Muž postavil najužší penzión, nielen v Bejrúte, pričom jeho dôvod vás určite prekvapí

789

Rastúca populácia v mnohých regiónoch spôsobuje, že urbanistickí vývojári si častokrát lámu hlavy nad tým, ako využiť každý centimeter priestoru čo najefektívnejšie. Keďže dnes sú pozemky drahé a je ich aj málo, tak niekedy jedinou logickou možnosťou je budovať čo najvyššie budovy a čo možno najužšie. Treba však vedieť mieru, v tomto prípade však bola miera prekročená.

Poďte sa teraz spolu s nami pozrieť na tú najužšiu budovu v Bejrúte a zrejme nielen tam. Tá však nebola postavená z dôvodu nedostatku priestoru, ale z malichernosti. Tenučký penzión, ktorý meria v jeho najužšom bode asi 60 centimetrov a v najširšom asi 4 metre, sa v arabčine nazýva Al Ba´sa, čo sa prekladá ako The Grudge (nevraživosť). Názov tejto štruktúry naznačuje jej históriu. Podľa známeho príbehu bol dom postavený ešte v 50. rokoch 20. storočia ako výsledok sporu medzi dvoma bratmi.

Išlo o to, že v istý deň zdedili dvaja súrodenci pozemok od otca. Nemohli sa však dohodnúť na tom, čo tam postavia. Zhoršilo sa to ešte potom, ako bola časť pôdy odobratá pre účely rôznych projektov mestskej infraštruktúry a pôda zostala podivne tvarovaná, ešte k tomu blízko cesty. Jeden z bratov sa rozhodol, že tam postaví mimoriadne úzku obývateľnú budovu. A ako sa ukázalo, budova bola postavená na takom mieste, aby dokonale zablokovala nádherný výhľad na more, ktorý predtým ponúkal dom jeho brata. Chcel teda svojmu bratovi urobiť napriek.

Okrem iného to spôsobilo výrazne zníženie hodnoty majetku domu stojaceho za a stavba sa tak stala stelesnením nevraživosti medzi dvoma súrodencami. Budova, ktorá má na každom poschodí iba dva byty, slúžila veľmi dlho ako verejný dom a neskôr tam vzniklo útočisko pre rodiny utekajúce pred vojnou. Dnes je dokonca budova obývaná, pričom slúži ako pripomienka dlhotrvajúceho sporu.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre