Na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa našli zmutované baktérie, aké sme na Zemi ešte nevideli

196

Baktérie sú niečo, s čím prichádzame do styku často, a hoci je väčšina z nich neškodná, niekedy môžu byť naozaj nebezpečné. Jedným z typov, ktorý môže spôsobiť ochorenie, je baktéria Enterobacter bugandensis, ktorá bola v roku 2018 objavená na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Podľa predchádzajúcich štúdií bola táto baktéria spojená so závažnou klinickou infekciou.

Keď bola na ISS nájdená prvýkrát, bolo hlásených 5 kmeňov, ale ďalšie vyšetrovania odvtedy zistili, že existuje 13 kmeňov tejto baktérie odolnej voči viacerým liekom. Mikróby a baktérie, ktoré žijú s astronautmi na ISS, zohrávajú veľkú úlohu pri ovplyvňovaní ich pohody a zdravia, takže keď potenciálne škodlivá baktéria začne mutovať, je to dôvod na obavy.

Zdroj Adam Miller

ISS je známe ako vysoko kontrolované prostredie, ktoré sa vyznačuje mikrogravitáciou, zvýšenou hladinou CO2 a zvýšeným slnečným žiarením, ale to nebráni mikroorganizmom obsadiť tento priestor. V skutočnosti sa predpokladá, že niektoré mikroorganizmy vystavené mikrogravitácii, môžu získať odolnosť voči antibiotikám a zvýšenú nákazlivosť, prostredníctvom rýchlych mutácií a horizontálneho prenosu génov.

Enterobacter bugandensis si údajne našiel medzeru v ISS a odlíšil sa od svojich pozemských kolegov. Podľa štúdie zverejnenej v marci tohto roku je táto baktéria oportúnnym patogénom. To znamená, že u človeka spôsobí ochorenie len vtedy, ak už bojuje s nejakou chorobou alebo má oslabený imunitný systém z iných dôvodov. Nie je to nič nezvyčajné u astronautov, ktorí boli dlhší čas vo vesmíre.

V záujme zdravia astronautov je dôležité, aby vedci vedeli, ako môžu baktérie vo vesmíre mutovať, čo sa v tejto štúdii dúfalo zistiť. Pokiaľ ide o to, ako môže patogén ovplyvniť človeka, v štúdii sa píše: „Druhy Enterobacter pôsobia ako oportúnne ľudské patogény, ktoré spôsobujú infekcie dolných dýchacích ciest, osteomyelitídu, sepsu a infekcie močových ciest.“

Zdroj CDC

Pokiaľ ide o to, čo baktérie „poháňa“, štúdia ďalej vysvetľuje: „Ústrednou hypotézou našej štúdie bolo, že tieto genomické adaptácie by mohli byť spôsobené osobitnou povahou stresu vo vesmírnom prostredí, ktoré sa líši od akéhokoľvek prostredia na Zemi.“

Vedci dúfajú, že zistenia ponúknu pohľad na dynamiku mikrobiálneho ekosystému v rámci ISS, v snahe zmierniť riziká, ktorým môžu astronauti čeliť a ktoré sú spojené s potenciálnymi patogénnymi hrozbami.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre