Náhodné zaujímavosti: čo sa môže stať ak vdýchnete hrášok a môžu muži dojčiť?

658

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo by sa stalo, ak by sa vám podarilo vdýchnuť hrášok, ako je možné, že aj muži môžu za istých podmienok dojčiť, a zistíte aj, pre koho bola pôvodne určená Socha slobody.

Fakt č. 1: Slzy vo vesmíre

Atmosféra s nulovou gravitáciou síce nemá vplyv na tvorbu sĺz, ale má vplyv na to, či slzy padajú, a tie nepadajú. Voda, ktorá sa vám nahromadí v oku z plaču, tam zostane, kým bublina nebude taká veľká, že sa presunie na iné miesto na tvári, alebo sa neodstráni.

Fakt č. 2: Socha slobody

Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať neuveriteľne prehnané, dôkazy poukazujú na to, že socha pôvodne nemala zdobiť USA, ale mala sa nachádzať v egyptskom meste Port Said.

Sochu slobody navrhol francúzsky umelec a sochár Frédéric Auguste Bartholdi, ktorý sa po návšteve Egypta v roku 1855 so skupinou orientálnych maliarov rozhodol vytvoriť kolosálnu sochu, ktorá mala konkurovať starovekým egyptským sochám, konkrétne jednej z najikonickejších sôch, Sfinge.

Socha, ktorá mala stáť pri severnom vstupe do Suezského prieplavu, bola očakávaná ako veľkolepý projekt symbolizujúci prudký priemyselný rozvoj krajiny.

Fakt č. 3: Titanic

Titanic sa potopil v noci zo 14. na 15. apríla 1912 počas svojej prvej plavby zo Southamptonu do New Yorku. Takmer okamžite sa začali špekulácie o tom, kde sa mohol vrak lode nachádzať. Avšak obmedzená technológia tej doby znamenala, že až do neskoršieho desaťročia sa uskutočnilo len veľmi málo serióznych pokusov o lokalizáciu lode.

V roku 1985 sa začala americko-francúzska expedícia pod vedením skúseného oceánografa Roberta Ballarda s využitím výskumnej lode amerického námorníctva. Ponorka bez posádky s názvom Argo bola vyslaná do hĺbky viac ako 4 000 metrov pod hladinu mora.

Dňa 1. septembra 1985 sa výskumníkom vrátili prvé podvodné zábery, na ktorých boli vidieť časti Titanicu.

To znamená, že odo dňa, keď sa potopil, až po deň, keď sa našiel vrak, trvalo 73 rokov, 4 mesiace a 18 dní, kým sa objavilo miesto potopenia známej lode.

Fakt č. 4: Vdýchnutie hrášku

Lekári našli v pľúcach 75-ročného muža klíčiaci hrášok. Obávali sa najhoršieho, keď skúmali röntgenové snímky Rona Svedena a všimli si malú tmavú škvrnu. Bývalý učiteľ začal pociťovať zhoršenie svojho zdravotného stavu. Kým sa dostal do nemocnice, mal skolabované ľavé pľúca a zápal pľúc. Dve biopsie na rakovinu pľúc boli negatívne.

Doktor zaviedol do mužovho hrdla prístroj a objavil klíčiaci hrášok. Muž musel vdýchnuť hrášok, ktorý sa mu zakorenil v pľúcach. Po odstránení hrášku sa jeho zdravotný stav zlepšil.

Fakt č. 5: Dojčenie

Každá osoba s prsným tkanivom môže dojčiť – dokonca aj muži. Je to preto, že prsné tkanivo sa skladá z tisícov žliaz, ktoré produkujú mlieko v reakcii na hormóny vylučované z hypofýzy.

Galaktorea je lekársky termín pre produkciu mlieka v prsníkoch, ktorá nie je spôsobená tehotenstvom alebo dojčením. Väčšina prípadov galaktorey u mužov je spôsobená vysokou hladinou hormónu nazývaného prolaktín. Prolaktín je ľudský hormón, ktorý stimuluje tvorbu mlieka. Každý človek má v krvi malé množstvo prolaktínu, ale zvyčajne nie je dostatočné na to, aby viedlo k produkcii mlieka.

Hyperprolaktinémia je lekársky termín pre osobu, ktorá má abnormálne vysokú hladinu prolaktínu, ale nie je tehotná ani nekojí. Keď je hladina prolaktínu vysoká, mliečne žľazy v prsníkoch produkujú mlieko.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre