Náhodné zaujímavosti: čo sa stalo s Tupacovým popolom a ktorý sval v ľudskom tele je najsilnejší

1156

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo sa vám môže stať, ak skonzumujete príliš veľa mrkvy, ktorý sval v ľudskom tele je najsilnejší, a na konci sa dočítate zaujímavú informáciu, čo s Tupacovým popolom urobili jeho priatelia.

 

Fakt č. 1: Zebry

Zebry sú spoločenské zvieratá, ktoré trávia čas v stádach. Spoločne sa pasú a dokonca sa navzájom ošetrujú.

Najbežnejším druhom sú zebry stepné. Žijú v malých rodinných skupinách pozostávajúcich zo samca, niekoľkých samíc a ich mláďat. Tieto skupiny sa môžu spájať s inými a vytvárať veľké stáda s tisíckami kusov, ale členovia rodiny zostávajú v rámci stáda blízko seba.

Zebry sa musia mať neustále na pozore pred levmi a hyenami. Stádo má veľa očí, ktoré sú v strehu a upozorňujú na nebezpečenstvo. Ak je zviera napadnuté, jeho rodina ho príde brániť, obkľúči zranenú zebru a pokúsi sa odohnať predátorov.

 

Fakt č. 2: Najsilnejší sval

Najsilnejším svalom na základe svojej hmotnosti je žuvací sval, hlavný žuvací sval. Pri spolupráci všetkých svalov čeľuste dokáže zatvoriť zuby silou až 25 kg na rezáky alebo 90,7 kg na stoličky.

 

Fakt č. 3: Mozog

Vedci sa domnievali, že váš mozog sa prestal fyzicky vyvíjať v ranom detstve, ale nový výskum ukázal, že sa mení až do stredného veku.

Skenovanie mozgu ukázalo, že prefrontálna kôra – oblasť hneď za vaším čelom – pokračuje v zmene tvaru aj v 30. a 40. roku života. Tento objav je mimoriadne významný, pretože prefrontálna kôra je kľúčovou oblasťou mozgu a často sa o nej hovorí, že je kľúčom k tomu, čo nás robí ľuďmi. Údajne sa podieľa na rozhodovaní, sociálnej interakcii a mnohých ďalších osobnostných vlastnostiach.

 

Fakt č. 4: Mrkva

Karotén je červené alebo žlté uhľovodíkové farbivo, ktoré dáva mrkve charakteristickú oranžovú farbu a pomáha rozjasniť aj vaječné žĺtky, sladké zemiaky a rôzne druhy listovej zeleniny. Pri nadmernej konzumácii mrkvy sa karotén hromadí v krvnom obehu. Skôr než sa nazdáte, vaša pokožka získa chorobne žltú farbu, čo je hrozný stav, ktorý sa povrchne podobá žltačke.

 

Fakt č. 5: Tupac

Rapper bol zabitý pri streľbe v Las Vegas v roku 1996, ale na spomienkovej slávnosti, ktorá sa konala krátko po tom, členovia hip-hopového kolektívu Outlawz vzali text jeho skladby „Black Jesus“ doslova, jeho popol primiešali do marihuanovej cigarety a spolu ju sfajčili.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre