Genetické mutácie v dôsledku incestu, koho sa týkali? Čítajte a zistíte viac.

40232

V súčasnosti je existencia incestu vo väčšine kultúr a spoločenstiev vo svete absolútne tabu i keď nepochybne existujú výnimky. Avšak, je všeobecne známe, že v minulosti tomu bolo inak. Incest bol pomerne bežný, predovšetkým v kráľovských a šľachtických líniách, kde bolo nesmierne dôležité, aby majetok a moc zostali v rodine (príkladom môžu byť egyptskí vládcovia, ktorí si často brali svojich súrodencov alebo dokonca svoje vlastné deti.

Každému rozumne zmýšľajúcemu človeku musí byť jasné, že to nemohlo priniesť nič dobré a naozaj, následky nikdy na seba nenechali dlho čakať. A akou formou sa prejavili? Najmä vznikom rôznych mutácií, ktoré boli zapríčinené práve spojením geneticki príbuzných rodičov (ak ste totiž nositeľom recesívnej alely pre určité ochorenie je pravdepodobné, že aj váš blízky ju má a u vášho potomka sa ochorenie aj prejaví).

Ak vás teda zaujímajú konkrétne príklady ľudí a línii, stačí zísť nižšie a čítať. Predstavíme vám genetické mutácie, ktorých vznik a prejavy boli podmienené incestom. 

Habsburgská čeľusť

Zdroj: wikimedia common 

Odborne sa tento stav nazýva prognatizmus a často sa spája práve s Habsburgovcami, ktorí sa k moci dostali približne v polovici 14. storočia a doba ich vlády trvala až do polovice 18. storočia. Nakoľko v snahe zostať pri moci si brali a plodili deti so svojimi blízkymi príbuznými začala sa u ich potomstva objavovať predĺžená spodná čeľusť s typickým podhryzom.

Najhorší prejav genetickej mutácie sa objavil u Karola II., ktorý mal zdeformovanú čeľusť do takej miery, že nemohol poriadne rozprávať, žuť a tiež mal problém s prehĺtaním slín (už od narodenia vykazoval problémy aj s kognitívnymi funkciami – rozprávať sa naučil v 4 rokoch a chodiť až v 8). Okrem toho všetkého bol neplodný. 

Zneformované lebky

Zdroj: wikimedia common

Stačí sa zamerať na staroegyptské busty a všimnete si, že tvar ich hlavy, respektíve lebky, je akýsi zvláštny a atypický. Často bývajú rôzne pretiahnuté smerom dozadu. Ak ste si dosiaľ mysleli, že je to len chyba na strane sochára, mýlili ste sa. Nakoľko bolo v Egypte bežnou praxou, že si matky brali synov, sestry bratov a v tom lepšom prípade bratranci sesternice sa u nich vyvinula táto anomália. 

Hemofília

Zdroj: wikimedia common

Ide o stav, kedy má postihnutý problém so zrážaním krvi, ktoré je pomalšie ako u zdravého jedinca, a tak u nich aj pri bežnom a drobnom poranení hrozia vážne problémy (ako napríklad zlé hojenie spolu s infekciou alebo i smrť vykrvácaním). Hemofília je recesívnym ochorením, ktoré prenáša matka a postihnutí bývajú mužskí potomci. Vyskytla sa aj v rodine kráľovnej Viktórie alebo tiež v ruskej kráľovskej rodine Romanovcov. 

Mikrocefália

Zdroj: wikimedia common

Medzi moslimami žijúcimi v Pakistane sa ešte stále ako súčasť spoločenských tradícií podporuje uzatváranie manželstiev s blízkymi pokrvnými príbuznými, ako sú bratranci a sesternice z prvého kolena. V roku 1998 štúdia ukázala, že až 63% ľudí má istý podiel na inceste. A to bol nepochybne dôvod k tomu, že sa u nich vyvinula mikrocefália – stav, kedy sa dieťa narodí s nezvyčajne malou lebkou (s čím môže súvisieť aj nedostatočne vyvinutý mozog a následne sa tu objavuje menšie či väčšie riziko ľahkého alebo stredného postihnutia). 

Rázštep podnebia

Zdroj: shutterstock

Kráľ Tutanchamon je vo všeobecnosti uznávaný ako mocný a slávny faraón starovekého Egypta (málokto ale vie, že bol splodený ako dieťa incestu). Preto sa vedci zaujímali a jeho zabalzamované telo dôkladne preskúmali, pričom prišli na viacero zdravotných znevýhodnení, vrátane rázštepu podnebia. Kvôli tomu mohol mať problémy s prežúvaním, prehĺtaním, dýchaním i rozprávaním. 

Nanizmus

Zdroj: wikimedia common

Na to, aby sa prejavil, musí dôjsť k viacnásobnému generačnému incestu. V roku 1700 existovala v Pensylvánii osada s názvom Lancaster (kde si boli všetci jej obyvatelia až príliš blízki, a tak tam často dochádzalo k incestu). V dôsledku nemiestneho “kríženia” mali deti rôzne poruchy vývoja a tiež sa neskôr zistilo, že boli neplodní. Takisto sa u nich objavila tzv. Ellis-van Creveldova choroba, ktorá sa spája s nanizmom, ako aj so zakrpatením končatín a problémami so srdcom.  

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre