V skutočnosti je to ťažšia otázka, ako by sa mohlo zdať. Existuje „posledná kvapka“, napríklad mimomanželská aféra? Alebo dlhodobé „pomalé tlenie“, ako je nedostatok komunikácie alebo  odhodlania?

V tomto článku sa podelím o dôvody, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Nie sú však v žiadnom konkrétnom poradí, pretože výskum nie je definitívny.

Vo všeobecnosti sa uvádza, že „zrada“ je základom väčšiny dôvodov rozvodu. Často sa jedná o zradu spoločných nádejí a snov. Nevesta a ženích otvoria oči a zistia, že ich očakávania nie sú splnené a ich zúfalstvo môže viesť ku konfliktom, podvádzaniu, závislosti, stiahnutiu sa a prípadnému rozpadu vzťahu.

Tu sú najčastejšie uvádzané problémy, ktoré ľudia považujú za dostatočné dôvody na rozvod. 

Nedostatok kompatibility

Zdroj: unsplash

Rozvádzajúce sa páry môžu mať rôzne hodnoty, napríklad v rodičovstve, náboženstve, alebo majú odlišné politické názory. Tiež sa môže stať, že si uvedomia fakt, že nemajú žiadne spoločné záujmy a vzťah stagnuje, takže jeden alebo obaja partneri sa začnú nudiť a strádať.

Peniaze 

Zdroj: unsplash

Mnoho párov má rôzny vzťah k peniazom. Zvyčajne ide o rozdielne alebo protichodné postoje k zarábaniu, míňaniu, sporeniu a zdieľaniu (charita).

Nedostatok komunikácie 

Zdroj: unsplash

Páry mnohokrát tvrdia, že nie je možné, aby spolu viedli zmysluplnú konverzáciu, čo často znamená len neproduktívne hádky, nečestnosť, vyhýbanie sa alebo urážanie jeden druhého. Niekedy je to o komunikačných schopnostiach dvoch ľudí, ale častejšie to maskuje hlbšie problémy, ktorým sa páry vyhýbajú alebo sa o nich boja hovoriť.

Neustály konflikt 

Zdroj: pexels

Intenzívne a časté boje sú pre manželstvo toxické. Páry sa hádajú o mnohých rôznych veciach a často sa je to o tom istom znova a znova, bez riešenia. Môže to byť spôsobené bojom o moc, nedostatkom rovnosti, rovnováhy vo vzťahu, či nedostatočnou jasnosťou rolí.

Nevera

Zdroj: shutterstock

Keď dôjde k afére, rana je hlboká. Či sa to dá vyliečiť alebo nie, závisí od ochoty partnerov tvrdo pracovať na náprave a/alebo odpustení.

Nedostatok intimity 

Zdroj: unsplash

Páry sa často sťažujú na nedostatok sexu alebo na existujúce sexuálne dysfunkcie. Nedostatok libida alebo nedostatok príťažlivosti sa často uvádza ako dlhodobý problém. Intimita však presahuje spálňu. Emocionálna blízkosť, dôvera a rešpekt sú dôležitým lepidlom, ktoré drží páry pohromade, a ak táto intimita vyprchá, nenahradí ju ani tá v spálni.

Brali sa príliš mladí 

Zdroj: pexels

Ľudia, ktorí sa chcú rozviesť, často hovoria, že neboli pripravení na dlhodobý záväzok. Niektorí hovoria, že sa vzali z „nesprávnych dôvodov“, ako je túžba odísť z domu alebo tlak rodičov, aby sa vzali. Nie zriedkakedy sa i spoločne splodené dieťa uvádza ako dôvod vstupu do manželstva. 

Zneužívanie (fyzické, emocionálne) 

Zdroj: shutterstock

Ľudia požiadajú o rozvod, keď sa zneužívanie stane nepochopiteľným a nezvládnuteľným. Zneužívanie je zvyčajne zamerané na jedného z partnerov, ale často aj na jedno alebo viacero detí. V extrémnych prípadoch bude týraný partner potrebovať právnu pomoc pri odchode z manželstva.

Závislosť (alkohol , drogy, sex, hazardné hry, nakupovanie, lieky na predpis)

Zdroj: shutterstock

Vzťah závislej osoby k jej závislosti môže byť silnejší ako vzťah k partnerovi v manželstve. Keď závislý odmieta liečbu, alebo často upadá do recidívy , vzťah je ohrozený a manželstvo nestabilné. Vtedy prichádza na scénu rozvod.

Zdroj

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.