Náhodné zaujímavosti: z čoho sa v Afrike varí pivo a prečo majú psy zakázaný vstup na Antarktídu

541

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, z akého ovocia sa v Afrike varí pivo, čo pomáha zvrátiť poškodenie pečene a prečo majú psy husky zákaz vstupu na Antarktídu.

Fakt č. 1: Vodka

Alkohol vo vodke funguje ako prírodný dezodorant, ktorý rozkladá a neutralizuje nepríjemné pachy. Po nastriekaní na oblečenie môže zmes vodky preniknúť do tkaniny a odstrániť baktérie spôsobujúce zápach, čím oblečenie zanechá sviežu a čistú vôňu. Šatniari v divadelnom a zábavnom priemysle používajú vodku v spreji, aby udržali kostýmy svieže a bez zápachu medzi predstaveniami.

Fakt č. 2: Hrochy

Nikdy by ste to nepovedali, ale hroch je najnebezpečnejším suchozemským živočíchom v Afrike. Nenechajte sa oklamať ich roztomilým vzhľadom. Hrochy dokážu byť mimoriadne teritoriálne a agresívne. Sú tretím najväčším suchozemským cicavcom, hneď za slonmi a bielymi nosorožcami. Môžu dorásť do dĺžky 5 metrov, výšky 1,5 metra v ramenách a hmotnosti až 2000 kg.

Hrochy žijú vo veľkých stádach, ktoré majú až 100 členov. Väčšinu dňa trávia vo vode a za súmraku vychádzajú na pastvu, takže sú to nočné bylinožravce. Každú noc môžu skonzumovať až 70 kg trávy. Slovo hroch má grécky pôvod a znamená „riečny kôň“.

Hrochy sú nebezpečné tým, že majú tendenciu brániť svoje územia. Ročne majú na svedomí približne 500 ľudských obetí, z ktorých väčšina sa vyskytuje na brehoch riek.

Fakt č. 3: Banánové pivo

Banánové pivo je alkoholický nápoj vyrobený fermentáciou roztlačených banánov. Ako zdroj divokých kvasiniek sa pridáva cirok, proso alebo kukuričná múka.

Zmes banánového piva pozostáva z jednej tretiny igikashi a dvoch tretín igisahira. Po dozretí sa banány ošúpu. Ak sa nedajú ošúpať ručne, nie sú dostatočne zrelé. Po ošúpaní sa banány miesia, kým nezmäknú. Šťava sa potom prefiltruje, aby sa získala číra banánová šťava, ktorá sa potom zriedi vodou. Cirok sa pomelie, zľahka opraží a potom sa pridá do šťavy. Táto zmes sa nechá 24 hodín kvasiť a potom sa prefiltruje.

Po filtrácii sa pivo plní do sklenených alebo plastových fliaš. Pri komerčnej výrobe sa pivo pred balením môže najprv pasterizovať, aby sa zastavilo kvasenie a predĺžila sa jeho trvanlivosť.

Fakt č. 4: Káva

Z prehľadu existujúcich štúdií vyplýva, že pitie väčšieho množstva kávy môže pomôcť znížiť poškodenie pečene, ktoré je spojené s nadmerným požívaním jedla a alkoholu. Výskumníci analyzovali údaje z deviatich predtým publikovaných štúdií s celkovým počtom viac ako 430 000 účastníkov a zistili, že pitie ďalších dvoch šálok kávy denne súvisí so 44 % znížením rizika vzniku cirhózy pečene.

Fakt č. 5: Husky

Psy boli na južný pól zakázané v roku 1994, pretože podľa ochrancov životného prostredia šírili psiu infekciu na tulene. Obávali sa, že psy by mohli priniesť choroby, ako je psinka, ktoré by sa mohli preniesť na tulene. Tento problém sa prvýkrát otvoril v roku 1990, keď sa zistilo, že viac ako polovica populácie tuleňov v Severnom mori bola vyhubená v dôsledku zvláštnej epidémie. Predpokladalo sa, že táto epidémia nejakým spôsobom súvisí s psami. A preto Britská antarktická služba okamžite zastavila chov huskyov. Ich počet sa znížil v roku 1990 zo 400 na 14, ktoré boli nakoniec odstránené v roku 1994.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre