Zelenina, proteíny, vláknina. Zdravé stravovanie a mýty, ktoré ho sprevádzajú

593

Len málo oblastí týkajúcich sa ľudí je tak náchylných na skresľovanie ako jedlo. Do určitej miery je to pochopiteľné vzhľadom na to, že jedlo je ústredným prvkom každého aspektu ľudského života, pričom úzko súvisí so všeobecným zdravím a blahobytom. Preto môžeme bežne vidieť rôzne potraviny označované ako „superpotraviny“ určené pre ľudí, ktorí si svoj jedálniček starostlivo strážia. 

Zatiaľ čo niektoré predostierané názory o rôznych zdravých potravinách pri skúmaní obstoja, existuje prekvapivé množstvo, ktoré sa ukáže byť zavádzajúce. V jedle, rovnako ako v živote, sú len zriedkakedy jasné odpovede.

Mýtus 1 – Banány sú najlepším zdrojom draslíka

yellow banana fruit on brown wooden chopping board
Photo od Eiliv Aceron na Unsplash

Možno ste sa aj vy veľakrát dočítali o tom, že banány sú vynikajúcim zdrojom draslíka a ďalších minerálnych látok nevyhnutných pre ľudské zdravie (okrem iného pomáha udržiavať krvný tlak v norme). 

Banán obsahuje v priemere asi 9 % dennej potreby draslíka. Aj keď sa to môže zdať ako dostatočne vysoké číslo – a to je často dôvod, prečo toľko ľudí siaha po banánoch – existuje množstvo iných potravín, ktoré obsahujú rovnako veľa, ak nie viac draslíka na porciu. Medzi ďalšie potraviny bohaté na draslík patrí avokádo (15 % dennej hodnoty), vodný melón (2 kúsky obsahujú asi 14 %) a špenát (1 šálka obsahuje asi 12 %).

Mýtus 2 – Mali by ste užívať probiotiká

a close up of a bunch of pills
Photo od Nastya Dulhiier na Unsplash

Pre rôznych zdravotných guruov sa stalo veľmi trendy propagovať dôležitosť probiotík a tento konkrétny zdravotný fenomén sa objavuje aj v reklamách na potraviny, ako je jogurt. Probiotiká sú zdravé a užitočné baktérie, ktoré môžu posilnovať imunitný systém a pomáhať pri trávení (a tým predchádzať nadúvaniu).

Neexistuje však veľa dôkazov, ktoré by naznačovali, že by ich ľudia potrebovali užívať pravidelne. V skutočnosti pre ľudí s oslabeným imunitným systémom môžu predstavovať určité riziko. Väčšina ľudí má totiž v čreve dostatok zdravých baktérií, takže skutočný prínos probiotík je minimálny. 

Mýtus 3 – Všetky biopotraviny sú zdravé

organic food 625 625x350 51444975691
Zdroj: shutterstock

Mnoho ľudí verí, že je vo svojej podstate zdravšie konzumovať organické potraviny ako neekologické. Z veľkej časti to pramení z rastúceho skepticizmu o negatívnych dopadoch spojených s poľnohospodárskymi postupmi, ako je používanie pesticídov a rôznych rastových hormónov. 

Nie všetky biopotraviny sú však naozaj zdravšie. Z hľadiska výživy je skutočne malý alebo žiadny rozdiel medzi potravinami pestovanými ekologickým spôsobom a potravinami, ktoré sú pestované klasicky. 

Je však potrebné poznamenať, do akej miery majú niektoré produkty, vrátane jahôd, tendenciu uchovávať vysoké stopy pesticídov, ktoré sa na nich používajú počas ich pestovania, a preto sa niekedy odporúča nakupovať bio (ak je to cenovo dostupné) alebo kúpiť mrazené produkty.

Mýtus 4 – Sacharidy sú zlé

sliced banana and brown nuts on brown wooden table
Photo od Merve Sehirli Nasir na Unsplash

V dnešnej dobe je bežné počuť o negatívnom vplyve sacharidov na ľudské telo a mozog.

