Najbezpečnejšie miesta v prípade vypuknutia svetovej vojny: Kde sa ukryť?

1408

Svetom stále otriasa vojna na Ukrajine a nedávno k tomu pribudol aj ďalší konflikt v Izraeli. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kde sa ukryť v prípade vypuknutia svetovej vojny? Toto sú vraj najbezpečnejšie miesta!

Na túto tematiku vyšlo v posledných dvoch rokoch aj niekoľko odborných článkov na zahraničných weboch. Jedna štúdia dokonca presne skúmala, na ktorých miestach vo vnútri budovy je najväčšie riziko zranenia, či smrti. Asi málokoho prekvapí, že najnebezpečnejšie miesta v rámci vnútorných priestorov sú chodby a izby v blízkosti vonkajších okien a dverí.

red and white concrete building with green and red plants
Photo by Victor He on Unsplash

Samostatnou kapitolou je už bezpečnosť jednotlivých budov. Napríklad vláda USA relatívne nedávno vydala nariadenie, aby sa v prípade nebezpečenstva ľudia skryli do betónových budov. Práve tieto sú považované zo všetkých za najbezpečnejšie a mali by útok prežiť v lepšom stave, než budovy postavené z iných materiálov. Garancia, že prežijú všetci však nie je ani v tomto prípade zaručená.

Protect and Survive, čo je verejná informačná kampaň Spojeného kráľovstva, napríklad upozornila ľudí bývajúcich vo viacpodlažných domoch alebo bytovkách. V takejto budove nie je vhodné zdržiavať sa v prípade nebezpečenstva na vysokých podlažiach domu, hlavne dve najvyššie podlažia sú vždy najnebezpečnejšie.

a very tall building with some clouds in the sky
Photo by Zihao Li on Unsplash

V oficiálnych odporúčaniach vyššie uvedenej organizácie sa píše: „Suterén alebo prízemie vám poskytnú najlepšiu ochranu. Centrálne chodby na nižších poschodiach poskytnú dobrú ochranu.“ Napríklad portál Newsweek informoval, že pre obyvateľov miest patria medzi najlepšie miesta na úkryt podzemné priestory.

Vo všeobecnosti sa však mnohé odporúčania, kde sa ukryť v prípade svetovej vojny, týkajú jednotlivých krajín. Nižšie nájdete zoznam jednotlivých krajín, ktoré sú podľa viacerých zdrojov najbezpečnejšie na život v prípade akéhokoľvek svetového vojenského konfliktu, prípadne pri vypuknutí jadrovej vojny. Štúdia zverejnená v auguste minulého roka uvádza na prvých dvoch priečkach Argentínu a Austráliu, takže tie dávame na prvé dve miesta aj v našom zozname. Pozrite si aj ďalšie krajiny.

5 – Švajčiarsko

25ba9707 e503 4167 8014 591c655912da
Switzerland“ by Grzegorz Jereczek is licensed under CC BY-SA 2.0

4 – Kanada

ec69fcfe d958 4a97 8cc4 66fb552d6c81
Vancouver Canada“ by Nick Kenrick.. is licensed under CC BY 2.0

3 – Nový Zéland

7cb2dcd9 e9c5 4724 88a1 de57f47bcd1d
Cape Reinga, New Zealand“ by sandeepachetan.com is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

2 – Argentína

blue and white striped flag
Photo by Angelica Reyes on Unsplash

1 – Austrália

landscape photography of mountain under blue sky
Photo by Photoholgic on Unsplash

Medzi ďalšie miesta a krajiny, ktoré sú pomerne často označované za najbezpečnejšie, sa radia napríklad ešte Antarktída, Bhután alebo ostrovný štát v Tichom oceáne medzi Havajom a Austráliou s názvom Tuvalu. Je nejaké miesto alebo krajina, ktorá podľa vás na zozname chýba? Prípadne sa s nami podeľte v komentároch, kde by ste sa v prípade svetovej vojny cítili najbezpečnejšie vy.

Zdroj 1, Zdroj 2

Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.