Náhodné zaujímavosti: ako v skutočnosti zahynula Lajka a ktorá kniha je najviac kradnutou knihou na svete

5605

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako v skutočnosti zahynul prvý pes vo vesmíre, Lajka, na čo slúžili detské klietky zavesené za oknom, a taktiež zistíte, ktorú knihu ľudia najčastejšie ukradnú z obchodov.

Fakt č. 1: Vzťah

Podľa štúdie z roku 2023, ktorú uskutočnila Newyorská univerzita, môže fáza medových týždňov trvať od 6 mesiacov do 2 rokov. Zvyčajne sa definuje ako obdobie vo vzťahu, ktoré je plné randenia, intimity, množstvom zábavy a smiechu. Očakáva sa, že nakoniec pár upadne do známych vzorcov a zvykov a stratí počiatočnú iskru.

Fakt č. 2: Najsilnejšie pivo na svete

2 kamaráti, ktorí uvarili najsilnejšie pivo na svete, predstavili ešte smrteľnejší recept, pretože fanúšikovia tvrdili, že prvé pivo chutilo príliš slabo.

Lewis Shand a John McKenzie z pivovaru Brewmeister v grófstve Banffshire minulý rok prekonali rekord s pivom Armageddon s obsahom alkoholu 65 %. Po celom svete predali 6 000 fliaš, ale niektorí fanúšikovia tvrdili, že nechutí dostatočne silno. Preto kúpili nový pivovar a 9 mesiacov vytvárali Snake Venom s obsahom alkoholu 67,5 %.

Fakt č. 3: Detské klietky

Detská klietka bola postieľka v drôtenej klietke zavesená v oknách mestských bytov. Používanie detských klietok si získalo veľkú popularitu v Londýne v 30. rokoch 20. storočia. Zariadenie bolo vytvorené pre deti, ktoré žijú v mestách bez záhrad.

Fakt č. 4: Lajka

Lajka bol sovietsky vesmírny pes, ktorý bol jedným z prvých zvierat vo vesmíre. Zatúlaný psík z moskovských ulíc letel na palube kozmickej lode Sputnik 2, ktorá bola vypustená na nízku obežnú dráhu 3. novembra 1957. Keďže technológia na zrušenie obežnej dráhy ešte nebola vyvinutá, neočakávalo sa, že Lajka prežije. Zomrela na prehriatie niekoľko hodín po lete, na štvrtej obežnej dráhe lode.

Fakt č. 5: Najviac kradnutá kniha na svete

Svätá Biblia, známa ako najpredávanejšia kniha všetkých čias, má prekvapivé prvenstvo – je to aj najčastejšie kradnutá kniha v obchodoch na celom svete.

Bolo zistených niekoľko dôvodov, ktoré vysvetľujú, prečo sa jednotlivci uchyľujú ku krádeži Svätého písma. Po prvé, počas sviatočných nákupov sa niektorí ľudia rozhodnú ukradnúť Bibliu, aby ju použili ako darček. Po druhé, existujú ľudia, ktorí kradnú Biblie s úmyslom neskôr ich predať, a to buď na ulici, alebo prostredníctvom internetu. Okrem toho medzi niektorými jednotlivcami existuje názor, že Biblia by mala byť voľne dostupná, čo ich vedie k tomu, že si ju berú bez zaplatenia. A napokon, Biblie výnimočnej kvality môžu byť pomerne drahé, čo z nich robí lákavý cieľ krádeže.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre