Náhodné zaujímavosti: šedivé vlasy môžu získať svoju pôvodnú farbu a čo sa sníva ľudom, ktorí spia na bruchu

962

V dnešnom výbere náhodných zaujímavosti sa dozviete, prečo majú meteorológovia tendenciu zvyšovať šancu na dážď, prečítate si príbeh o mužovi, ktorý tajne žil 12 rokov po rozchode v podkroví svojej bývalej priateľky, a na konci sa dozviete dôležitú informáciu pre milovníkov kávy – ako je to s kofeínom a energiou!

 

Fakt č. 1: Meotorológovia

Mokré skreslenie je jav, pri ktorom meteorológovia uvádzajú nadhodnotenú a prehnanú pravdepodobnosť zrážok, aby zvýšili užitočnosť a akcieschopnosť svojej predpovede. Bolo dokázané, že v prípade nízkej pravdepodobnosti zrážok (napríklad 5 % pravdepodobnosť môže byť hlásená ako 20 % pravdepodobnosť), ale nie pri vysokej pravdepodobnosti zrážok (takže 60 % pravdepodobnosť bude hlásená ako 60 % pravdepodobnosť), dochádza k „mokrému skresleniu“. Ukázalo sa, že niektoré televízne stanice majú podstatne väčšiu mokrú odchýlku a často uvádzajú 100 % pravdepodobnosť zrážok v prípadoch, keď prší len 70 % času.

 

Fakt č. 2: Tajné prespávanie v podkroví

Väčšina ľudí už počula o záhadných strašidelných veciach, ktoré sa dejú v noci. Pre jednu ženu z Južnej Karolíny bol takouto vecou jej bývalý priateľ, ktorého našla žiť v podkroví viac ako 12 rokov po ich rozchode.

Tracy, obyvateľka Rock Hillu v štáte Južná Karolína a slobodná matka piatich detí, tvrdila, že počula zhora buchot a videla, ako zo stropu jej spálne začali vyskakovať klince. Okolo pol tretej ráno mala Tracy pocit, že niečo nie je v poriadku. Keď počula zvuky v podkroví a videla vyskakovať klince, myslela si, že sa tam dejú nejaké poltergeistické veci.

Nebol to však diabol tancujúci na strope. Bol to jej bývalý priateľ, ktorý žil v podkroví asi dva týždne, odkedy ho prepustili z väzenia. Rozišli sa pred viac ako 12 rokmi. Nikdy neuvažovala o tom, že by sa k nemu vrátila, napriek tomu, že v listoch, ktoré posielal z väzenia, tvrdil, že sa zmenil. Myslela si, že po svojom poslednom zatknutí odišiel do Charlotte.

Jej dospelí synovia a synovec ho našli spať vzadu v podkroví. Všetky staré kabáty a bundy zbalil do vykurovacieho zariadenia a spal v ňom. Keď ho našli, ušiel z domu skôr, ako tam prišla polícia.

Hore našli niekoľko pohárov naplnených výkalmi a močom. Videli tiež, že bývalý priateľ upravil stropné vetracie otvory, aby sa mohol pozerať na Tracy v jej spálni.

 

Fakt č. 3: Šedivé vlasy

Dôkazy hovoria, že stres súvisí so šedivením vlasov. Prekvapivo, keď stres pominie, výskumníci zistili, že ľuďom sa môže vrátiť pôvodná farba vlasov.

„Naše údaje prispievajú k rastúcemu počtu dôkazov, ktoré dokazujú, že ľudské starnutie nie je lineárny, fixný biologický proces, ale môže byť aspoň čiastočne zastavené alebo dokonca dočasne zvrátené,“ povedal hlavný autor štúdie, Martin Picard, PhD. docent behaviorálnej medicíny na Kolumbijskej univerzite.

 

Fakt č. 4: Oxytocín u psov

Psí organizmus produkuje oxytocín, keď je v prítomnosti svojich majiteľov. Keď je mozog psa zaplavený týmto hormónom, dokáže lepšie sledovať sociálne signály svojich majiteľov. A čím dlhšie pes udržiava pohľad svojich majiteľov, tým viac sa zvyšuje hladina oxytocínu.

Hladiny oxytocínu sú u psov v priemere päťkrát vyššie ako u mačiek.

 

Fakt č. 5: Spánok na bruchu

Výskumom sa zistilo, že pri spánku na bruchu je výrazne vyššia pravdepodobnosť, že sa vám budú snívať sexuálne založené sny. Účastníci štúdie, ktorí strávili noc na bruchu, oveľa častejšie uvádzali sexuálne sny, ako tí, ktorí spali v iných polohách.

Štúdiu uverejnenú v časopise Dreaming uskutočnili dvaja vedci v Hongkongu, ktorí sa pýtali 670 študentov na ich spánkové polohy a obsah snov. Ich výskum naznačuje, že zvýšený výskyt sexy snov by mohol byť spôsobený tým, že tým, ktorí spia na bruchu, do mozgu prúdi menej kyslíka. Myseľ potom interpretuje správy o stiesnenosti do erotických snov.

 

Fakt č. 6: Dvojité prehodnotenie nápadu

Keď stojíte pred dôležitým rozhodnutím, vezmite si príklad zo starých Peržanov. Grécky historik Herodotos uvádza, že starovekí Peržania mali tendenciu rokovať o dôležitých veciach, keď boli opití. Svoje rozhodnutia potom prehodnotili na druhý deň, keď boli triezvi. Ak sa stalo, že ich prvá porada sa uskutočnila za triezva, vždy vec prehodnotili aj pod vplyvom vína. Ak bolo rozhodnutie schválené v opitosti aj triezve, platilo, ak nie, Peržania ho odložili.

 

Fakt č. 7: Kofeín

Adenozín je organická zlúčenina v mozgu, ktorá spôsobuje pocit ospalosti. A podľa štúdie z roku 2012 síce kofeín môže mať dočasné účinky, ktoré sa podobajú pocitu energie, ale nezlepší výkonnosť, ktorá bola oslabená stratou spánku.

Navyše, kofeín sa nezaobíde bez svojich nevýhod. U niektorých ľudí už malé dávky spôsobujú nervozitu. Ale aj keď si myslíte, že kofeín na vás nemá negatívny vplyv, keďže „energia“ z kofeínu je len dočasná a minimálne užitočná, často musíte piť stále viac a viac, čo môže viesť k stále horším a horším vedľajším účinkom.

To všetko sú dôvody, prečo by ste si mohli chcieť zvýšiť energiu bez kofeínu. Najdôležitejšie však je, že ak sa budete naďalej spoliehať na kofeín, ktorý vás udrží v chode, uviaznete v začarovanom kruhu konzumácie kofeínu a straty spánku.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre