred dôležitým zápasom bol 2 mesiace bez pohlavného styku. Tvrdil, že ho to v ringu robí neporaziteľným.

 

14. Ali sa uhýba 21 ranám behom 10 sekúnd.

muhammad ali5

 

15. Ali v roku 1990 cestoval do Iraku aby vyjednával so Saddamom Husseinom a podarilo sa mu oslobodiť 15 Amerických väzňov.

 

16. Zápas medzi Muhammadom Alim a Chuckom Wepnerom inšpiroval charakter Rockyho Balbou, kedy Sylvester Stallone utratil svojich posledných $106 aby si pozrel tento zápas.

 

17. Polícia to skúšala dve hodiny ale nakoniec to bol Ali, kto rozhovoril 21-ročnému chlapcovi samovraždu skokom z deviateho poschodia v LA v roku 1981.

Muhammad ali11

 

18. Alimu diagnostikovali Parkinsona v roku 1984, keď mal 42 rokov. Doktori špekulovali o tom, že to zrejme príčinou neustálych poranení mozgu počas jeho boxerskej kariéry.

 

19. Ali bol menovaný najelpším športovcom 20. storočia magazínom Sports Illustrated magazine. Stretol sa so svetovými lídrami ako Kráľovná Elizabeth, Nelson Mandela, Pápež Ján Pavol II, Fidel Castro, Saddam Hussein,… V roku 2005 dostal Presidential Medal of Freedom, čo je najvyšším civilným ocenením v USA.

 

20. Ako jediná je jeho hviezda umiestnená na stene namiesto obvyklého miesta na chodníku, pretože si neželal aby po ňom ľudia šliapali.

Muhammad ali6

 

O Muhamadovi bol spracovaný aj skvelý filmový dokument, ktorý môžete nájsť tu. Do bochodu

 

zdroj: unbelievable-facts, independent.co.uk, wikipedia, biographyonline

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre