Jedny z najbolestivejších zranení, ktoré človek môže zažiť. Tú bolesť si nepraje nikto.

7910

Každé zranenie dokáže pekelne bolieť a niekedy ani nezáleží na tom, či je veľké alebo malé, krváca alebo nie. Bolesť dokáže byť ukrutná a naozaj človeka potrápiť. No a potom sa našli ľudia, ktorí sa rozhodli porozmýšľať a vytvoriť zoznam nejbolestivejších zranení – možno to bolo práve preto, že bolesť je do istej miery zaujímavá a fascinujúca. 

Neexistuje časť tela, ktorú by ste si nemohli zraniť alebo ktorá by vás nemohla pobolievať. A nemusíte robiť ani žiaden šport, aby ste sa poranili, niekedy stačí aj obyčajná nešťastná náhoda. 

Zlomenina holennej kosti

tibial compound fracture photo u1
Zdroj: wikimedia common

Paradoxne je zlomenina holennej kosti považovaná za jednu z najčastejších zlomenín, možno je to práve pre to, že je zároveň jedným z najzraniteľnejších miest na tele. Na to, aby k takejto zlomenine došlo je ale potreba poriadna sila, a preto k nej dochádza často práve pri dopravných nehodách. 

Pri tejto zlomenine často dochádza aj k pretrhnutiu svalu, prípadne kože – čo bolesť ešte viac zosilňuje. Prípadne môže byť kosť zlomená na viacerých miestach.

„Zlomenina” penisu

Hoci penis neobsahuje žiadnu kosť, je možné ho „zlomiť“, čo je extrémne bolestivý stav. Dochádza pri ňom k pretrhnutiu tvrdého spojivového tkaniva s názvom tunica albuginea, ktorá penis obklopuje. Často k tomuto zraneniu dochádza pri veľmi vášnivom pohlavnom styku. 

Bolesť je extrémna a oneskorenie liečby môže viesť k deformáciám, erektilnej dysfunkcii, ale tiež k poškodeniu močovej trubice a krvných ciev.

Zlomené rebrá 

normal 100 100 prejavy zlomenych rebier 1672069683
Zdroj: flickr

Možno sa vám zlomenina rebier nezdá až taká vážna a bolestivá, ale opak je pravdou. Pri prasknutom rebre ešte nemusíte pociťovať takú bolesť ako pri zlomenom – to sa stáva doslova nočnou morou. Bolesť cítite pri každom nádychu i výdychu. Okrem toho, dýchacie pohyby môžu zatlačiť ostré fragmenty kostí do okolitého pľúcneho a svalového tkaniva.

Najhoršie na tom je, že niekedy nie je iný spôsob terapie ako počkať, kým sa rebro samé zahojí. 

Dislokácia lakťa

elbow dislocation photo u1
Zdroj: wikimedia common

Pod dislokáciou lakťa si treba predstaviť uvoľnenie alebo narušenia spojenia medzi lakťovou a vretennou kosťou smerom ku kosti ramennej. Často k tomu dochádza pri hyperextenzii. A bývajú poškodené väzy, krvné cievy a dokonca aj nervy, ktoré ovládajú pohyb a cit v ruke.

Popáleniny 

112749bd 1245 4116 9fe9 005fa5332413
Zdroj: flickr

Môže sa jednať o popáleniny spôsobené teplom, ale aj chemikáliami, elektrinou alebo slnečným žiarením. Existujú 3 základné stupne delenia popálenín. Najhorší je posledný, tretí stupeň, pri ktorom je poškodené aj najhlbšie väzivo a svaly. Pri popáleninách sa objavujú aj pľuzgiere, opuch, prípadne šok.

Prasknutie ušného bubienka 

popped eardrums photo u3
Zdroj: wikimedia common

Tu nejde len o nadmieru bolestivé ale aj veľmi závažné poranenie, ktoré býva sprevádzané aj nevoľnosťou, závratmi a hrozí až strata sluchu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.