Náhodné zaujímavosti: čo bolo prvým produktom spoločnosti McDonald´s a prečo niektoré mláďatá jedia výkaly svojich matiek

673

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, s čím prerazila na trh spoločnosť McDonald´s, embryá ktorých zvierat na seba útočia a požierajú sa už v maternici, a taktiež zistíte, prečo niektoré mláďatá, napríklad slony a pandy, konzumujú výkaly svojich matiek.

Fakt č. 1: McDonald´s

Spoločnosť McDonald’s, ktorá sa stala symbolom toho, čo ľudia milujú alebo nenávidia, má skromné korene vo Veľkej hospodárskej kríze. V 30. rokoch 20. storočia sa bratia Dick a Mac McDonaldovci snažili uživiť prevádzkovaním kina v Kalifornii, keď si všimli, že neďaleký stánok s hotdogmi má vždy veľký úspech. S pôžičkou 5 000 dolárov založili bratia v roku 1937 stánok s hotdogmi.

Napriek úspechu chceli bratia robiť veci lepšie a rýchlejšie. V roku 1948 podnik dočasne zatvorili a znovu ho otvorili, avšak s istými zmenami. Zjednodušili jedálny lístok a zamerali sa na hamburgery, hranolky a mliečne koktaily.

Fakt č. 2: Vodotesné telefóny

Vodotesné telefóny sú čoraz bežnejšie. V Japonsku sú však takmer všetky telefóny vodotesné, a to už takmer 10 rokov. Podľa štatistík je v Japonsku 90 % – 95 % telefónov vodotesných, pretože ľudia si ich so sebou berú dokonca aj do sprchy! Výrobcovia si boli tohto nezvyčajného zvyku vedomí už od začiatku a uvedomili si, že ak chcú v Japonsku uspieť, musia svoje zariadenia vyrobiť odolné voči vode.

Fakt č. 3: Hudba a alkohol

Pre majiteľov barov to asi nie je žiadne tajomstvo, ale francúzska štúdia ukazuje, že zvýšenie hlasitosti hudby môže urýchliť pitie v bare. Výskumníci zistili, že hlasná hudba súvisela so zvýšenou konzumáciou alkoholu a skrátila čas, za ktorý návštevníci baru vyprázdnili svoje poháre.

Fakt č. 4: Koprofágia

Koprofágia je konzumácia výkalov. U ľudí sa koprofágia opisuje od konca 19. storočia u jedincov s duševnými chorobami a pri niektorých sexuálnych aktoch. Niektorým druhom zvierat je prirodzené jesť výkaly, hlavne preto, aby umožnili dôkladnejšie strávenie tvrdých rastlinných materiálov tým, že prejdú tráviacim traktom dvakrát. Iné druhy môžu za určitých podmienok jesť výkaly.

Mláďatá slonov, pánd, koál a hrochov konzumujú výkaly svojich matiek alebo iných zvierat v stáde, aby získali baktérie potrebné na správne trávenie vegetácie nachádzajúcej sa v ich ekosystémoch. Bez toho by neboli schopné získať z rastlín žiadnu výživnú hodnotu.

Fakt č. 5: Embryá žraloka

Ešte v maternici matky sa embryám žraloka tigrovaného vyvíjajú zuby. A s nimi aj apetít. Najväčšie z mláďat v každej z dvoch žraločích materníc napadne a zožerie svojho menšieho súrodenca, takže sa narodia len 2 mláďatá.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre