„Naj“ miesta na Zemi, ktoré boli prekonané svojou konkurenciou vo Vesmíre

781

Na našej planéte je mnoho miest, ktoré si, bez diskusie, zaslúžia prívlastok „naj“. Je však sebecké si myslieť, že sú neprekonateľné aj na vesmírnej úrovni. Hrebienok nám zrazili ich analógy rozmiestnené po celej galaxii. Tu je zopár príkladov:

Mount Everest vs. Olympus

Jedným z našich „naj“ je najvyšší vrch na Zemi, Mount Everest, týčiaci sa na hranici medzi Čínou a Nepálom. Prívlastok naj mu prináleží vďaka jeho výške 8 848 m.n.m. V súvislosti s nebezpečným terénom a výstupom na tento vrch sa natočilo niekoľko filmov. Pre zaujímavosť si môžeme uviesť 3 najčastejšie príčiny úmrtí: lavína (až 307), pády a v neposlednom rade vplyv prostredia ako omrzliny a vyčerpanie. Takže ak nemáte špičkovú kondičku, výšľap na tento majestátny vrch by som asi radšej vynechala.

Mount Everest fotografia
Foto od Göran Höglund (Kartläsarn)

Jeho starší a väčší brat sa nachádza na Marse a nesie meno Olympus. Pomenovaný je podľa vrchu Olymp v Grécku, ktorý sa mytologicky označuje ako „sídlo bohov“. Jeho výška dosahuje 27 km, čo ho robí najvyšším vrchom našej slnečnej sústavy.
OLYMPUS fotografia

Grand Canyon vs. Valles

Podľa názoru geológov jeho formovanie nezasahuje do ďalekej histórie a je tvorený prevažne vrstvami pieskovca a vápenca.

Grand Canyon fotografia
Grand Canyonu podobná, avšak mnohonásobne väčšia úžina na Marse sa nazýva Valles Marineris a v porovnaní s kaňonom v USA je 10 násobne dlhšia a 4-krát hlbšia. Zatiaľ, čo cez Grand Canyon preteká rieka Colorado, dno Valles Marineris vyschlo už pred miliardami rokov.

Sopky

Pozornosť si zaslúžia, ako tretie v poradí, sopky. Na Zemi sa síce nenachádza najväčší počet sopiek, ale za to najviac aktívnych – na základe informácie z roku 2012 ich je až 850. Vo vesmíre je počet tých aktívnych výrazne nižší, mnoho z nich sa však nachádza na prvom mesiaci Jupiteru, zvanom Lo, kde ich je približne 400. Ich erupcia dosahuje až 500 km, akú sa nepodarilo dosiahnuť ani vulkánu Mauna Kea, ktorá svojou veľkosťou, ako sme už spomínali, šlape Mount Everestu na päty.

Ak niekto nemá rád horúčavy, určite by sa mal vyhnúť miestam, ako je, napríklad, príznačne nazvané Údolie smrti v Kalifornii, v USA. Najvyššia odmeraná teplota tu bola zatiaľ 56,7 °C. Tento rekord bol prekonaný v iránskej púšti Dasht-e Lut, kde teplota dosiahla neuveriteľných 70,7°C.

Dasht-e Lut fotografia
Foto od Jeanne Menjoulet

Tieto extrémne teploty sú však ešte stále miernymi oproti tým nameraných na planetách Merkúr a Venuša, kde bolo nameraných až 420 a 470°C.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre