Vojská, ktoré si na brnenie nepotrpeli a nebáli sa ísť bojovať aj nahí. Uveďme si niekoľko príkladov.

2988

Bojovníci nastupovali do boja v cennom brnení, ktoré ich malo chrániť pred prípadnými zraneniami, takisto vojaci nastupovali odetí v typickom oblečení. Nie všetci však zdieľajú rovnaký názor. Niektorí ľudia, ktorí nastúpili do boja sa totiž rozhodli prísť nahí. Zdá sa, že oblečenie pre nich nebolo vôbec podstatné – pokiaľ majú zbrane, alebo aspoň vlastné ruky, majú všetko potrebné a nemusia sa cítiť nejako zvlášť ohrození. 

Niektorí však mali na svoju nahotu patričný dôvod, napríklad náboženský (chceli si uctiť Boha). Teraz vám predstavíme netradičné armády a dôvody, pre ktoré sa jej členovia rozhodli bojovať bez oblečenia. 

Berserkers 

Všeobecne boli považovaní za zúrivých a neľútostných bojovníkov, ktorí sa nebáli o svoje životy a vždy bojovali naplno, dokonca mnohí tvrdili, že necítili bolesť. Do boja vstupovali bez košele, či akéhokoľvek iného oblečenia, ktoré by im zakrývalo svalnatý hrudník. Niekto to považoval za šialenstvo, no údajne to bol spôsob ako si uctiť boha vojny – tým, že mu zasvätili svoje telá. 

Istá časť indických askétov bojovala len v strohom oblečení 

Zdroj: ranker.com

Dashnami sannyasin – tak sa nazývajú askéti – teda ľudia, ktorí žijú prísnym spôsobom života, kde si odopierajú veľa vecí. Ide o jeden z desiatich rádov filozofa Sankaru. Dashnami sannyasin často nosili  farebné róby a tigrovanú alebo leopardiu kožu, no existujú i naga sannyasin (najbojovnejší zo všetkých), ktorí sa nebáli nastúpiť do boja len so zbraňou, bez oblečenia. Zapájali sa do bitiek s islamskými militantami a inými hinduistickými sektami. 

Kelti sa rozhodli vyhrať boj svojou nahotou 

Zdroj: ranker.com

Rímska ríša bola svetovou veľmocou, a tak nebolo žiadnym prekvapením, keď sa v 3. storočí rozhodla rozšíriť svoju moc po celom talianskom polostrove, pričom narazila na odpor susedných Keltov. Konkrétne sa dostali do sporu so skupinou, ktorá sa nazývala Gaesatae. Tí verili, že môžu vyhrať aj nahí – nechceli, aby ich zbraniam niečo stálo v ceste, rovnako tak nechceli mať na sebe nič, čo by ich ťažilo.

Pohľad na nahých bojovníkov so zlatými šperkami Rimanov vystrašil, no Gaesatae proti légiám s oštepmi nemali veľkú šancu. Po ťažkom boji sa Rimania stali víťazmi.

Vietkongskí ženisti sa vkradli do nepriateľských táborov takmer úplne nahí

Išlo o vietnamských vojakov nazývaných aj sapéri – v podstate dostávali samovražedné misie. Vyzliekli sa teda len do spodného oblečenia, vkradli sa do nepriateľských táborov a nastražili tam výbušniny, ktoré mali často preložené na chrbte a s nimi sa museli opatrne a potichu zakrádať okolo stráži, či popod drôt. 

Tradíciou ľudí žijúcich v pohorí Nuba bolo zápasiť bez oblečenia 

Zdroj: ranker.com

Ide o pohorie Nuba (ležiace na území Južného Kordofánu, teda patriace k Sudánu), kde si obyvatelia aj napriek tomu, že posledné desaťročie čelia krutej občianskej vojne, vedia uctiť tradíciu zápasenia. Dnes sú bojovníci zvyčajne oblečení, avšak kedysi bojovali úplne nahí, dokonca si holili obočie, strihali vlasy a zdobili telá symetrickými vzormi. Týmito praktikami oslavovali silu, zdravie a energiu mužov. 

Zápasníci v starovekom Grécku sa vyzliekli do naha

Zdroj: ranker.com

Športy ako zápasenie alebo box boli už v čase starovekého Grécka považované za veľmi populárne a mužné. V tom čase však neexistovali žiadne váhové kategórie a bojovníci mohli svoje schopnosti predvádzať aj mimo bojiska. 

Na tréning mali vyhradené miesto, kde sa vyzliekli a naolejovali, až potom boli pripravení do boja. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre