Odomknite silu svojej mysle: 5 prekvapivých myšlienkových hackov pre vyššiu produktivitu a sústredenie

483

Ako už väčšina z nás zistila, ľudské telo je zázrak. Mnohé z vecí, ktoré dokáže, sa v porovnaní s inými formami života na Zemi zdajú byť zázračné, a aj keď v prírode existujú výnimočné schopnosti, často sa vyvíjajú ako špecializované reakcie na bezprostredné prostredie, a nie ako súčasť univerzálneho balíka pripraveného prijať akúkoľvek výzvu, ktorú mu prostredie predostrie. Napriek všetkým zázrakom sú však naše telá obmedzené v mnohých ďalších ohľadoch, jedným z nich je napríklad neschopnosť lietať. Hoci s tým určite nič nespravíme, existuje mnoho iných spôsobov, ako hacknúť telo, aby robilo veci, o ktorých ste si nikdy nemysleli, že by ich mohlo robiť, väčšinou využitím rôznych medzier v zložitosti mozgu. A nehovoríme ani o pseudovedách či starých babských rozprávkach – všetky tieto hacky sú podložené vedeckými poznatkami.

Znížte bolesť po operácii počúvaním hudby

Hudba je jednou z mála všeobecne uznávaných foriem umenia, pretože každá kultúra má svoje osobité hudobné tradície. Nielen to, ale hudba má preukázateľne aj hmatateľné fyzické účinky na telo. Ako zistila istá štúdia, počúvanie obľúbenej hudby môže zmierniť bolesť pred, počas a po operácii.

woman laying on bed near gray radio
Autor tejto fotografie je Eric Nopanen

A to nehovoríme o faktore dobrej nálady – vedci zistili, že pri počúvaní hudby podľa vlastného výberu sa v mozgu uvoľňujú chemické látky a hormóny, ktoré posilňujú imunitný systém, a môžete dokonca potrebovať menej liekov proti bolesti ako zvyčajne. Mala by to však byť hudba, ktorú si vyberiete vy, pretože nefungovalo tak dobre, keď za pacientov vyberali zoznam skladieb chirurgovia.

Počas injekcií kašlite, aby ste znížili bolesť

Bez ohľadu na to, koľko máme rokov, mnohí z nás majú z injekcií rovnaký strach ako pri prvej návšteve lekára. Absolvovanie týchto injekcií môže byť odstrašujúce, pretože aj keď nebolia tak, ako si myslíme, že budú, psychologický účinok ihly prepichujúcej kožu je obrovský. Našťastie existuje rýchly a účinný spôsob, ako bolesť zmierniť. Jednoducho zakašlite.

person holding white plastic tube
Autor tejto fotografie je Mufid Majnun

Ako sa zistilo v mnohých štúdiách vykonaných na túto tému, kašľanie priamo pri vpichu zvyšuje krvný tlak, čo zase pomáha znížiť vnímanie bolesti, a preto menej bolí. Akýkoľvek druh rozptýlenia je užitočný pri znižovaní bolesti pri vpichu. Kašeľ však funguje spoľahlivejšie ako napríklad otočenie sa a odvrátenie pohľadu od injekcie, možno preto, že okrem zvýšenia krvného tlaku pôsobí ako rozptyľovač sám o sebe.

Posilnite svoj imunitný systém pozeraním sa na obrázky chorôb

Ľudský imunitný systém je jedným z najzložitejších aspektov tela, čo určite viete, ak ste niekedy museli bojovať s vážnou chorobou. Je tiež jedným z dôvodov, prečo sme sa dokázali prebojovať cez všetko, čo nám história pripravila. Napriek tomu, že sa každú chvíľu objavujú nové, neznáme choroby, imunitný systém sa naďalej vyvíja a posilňuje, namiesto toho, aby sa vzdal.

pink and white flower petals
Autor tejto fotografie je CDC

Náš imunitný systém reaguje, ak sa pozrieme na fotografie konkrétnej choroby. Štúdia vedcov z Univerzity Britskej Kolumbie zistila, že už len to, že ľuďom ukážu fotografie kýchania a iných indikátorov choroby, spôsobí, že biele krvinky začnú uvoľňovať interleukín, bielkovinu, ktorú vylučujú ako odpoveď na infekcie. Biele krvinky v krvi pacientov dokonca reagovali silnejšie, keď sa im ukázali patogény.

Zdvihnite obočie, aby ste zvýšili kreativitu

Účel obočia – okrem kozmetickej hodnoty, pretože vyzerá úžasne – nie je celkom pochopený, čo neplatí pre iné časti tváre. Hoci niektorí ľudia môžu tvrdiť, že obočie pomáha v spoločenských situáciách tým, že nám poskytuje širší súbor výrazov, ktorými môžeme vyjadriť svoje emócie, je tiež možné tvrdiť, že obočie na to v skutočnosti nepotrebujete. Ako však zistila veda, obočie môže mať oveľa viac než len kozmetický význam.

woman's face
Autor tejto fotografie je Prince Akachi

V štúdii uskutočnenej na Marylandskej univerzite vedci zistili, že zdvihnuté obočie skutočne pomáha zvyšovať vašu kreativitu, pretože rozširuje vaše vizuálne vnímanie a pomáha vám vymyslieť viac riešení daného problému, ako by ste boli schopní inak. Naopak, jeho stiahnutie má na kreativitu opačný účinok. Takže keď budete nabudúce pracovať na projekte, ktorý si vyžaduje kreativitu, robte to s čo najvyššie zdvihnutým obočím, bez ohľadu na to, ako hlúpo to vyzerá.

Zlepšite si pamäť bolesťou

Nikto nemá rád bolesť. Je to spôsob, akým nám naše telo oznamuje, že sa niečo strašne pokazilo, niečo, čo sa, ak to okamžite nerieši, môže ešte zhoršiť. Od infekcií cez modriny až po bolesti hlavy je bolesť nevyhnutným kompromisom pre vedenie vyrovnaného a zdravého života, bez ohľadu na to, ako nepríjemne sa môže cítiť. Ak si však chcete posilniť pamäť a chcete si pamätať veci dlhší čas, možno by ste si mali sami vyvolať nejakú bolesť.

painting of man
Autor tejto fotografie je Aarón Blanco Tejedor

V štúdii, ktorú uskutočnili vedci z Univerzitného medicínskeho centra Hamburg-Eppendorf, sa zistilo, že subjekty, ktorým sa počas bolesti ukazovali skúšobné obrázky, si ich dokázali lepšie zapamätať, hoci až po uplynutí značného času – v tomto prípade po jednom roku. Nešlo tiež len o chvíľkový „zisk“, účinky boli trvalé a dlhodobé.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.