Náhodné zaujímavosti: ktoré zviera má lepší čuch ako pes a koľko rakovinotvorných látok obsahuje 1 cigareta

936

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, koľko chemických látok obsahuje 1 cigareta a koľko z toho je rakovinotvorných, prečo na Titanicu neboli záchranné člny naplnené do posledného voľného miesta, a ktoré zviera má vynikajúci čuch, dokonca lepší ako pes.

 

Fakt č. 1: Albatros

Albatrosy sú majstrami vznášajúceho sa letu, dokážu plachtiť nad oceánom bez mávnutia krídlami. Tak veľmi sa prispôsobili oceánskemu životu, že prvých 6 alebo viac rokov svojho dlhého života (ktorý môže trvať až 50 rokov) strávia bez toho, aby sa dotkli zeme.

 

Fakt č. 2: Apple Inc.

Chris Espinosa je najstarším zamestnancom spoločnosti Apple Inc. Do spoločnosti nastúpil ako 14-ročný v roku 1976, keď ešte sídlila v garáži rodičov Steva Jobsa. Je súčasným a vôbec najdlhšie slúžiacim zamestnancom spoločnosti.

 

Fakt č. 3: Cigarety

V cigaretách je približne 600 zložiek. Pri spaľovaní cigariet vzniká viac ako 7 000 chemických látok. Je známe, že najmenej 69 z týchto chemikálií spôsobuje rakovinu a mnohé z nich sú toxické.
Mnohé z týchto chemikálií sa nachádzajú aj v spotrebiteľských výrobkoch, ale tieto výrobky majú varovné označenia – napríklad na obaloch jedov na potkany. Zatiaľ čo verejnosť je varovaná pred nebezpečenstvom jedov v týchto výrobkoch, v prípade toxínov v tabakovom dyme takéto varovanie neexistuje.

 

Fakt č. 4: Titanic

Záchranné člny zohrali kľúčovú úlohu počas potopenia Titanicu. Loď mala 20 záchranných člnov, do ktorých sa celkovo zmestilo 1 178 ľudí, čo bolo niečo viac ako polovica z 2 209 ľudí, ktorí sa nachádzali na palube v noc potopenia.

Použilo sa 18 záchranných člnov. Mnohé niesli len zlomok svojej maximálnej kapacity, ktorá bola približne 40 cestujúcich. Existuje mnoho verzií, prečo boli záchranné člny naplnené len z polovice. Niektoré zdroje tvrdili, že sa ľudia báli, aby sa záchranné člny pod ich váhou neprehýbali. Iné tvrdili, že to bolo preto, lebo posádka sa riadila príkazom evakuovať najprv ženy a deti. Keď sa napoly naplnené člny vzdialili od lode, boli príliš ďaleko na to, aby sa k nim dostali ostatní cestujúci, a väčšina záchranných člnov sa nevrátila k vraku zo strachu, že ich zaplaví voda s topiacimi sa obeťami alebo že sa loď potopí.

 

Fakt č. 5: Medvede

Zatiaľ čo medveď biely je prevažne mäsožravý a panda veľká je prevažne bylinožravá, zvyšných šesť druhov je všežravých a ich strava sa líši. S výnimkou dvoriacich sa jedincov a matiek s mláďatami sú medvede zvyčajne samotárske zvieratá. Môžu byť denné alebo nočné a majú vynikajúci čuch. Napriek svojej ťažkej postave a neohrabanej chôdzi sú zdatnými bežcami, lezcami a plavcami. Medvede využívajú ako úkryty jaskyne a kmene; väčšina druhov obýva svoje brlohy počas zimy na dlhé obdobie hibernácie, až 100 dní.

Medzi mäsožravcami sú jedinečné tým, že nemajú na ňufáku fúzy citlivé na dotyk, majú však vynikajúci čuch, lepší ako pes a možno aj ako ktorýkoľvek iný cicavec. Čuch využívajú na vzájomnú signalizáciu a na hľadanie potravy. Čuch je hlavným zmyslom, ktorý medvede využívajú pri hľadaní väčšiny potravy, a majú výbornú pamäť, ktorá im pomáha lokalizovať miesta, kde už predtým našli potravu.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre