Náhodné zaujímavosti: čo je to aurofóbia a čo sa stane ak skonzumujete ovocie s nálepkou na šupke

904

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo spôsobuje aurofóbiu, zistíte aj, čo sa nachádza pod krásnou bielou pokrývkou ľadových medveďov, a taktiež sa dočítate, čo sa stane, ak omylom zjete nálepku na ovocí.

Fakt č. 1: Dieťa narodené dvakrát

Doktor Darrell Cass z Texaského detského fetálneho centra bol jedným z tímu, ktorý operáciu vykonal. Povedal, že Lynlee sa počas zákroku prakticky zastavilo srdce, ale špecialista na srdce ju udržiaval pri živote, zatiaľ čo väčšina nádoru bola odstránená. Tím ju potom vložil späť do maternice a zašil jej maternicu. Pani Boemerová, matka dieťaťa, strávila nasledujúcich 12 týždňov na lôžku a Lynlee prišla na svet druhýkrát, 6. júna.

Fakt č. 2: Aurofóbia

Aurofóbia je strach zo zlata. Hlavným príznakom aurofóbie sú záchvaty paniky, zrýchlené dýchanie, nevoľnosť, nepravidelný srdcový tep a spomalené dýchanie. Príznaky sa zvyčajne spúšťajú, keď trpiaci vidí zlato alebo sa dostane do jeho blízkosti.

Fakt č. 3: Nálepky na ovocí

Na horúcej pláži si vychutnávaš šťavnatú broskyňu, šťava ti steká po tvári, a tebe napadne: Kde bolo vypestované toto dokonalé ovocie? Ideš sa pozrieť na nálepku, ktorá bola pred chvíľou prilepená na chlpatej šupke. Avšak nič tam už nenájdeš.

Po prvé, nepanikár! Odborníci síce tvrdia, že je najlepšie sa týchto nálepiek zbaviť, ale ich neúmyselné prehltnutie vám pravdepodobne neuškodí. Môžu sa prehltnúť, ale nie sú chutné a prejdú bez toho, aby sa strávili.

Fakt č. 4: Ľadové medvede

Ľadové medvede žijú v jednom z najchladnejších prostredí planéty a sú závislé od hustej srsti, ktorá pokrýva hrejivú vrstvu tuku. Kožušina im rastie aj na spodnej časti labiek, ktoré chránia pred chladným povrchom a zabezpečujú dobrú priľnavosť na ľade. Výrazne biela srsť medveďa poskytuje maskovanie v okolitom snehu a ľade. Pod kožuchom však majú ľadové medvede čiernu kožu – lepšie nasáva hrejivé slnečné lúče.

Fakt č. 5: Žraloky

Niektoré žraloky musia neustále plávať, aby sa im cez žiabre dostávala voda bohatá na kyslík, ale iné dokážu prechádzať cez dýchací systém pumpovaním hltana. To im umožňuje odpočívať na morskom dne a stále dýchať. Žraloky však musia plávať, aby sa nepotopili na dno.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre