Aké mýtické stvorenia poznáte? Možno vás ich symbolika a význam prekvapí. 

1655

Stretnúť ste sa s nimi mohli v rôznych rozprávkach, filmoch alebo seriáloch. Sú populárne hlavne vo svete detí, ale nepochybne si ich veľmi dobre pamätajú aj dospelí ľudia. Každá bytosť je opradená históriou tak, aby dokonale sedela ku kultúre, ktorej je súčasťou. Niektoré bytosti sú skôr rozprávkovo roztomilé, no potom sú aj také, ktorých hlavným účelom je nahnať strach. 

Bez ohľadu na to, aký je účel vytvorenia týchto stvorení, ľudia sú k nim priťahovaní ako magnet. Poďme sa teda ponoriť do sveta, kde nežijú len obyčajní ľudia, ale aj zázračné tvory. Zaspomínajme si na čaro rozprávok. 

Golemovia 

800px
Zdroj: shutterstock

Golemovia sa ako mýtické bytosti zvyknú objavovať už v židovskom folklóre. Najčastejšie sa jedná o bytosti, ktoré sú vymodelované z neživej hmoty ako je napríklad hlina alebo blato, následne sú privedené k životy, aby plnili účel, ktorý im niekto stanoví. V niektorých príbehoch bol golem vytvorený na obranu proti antisemitským útokom. Podľa legendy sú golemovia nadmieru poslušní, pričom do bodky splnia každý príkaz (preto je ale nutné dávať pozor na to, ako im čo prikážete).

Škriatkovia 

character 6759277 1280
Zdroj: Pixabay

Jedná sa o pomerne ľahko rozpoznateľných tvorov. Škriatkovia majú pôvod vo folklóre stredovekého Írska, pričom do popredia sa dostali neskôr. Sú to veľmi malé bytosti podobné ľuďom, samotárske. S obľubou vykonávajú neplechu. Takisto bývajú ale celkom zábavní. Je zaujímavé, že ich vzhľad a oblečenie sa zvykne meniť podľa regiónu. 

Víly

Snímek obrazovky 2019 04 06 v 11.28.48
Zdroj: shutterstock

Ide o veľmi mýtické a nežné bytosti, ktorých história siaha až k starým francúzskym romantickým príbehom, kde sa začali objavovať po prvýkrát. Víly sú populárne v celej škále mýtov, legiend a príbehov. Takže, keď sa povie víla, všetci si predstavíme malé okrídlené stvorenie prekypujúce krásou a nežnosťou. Nie vždy však víly musia mať krídla. Niekde dokážu lietať len za pomoci mágie. 

Morské panny

6zU7CL4U0eF5rbtuvQWpE11uLVF
Zdroj: shutterstock

Morské panny oslňovali svojou krásou, ktorá uchvacovala ľudí (najmä mužov) už od nepamäti. Korene ich histórie siahajú až do starovekého Babylonu. No podobné stvorenia sa vyskytovali aj v sýrskej, polynézskej a gréckej mytológii. Zatiaľ čo niektoré kultúry zobrazovali morské panny ako krásne a romantické (v írskom folklóre mali morské panny možnosť premeniť sa na človeka a dokonca sa aj vydať za muža), v iných príbehoch však morské panny predstavujú negatívne stvorenia, ktoré sú schopné predpovedať a priniesť katastrofu. 

Minotaurus 

1ee3db67 3e37 6c0c 88a7 cbdbc7d7d8f7
Zdroj: shutterstock

Minotaurus je typická postava gréckych bájí. Údajne mal byť potomkom krétskej kráľovnej a majestátneho býka, ktorý pochádzal z mora. Minotaurus je bytosť, ktorá má hlavu býka, no zvyšok tela má ľudský. Kráľovi Minosovi toto stvorenie naháňalo strach až do tej miery, že dal postaviť zložité bludisko, len aby ho tam uväznil.

Kentauri 

14aabcadda35e37ca580b28a519bcee8
Zdroj: shutterstock

Ďalším krížencom človeka a zvieraťa je kentaur. Kentauri majú telo koňa s hlavou a hrudníkom človeka. Tieto zvieratá však boli zobrazované ako divoké, s výnimkou kentaura Cheirona, ktorý bol známy pre svoju múdrosť a schopnosť každému dobre poradiť. 

Vlkolak 

vlkodlak vlk
Zdroj: shutterstock

História vlkolaka je neuveriteľne rozmanitá, pričom príbehy v ktorých sa vyskytuje pochádzajú z germánskych pohanských kultúr, slovanskej Európy, ale objavil sa i v klasickej gréckej mytológií. 

Napriek tomu, že sú to už naozaj starodávne bytosti, populárne sú i dnes. Kto by náhodou nevedel, vlkolak je človek, ktorý sa počas splnu mení na bytosť podobnú vlkovi. 

Fénix 

462250632
Zdroj: shutterstock

Fénix je mýtické stvorenie zďaleka podobné orlovi, ktoré je všeobecne známe tým, že na konci života vzplane, aby znovu vstal ako mladý fénix. V staroegyptskom aj klasickom mýte bol fénix spájaný s uctievaním slnka a bol zobrazovaný ako veľký vták so zlatým a červeným perím. Dožívať sa mohli stovky rokov (kým vzplanuli). Fénix bol symbolom nesmrteľnosti, večnosti a vzkriesenia. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.