Myslíte si, že pijete priveľa kávy? Je to nič v porovnaní s tým, čoho sa musela vzdať hviezda NHL.

793

Káva je pre mnohých životodarná tekutina. Je to teplý, povzbudzujúci nápoj a rovnako aj veľmi chutný. Niektorí dokonca zaspávajú s tým, že myslia na kávu, ktorú si dajú ráno. Je to proste životný štýl.

 

Niekedy vznikajú pravdivé, niekedy bludné debaty o tom, či je káva zdravá. Väčšinou to závisí od toho, ako veľmi sú účastníci debaty pod vplyvom kofeínu:D . Nedávna štúdia, na 200 000 konzumentoch kávy na rôznych úrovniach príjmu kofeínu, by mohla byť konečným dôkazom toho, že viac kávy znamená menšie riziko úmrtia. Avšak, stále sme sa nedostali od problému „všetkého veľa škodí“, ako je to aj pri väčšine látok, ktoré ovplyvňujú telo a myseľ. Takže kde je tá hranica? Sú to tri šálky denne? Päť? Desať?

Ak sa vám zdá 10 šálok priveľa, pravdepodobne nie ste sami. No Jaromírovi Jágrovi, hráčovi za Florida Panters v NHL, sa to nezdá moc ani vo veku grizlyho – 44 rokov. Ak si uvedomíte, koľko toho v priebehu sezóny musí telo hokejistu zvládnuť, je takmer neuveriteľné, že Jágr to stále výborne zvláda, aj po štyridsiatke.

jagr

Ak môže niekto rozprávať o nadmernom príjme kávy, tak je to on. Kofeín obsiahnutý v káve vám nie len dodá energiu, ale podľa Active.com, priemerné zlepšenie výkonu atlétov, ktorí konzumujú kávu, je až 12 percent. Je to zjavné väčšinou pri kratších cvičeniach, ktoré trvajú od 8 do 20 minút.

Jágr v The Wall Street Journal prezradil, že kľúč k jeho úspechu nie je len v tom, čo prijíma do svojho tela. Je preňho dôležité, ako sa k tomu postaví jeho myseľ, čiže chce „oklamať svoj mozog“. V praxi to znamená, že každý rok počas pôstneho obdobia sa vzdá niečoho, na čo je jeho telo zvyknuté. Tento krát to bola káva.

„Prvý deň som sa cítil strašne, ako keby som nemal žiadnu energiu“ hovorí Jágr. „Prvé zápasy boli také náročne, že som ani nevedel ako som ich dokázal odohrať. Ale telo si na to postupne zvyklo.“

Ukázalo sa, že Jágr začal piť 10 šálok kávy denne len od minuloročného pôstu. Vtedy sa vzdal pitia dietnej coly päťkrát denne. Bude Jágr pokračovať vo svojom zvyku a nahradí kávu nejakým iným zdrojom kofeínu? Možno Red Bull? Možno bude musieť, ak chce v hraní hokeja pokračovať.

„Je to ako kamión, veľký kamión,“ vraví v súvislosti s hraním v jeho veku. „Keď už raz idete, tak idete celkom rýchlo. Ale keď zastavíte, je ťažké znova naštartovať.“

Tak to si radšej dáme ďalšiu šálku kávy, čo poviete?

 

foto: sbnation.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre