Na Mount Evereste umierajú ďalší – horolezec zomrel pri zostupe kvôli tomu, že najvyššia hora sveta bola „preľudnená“

1202

Mount Everest sa snaží zdolať stále viac ľudí a čoraz častejšie to končí tragicky. Najnovšie dokonca zomrel horolezec, ktorý už z najvyššej hory sveta zostupoval, no nedokázal to. Fronta bola tesne pod vrcholom taká dlhá, že záchranári sa k nemu nedokázali včas dostať.

Donald Lynn Cash tragicky zomrel niekoľko hodín po tom, čo sa fotografoval na samotnom vrchole najvyššej hory sveta. Hlavný vodca skupiny sa vyjadril, že tento muž stal v obrovskej „zápche“ vytvorenej ľuďmi približne 2 a pol hodiny! Tieto dlhé fronty sa tvoria čoraz častejšie, pretože Nepál dáva na výstup stále viac povolení. Jedno takéto povolenie stojí približne 11 000 dolárov. Fronty sú veľmi nebezpečné najmä kvôli tomu, že sa tvoria v tzv. zóne smrti, ktorá má svoje nástrahy.

2 26
Foto od Facebook

Išlo o Donaldov posledný výstup, ktorý bol súčasťou misie zvanej „Seven Summit“ – ide totiž o to, že horolezci sa zaviažu zdolať najvyššie vrcholy 7 kontinentov. Nuž a ako sa to stalo? Vo vysokej nadmorskej výške omdlel, pretože tam strávil príliš dlhý čas. Okamžite mu síce bola poskytnutá masáž srdca a sprievodcom sa podarilo zvýšiť prívod kyslíka, no pomohlo to len na nejaký čas. Komunikoval, no nebol schopný chodiť. Sprievodcovia ho prepravili do táboru číslo 4 tak rýchlo, ako sa len dalo. Avšak, po ceste znovu omdlel a naposledy vydýchol. 

Okrem 55-ročného muža zomrelo v tejto sezóne spolu už 7 ľudí, pričom sezóna sa začala 15. mája. Horolezci sú nútení kvôli ich veľkému počtu čakať v tejto nebezpečnej zóne pozdĺž jediného lana aj niekoľko hodín, či už ide o výstup, alebo zostup.

1 27
Foto od youtube

Syn zosnulého muža sa k danému incidentu vyjadril takto: „Posledné posolstvo, ktoré mi poslal, znie: Cítim sa taký požehnaný, že som bol na hore, o ktorej som posledných 40 rokov čítal.“ Donaldova dcéra dodala: „Naučil nás, že nič nie je nemožné. Ak o niečom dokážete snívať, môžete to aj urobiť.“ Aj keď nik netušil ako to dopadne, jeho rodina mu v tom nebránila, pretože potom vždy túžil. „Chcel to urobiť. Chcel tú horu zdolať. Chcel ukázať, že dokáže splniť svoje sny,“ dodala smutná dcéra.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.