V skutočnosti však sacharidy nie sú ani dobré, ani zlé. Ak už, tak sú neutrálne a v skutočnosti sú nevyhnutné ako zdroj energie pre telo. Jesť ich príliš veľa môže viesť k rôznym zdravotným problémom. 

Vo všeobecnosti by sacharidy mali tvoriť 40 % až 60 % denného kalorického príjmu, aj keď väčšina z nich by mala pochádzať zo zdrojov, ako je ovocie, či zelenina, ktoré prinášajú aj ďalšie benefity. 

Mýtus 5 – mali by ste jesť iba vaječné bielky 

sunny side-up egg illustration
Photo od Юра Коржик na Unsplash

Odborníci skúmali, či sú vajcia zdravé alebo nie, no ľudia bežne tvrdia, že je oveľa zdravšie jesť len bielka a žĺtkami sa vyhýbať. 

Avšak, ako to už v prípade jedla býva, pravda je v skutočnosti zložitejšia, než by toto tvrdenie naznačovalo. Zatiaľ čo vaječné bielka obsahujú značné množstvo bielkovín a majú nízky obsah kalórií, majú tiež nižší obsah ďalších živín, ktoré sa nachádzajú práve vo vaječnom žĺtku, ktoré zvyčajne obsahujú dôležitý vitamín D a železo. 

Okrem toho, napriek ich povesti, že zvyšujú hladinu cholesterolu, je to zvýšenie tak zanedbateľné, že vám konzumácia jedného, či dvoch žĺtkov môže len pomôcť k podpore zdravia. 

Mýtus 6 – Vegetariánska a vegánska strava je zdravšia pre vaše telo

sliced broccoli and cucumber on plate with gray stainless steel fork near green bell pepper, snowpea, and avocado fruit
Photo od Nadine Primeau na Unsplash

Mnoho ľudí verí, že je prirodzene zdravšie prijímať vegetariánsku alebo vegánsku stravu. Aj keď je určite dobré minimalizovať konzumáciu mäsa – najmä červeného mäsa – bolo by chybou predpokladať, že všetky takéto diéty sú zdravé. 

Niektoré rastlinné potraviny, ako sú zrná, ovocie a zelenina, sú spojené s istým rizikom vzniku cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení. 

Aj keď je dôležité minimalizovať množstvo mäsa, ktoré človek denne skonzumuje, je tiež potrebné sledovať, aké druhy vegetariánskych a vegánskych produktov človek konzumuje. 

Mýtus 7 – jedzte iba potraviny bez tuky, alebo len s minimálnym obsahom 

yellow and white abstract painting
Photo od Susan Wilkinson na Unsplash

Tuk sa stal zložkou potraviny, ktorej sa ľudia začínajú úplne nelogicky báť, vyhýbať sa jej, hľadajú alternatívy kde ho bude čo najmenej. 

Aj keď je dobré obmedziť konzumáciu niektorých zlých tukov, najmä nasýtených a trans-tukov, samotný tuk je pre ľudské zdravie nevyhnutný. 

Nízkotučné a beztukové diéty navyše obsahujú niekoľko nevýhod. Tieto produkty majú tendenciu byť menej chutné a často sú plné prísad, ktoré sú škodlivejšie ako sú tuky, či cukor. Okrem toho takéto jedlo na pocit menej zasýti, takže sa môže stať, že toho zjete omnoho viac. 

Mýtus 8 – Potrebujete svoje telo podrobovať detoxu

1002743899 photo u 1433678176
Zdroj: wikimedia common

Jeden z najnebezpečnejších mýtov o zdravých potravinách obklopuje myšlienku detoxu. Obhajcovia argumentujú jeho údajnými zdravotnými výhodami, vrátane myšlienky, že takéto praktiky pomáhajú schudnúť a uvoľniť toxíny v tele.

V skutočnosti má telo svoj vlastný detoxikačný systém, ktorý sa skladá z rôznych orgánov ako je pečeň, či obličky. Pokiaľ nie sú poškodené plnia si svoju funkciu dostatočne. Neexistujú ani spoľahlivé dôkazy, ktoré by naznačovali, že detox skutočne funguje, práve naopak.

Je dokázané, že detox trvajúci viac ako sedem dní môže mať skutočne negatívny vplyv na zdravie.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.