Najčastejšie mýty o skleróze multiplex – ochorení, ktorým trpí stále viac aj mladých ľudí

894

Niekto má problém názov toho ochorenia už len vysloviť a niekto ním trpí a musí deň čo deň znášať bremeno jeho príznakov. Ide o ochorenie, ktoré ani zďaleka nie je také zriedkavé ako by sme si možno mysleli a už vôbec nie je pravda, že by postihovalo len starých ľudí. Tých mýtov, ktoré sa k nemu viažu je viac, v tomto článku si ich ale bližšie objasníme. 

Skleróza multiplex je ochorenie, pri ktorom dochádza k tomu, že váš vlastný imunitný systém napáda centrálny nervový systém, takže dochádza k jeho poškodeniu. Spomaľuje sa prenos nervových vzruchov, až postupne dôjde k tomu, že sa nervový vzruch nebude prenášať vôbec, tým je narušený komunikácia medzi mozgom a telom, predovšetkým svalmi tela. 

SM sa môže prejavovať rôzne. Medzi najčastejšie príznaky však patrí zhoršená citlivosť až slabosť v jednej alebo viacerých končatinách, mravenčenie, ktoré môžete cítiť pri určitých pohyboch krku, tras, problém s koordináciou alebo neistá chôdza, problémy s rečou, dvojité videnie, rozmazané videnie, únava alebo závraty.

Ako môžete vidieť príznakov je naozaj veľa a všetky sú viac či menej nešpecifické, preto je aj pomerne ťažké určiť diagnózu a vyžaduje si skúseného neurológa. 

Zdroj: shutterstock

Okolo tohto ochorenia ešte stále panuje veľké množstvo mýtov, ktoré sa teraz pokúsime uviesť na pravú mieru.

MÝTUS: SM sa automaticky stáva rozsudkom smrti.

Zdroj: shutterstock

FAKT: „V skutočnosti to tak vôbec nie je. Váš život bude do istej miery obmedzovaný, no väčšina ľudí sa aj s touto diagnózou dožíva priemerného veku v populácií. Ide totiž o chronické ochorenie a aj keď nie je možné ho vyliečiť, terapia existuje, takže spomaliť progres a zmierniť príznaky možné je.”

MÝTUS: Ľudia s SM skončia na invalidnom vozíku 

FAKT: Nakoľko moderná medicína neustále napreduje, existuje naozaj účinná liečba, ktorá tlmí veľké množstvo príznakov, a teda to vôbec nie je pravidlo.

MÝTUS: SM môžu trpieť len starí ľudia

woman in brown button up shirt holding white smartphone
Photo od Georg Arthur Pflueger na Unsplash

FAKT: pravda je taká, že skleróza multiplex sa diagnostikuje ľuďom vo vekovom rozmedzí 20 až 50 rokov. To znamená, že ňou môžu trpieť aj deti, dospievajúci i mladí ľudia. Nie je to ochorenie typické pre seniorov (aj keď sa môže vyskytnúť aj u nich). 

MÝTUS: Každým rokom počet prípadov rapídne stúpa 

FAKT: Stopercentne dokázané to nie je. Povedať však môžeme to, že sa toto ochorenie vyskytuje častejšie u žien ako u mužov. 

MÝTUS: Ženy so SM nemôžu otehotnieť

Pregnant Woman Sitting on Bathtub
Photo od lucas mendes na Pexels

FAKT: Rovnako ako pri iných autoimunitných ochoreniach to práveže môže byť prospešné, nakoľko ochorenie prejde do emisie. Ďalej existujú isté náznaky toho, že tehotenstvo znižuje pravdepodobnosť vzniku sklerózy multiplex. 

MÝTUS: SM je dedičné ochorenie

FAKT: Gény zohrávajú nejakú úlohu, ale nemôžeme naisto tvrdiť, že sa jedná o dedičné ochorenie. Ak vám toto ochorenie diagnostikovali a vy by ste sa zaujímali o vašu rodinnú anamnézu, dosť možno by ste narazili na jedincov s týmto či iným autoimunitným ochorením, avšak dôležité sú aj faktory prostredia, prípadne infekčný agens. 

MÝTUS: Za vznik SM v súčasnosti môže vakcína proti COVID-19

FAKT: Nie je dokázaná žiadna spojitosť medzi COVID-19 a SM alebo vakcínou proti COVID-19 a rizikom vzniku SM. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre