Náhody alebo osud? 5 neuveriteľných príbehov, ktoré vás nechajú bez slov

2472

Život má zvláštny spôsob, ako nám hádzať polená pod nohy, najmä pokiaľ ide o náhody. Keď si už myslíte, že ste sa v realite zorientovali, príde séria udalostí, nad ktorými sa musíte zamyslieť. Vesmír má určite zmysel pre humor. V tomto článku je uvedených 5 mimoriadnych náhod, ktoré vás nechajú pochybovať o samotnej štruktúre reality. Pripravte sa na to, že váš skepticizmus bude spochybnený!

Úmrtia dvoch rivalov v Deň nezávislosti

John Adams a Thomas Jefferson boli politickí protivníci, z ktorých sa neskôr v živote stali priatelia. Obaja zomreli 4. júla 1826, teda v deň 50. výročia vyhlásenia nezávislosti. Adams sa tešil pomerne pevnému zdraviu, keď len niekoľko mesiacov predtým ochorel. Adams zomrel vo svojom dome v Quincy v štáte Massachusetts okolo piatej hodiny popoludní vo veku 90 rokov. Zrútil sa vo svojom kresle na čítanie a niekoľko nasledujúcich hodín upadal do bezvedomia, kým mu podľahol. Podľa novinových správ boli Adamsove posledné slová: „Jefferson stále žije.“ Jefferson však v skutočnosti zomrel ako prvý, krátko po poludní toho istého dňa vo svojom sídle Monticello. Jefferson bol dlhodobo chorý a 3. júla 1826 upadol do kómy po dlhom črevnom ochorení. Mal 83 rokov.

time lapse photography of sparkler and U.S.A flag let
Photo by Stephanie McCabe on Unsplash

Prvý a posledný vojak zabitý v prvej svetovej vojne

Vedeli ste, že prvý a posledný vojak zabitý v prvej svetovej vojne sú pochovaní vedľa seba? John Parr a George Ellison boli prvým a posledným britským vojakom, ktorí zahynuli v boji počas prvej svetovej vojny. Sú pochovaní vedľa seba na vojenskom cintoríne St Symphorien v Belgicku, juhovýchodne od mesta Mons. Hroby Parra a Ellisona od seba delí len 4,5 metra trávy, ktoré sú otočené k sebe. Vojak Parr bol zabitý 21. augusta 1914 vo veku 16 rokov, len 17 dní po vyhlásení vojny Veľkou Britániou. Vojak Ellison bol zabitý 11. novembra 1918 vo veku 40 rokov, len 90 minút pred prímerím, ktoré bolo uzavreté o 11. hodine. Blízkosť ich hrobov je vraj náhoda, keďže pri pochovávaní nebol známy ich „prvý“ a „posledný“ stav.

a group of men sitting next to each other in a trench
Photo by British Library on Unsplash

„Nesmrteľná“ Violet

Violet Jessopová bola Argentínčanka írskeho pôvodu, ktorá začiatkom 20. storočia pracovala ako stevardka a zdravotná sestra na zaoceánskej lodi. Je známa najmä tým, že prežila potopenie lode Titanic aj jej sesterskej lode Britannic. Jessopová bola aj na palube najstaršej z troch sesterských lodí, Olympic, keď sa v roku 1911 zrazila s britskou vojnovou loďou Hawke. 14. apríla 1912, keď Titanic narazil do ľadovca v severnom Atlantiku, Jessopová pracovala ako stevardka na Titanicu. Dostala príkaz vystúpiť na palubu, aby slúžila ako príklad správania pre neanglicky hovoriacich ľudí, ktorí sa nevedeli riadiť pokynmi, ktoré im boli dané. Sledovala, ako posádka nakladá záchranné člny, a potom unikla z lode v záchrannom člne č. 16. 21. novembra 1916 Jessopová slúžila ako zdravotná sestra počas prvej svetovej vojny na palube nemocničnej lode Britannic. Keď sa loď začala potápať, Jessopová sa chytila náhradného záchranného kolesa, ktoré plávalo okolo, a držala sa, kým ju nevyzdvihol jeden z motorových člnov Britannicu. Jessopová utrpela traumatické zranenie hlavy – ktoré, samozrejme, prežila.

white cruise ship on sea under white clouds and blue sky during daytime
Photo by Daniele D’Andreti on Unsplash

Paralelné životy jednovaječných dvojčiat 

James Alan Lewis a James Allan Springer boli jednovaječné dvojčatá, ktoré boli po narodení oddelené a adoptované rôznymi rodinami. Znovu sa stretli v roku 1979, keď mali 39 rokov. Ale toto je tá najzvláštnejšia časť: Dvojčatá sa narodili v roku 1940 a obaja boli adoptovaní v Ohiu do rodín, ktoré ich pomenovali James. Obaja chlapci mali prezývku Jim. Dvojčatá vyrastali len 72,4 km od seba v Ohiu a Minnesote. Tým sa však podobnosť nekončí. Obaja Jimovia sa oženili a rozviedli so ženami menom Linda a obaja sa znovu oženili so ženami menom Betty. Obaja pracovali ako policajti a mali podobné návyky. V detstve mali identických domácich miláčikov menom Toy a obaja dali svojim prvorodeným synom mená James Alan. Príbeh dvojčiat si získal celoštátnu pozornosť a objavil sa v správach a televíznych reláciách. Dvojčatá sa zúčastnili na štúdiách o oddelených dvojčatách, ktorých cieľom bolo pochopiť úlohu genetiky a prostredia pri formovaní ľudského správania a vývoja.

2 men standing on brown rock during daytime
Photo by Eduardo Barrios on Unsplash

Najväčší smoliar 

Hovorí sa, že blesk nikdy neudrie dvakrát do toho istého miesta – ale nie je to pravda. Walter Summerford bol britský dôstojník, ktorého počas života zasiahol blesk štyrikrát, trikrát ešte za života a raz po smrti. Summerford bol majorom britskej armády počas prvej svetovej vojny a prvýkrát ho zasiahol blesk na bojisku v Belgicku v roku 1918. Zásah ho ochromil od pása nadol. Po odchode do dôchodku vo Vancouveri Summerford pomaly rehabilitoval a znovu získal schopnosť chodiť. O šesť rokov neskôr ho však pri rybolove opäť zasiahol blesk, ktorý mu ochromil pravú stranu tela. Napriek nepriazni osudu Summerford oba zásahy prežil a pokračoval v živote. Potom ho však v roku 1930 počas prechádzky v parku vo Vancouveri zasiahol blesk tretíkrát. Tento zásah ho ochromil a pripútal na lôžko až do jeho smrti o dva roky neskôr. Aj jeho náhrobný kameň zasiahol blesk. Niektorí ľudia ho označili za najväčšieho smoliara na svete, ale príbeh Waltera Summerforda je pozoruhodným príkladom sily prírody a odolnosti ľudského ducha.

lightning at nighttime
Photo by Gustavo ONEart on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre