Náhodné zaujímavosti: prvé video na YouTube a koľko trvala najdlhšia „opica“ na svete

691

V dnešnom výbere náhodných zaujímavostí sa dozviete, kedy bolo na YouTube nahraté prvé video a aké video to bolo. Ďalej si prečítate príbeh muža, ktorého z domu uniesli dvaja maskovaní muži, avšak pravý dôvod únosu sa ukázal až neskôr, a na konci zistíte koľko je rekord za najdlhšie trvajúcu „opicu“ na svete.

 

Fakt č. 1: Ochrnutá myš

Vedcom zo Severozápadnej univerzity sa nedávno podaril prelomový objav v štúdiu ochrnutia. Na ochrnutú myš použili nový liek a tá dokázala opäť získať schopnosť chodiť. Liek je samorozkladací gél, ktorý podporuje regeneráciu buniek a jedného dňa by mohol pomôcť pri obnove ochrnutia a iných poranení chrbtice u ľudí.

Výskum bol publikovaný v časopise Science v novembri 2021 a tím vedcov z Northwestern University, ktorý za ním stojí, dúfa, že už v roku 2024 osloví Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) s návrhom na skúšky na ľuďoch.

 

Fakt č. 2: Prvé video na YouTube

Rok po tomto príspevku Karim a jeho spoluzakladatelia Steve Chen a Chad Hurley predali platformu na zdieľanie videí spoločnosti Google za 1,65 miliardy dolárov. Video bolo odvtedy videné viac ako 162 miliónov krát. Spoločnosť YouTube so sídlom v kalifornskom San Brunovi bola založená na Valentína v roku 2005. Krátko po spustení „beta“ verzie stránky v máji 2005 ju denne navštívilo približne 30 000 používateľov.

Dnes štatistiky YouTube ukazujú, že spoločnosť sa trochu rozrástla a mesačne sa na ňu prihlásia viac ako 2 miliardy používateľov. Stránka s videami je v 100 krajinách v 80 rôznych jazykoch a každú minútu sa na ňu nahrá 500 hodín obsahu. Podľa spoločnosti sa každý deň pozrie viac ako 1 miliarda hodín videí.

 

Fakt č. 3: Čiernobiele sny

Štúdia odhalila, že deti vystavené čiernobielym filmom a televízii majú väčšiu pravdepodobnosť snívať v odtieňoch sivej počas celého života.

Názory na farbu snov sa rozchádzajú už takmer sto rokov. Štúdie z rokov 1915 až 1950 naznačovali, že prevažná väčšina snov je čiernobiela. V 60. rokoch sa však situácia obrátila a neskoršie výsledky naznačili, že až 83 % snov obsahuje nejakú farbu.

Keďže v tomto období došlo aj k prechodu od čiernobieleho filmu a televízie k rozšírenej technike, zrejmým vysvetlením bolo, že médiá podmieňovali sny účastníkov výskumu, ale rozdiely medzi štúdiami bránili výskumníkom vyvodiť akékoľvek pevné závery.

Zatiaľ čo v neskorších štúdiách boli subjekty požiadané, aby vyplnili denníky snov hneď po prebudení, v skorších výskumoch sa používali dotazníky vyplnené uprostred dňa, takže subjekty mohli jednoducho zabudnúť na farebné prvky svojich snov a predpokladať, že boli sivé.

 

Fakt č. 4: Únos muža aby mohol ísť na party

 V roku 2016 chcel Rogelio Andaverde len ísť von popíjať s priateľmi, ale bál sa svojej manželky. Preto zinscenoval vlastný únos, aby sa dostal z domu.

34-ročný Andavere bol 4. októbra 2013 so svojou manželkou vo svojom dome v Edinburgu, keď okolo 22.30 h vtrhli do domu dvaja maskovaní muži so zbraňami a Andavereho chytili. Jeho manželka, Maria Hernandezová, okamžite zavolala políciu a bola v šoku, keďže práve bola svedkom toho, čo považovala za únos svojho manžela, uviedla polícia.

„Tento incident sme brali veľmi vážne vzhľadom na okolnosti, ktoré nám manželka opísala,“ povedal šerif. „Ľudia nevtrhnú do vášho domu a neunesú vás len tak pre nič za nič.“

Na pátranie po Andaverdeovi boli privolané vrtuľníky a tucet zástupcov ministerstva verejnej bezpečnosti. Pátranie bolo odvolané po niekoľkých hodinách bez nových stôp. O dva dni neskôr sa Andaverde objavil vo svojom dome a povedal manželke, že ho únoscovia prepustili.

Následné policajné vyšetrovanie však ukázalo, že únos pripravil, aby mohol tráviť čas s priateľmi a zabávať sa.

Andaverde sa nakoniec priznal k nepravdivému oznámeniu polícii, čo sa berie ako priestupok. Po 19 dňoch strávených vo väzení bol prepustený na slobodu.

 

Fakt č. 5: Najdlhšia opica na svete

V októbri 2015 bol 37-ročný muž prijatý na pohotovosť v nemocnici v škótskom Glasgowe. Keď sa sťažoval na zlé videnie a na nepretržitú bolesť hlavy, neuvedomil si, že má kocovinu. Lekári zo začiatku nevedeli, čo prežíva.

Meno pacienta nebolo médiám zverejnené. V minulosti nemal žiadne poranenie hlavy ani stratu vedomia. Bol to úplne zdravý človek a jeho doterajšie zdravotné záznamy boli pozoruhodné. Neužíval žiadne lieky.

Pre lekárov bolo najprekvapujúcejšie, že teplota mužovho tela bola spolu s krvným tlakom úplne v norme. Keď mu vyšlo neurologické vyšetrenie, bolo tiež normálne, takže lekári nemali o jeho stave žiadnu predstavu.

Onedlho bol do nemocnice privolaný očný špecialista. Keď muža vyšetril, hneď prišiel k záveru, že má opicu, lebo mal opuchnuté optické platničky a krvácajúce nervové vlákna.

Vtedy sa muž priznal, že v priebehu štyroch dní vypil zhruba 30 litrov piva. Po šesťmesačnej liečbe sa vrátil do normálneho života.

 

Fakt č. 6: Elvis Presley

Elvis sa nikdy nenaučil čítať noty, nenapísal ani neskomponoval jedinú pieseň.

Hovorí sa, že sa nikdy nenechal zviazať s jedným štýlom, a tak nahral piesne, ktoré napísali desiatky rôznych skladateľov. To mu ponechalo príležitosť vniesť do svojej hudby vlastnú značku emócií, energie a citu. Na niektorých jeho nahrávkach je uvedený ako spoluautor, čo bolo spôsobené tým, že jeho vydavateľstvo požadovalo od niektorých autorov piesní, aby sa vzdali 50 % zásluh predtým, ako ich Elvis začal nahrávať.

 

Fakt č. 7: Vôňa

Výskumníci zistili, že vnímanie príťažlivosti je skutočne rôzne, nie je závislé len od jedného faktora, ako je fyzický vzhľad, ale skôr od viacerých faktorov vrátane telesného pachu a hlasu.

Niektoré vône sú hodnotené nielen ako príjemnejšie, ale aj sexi, a preto je pravdepodobné, že v ľuďoch vzbudia chuť flirtovať alebo randiť. Podobne aj nepríjemné pachy môžu odradiť od nadviazania vzťahu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre