Čo si myslíme, že vieme o autizme, no nemusí to byť úplne pravda? Najčastejšie mýty, ktorým sme doteraz verili.

11480

Na svete sa množstvo detí, ktorým bol diagnostikovaní autizmus, každým rokom rapídne zvyšuje. Napriek prevalencii tohto ochorenia zostávajú ľudia ním postihnutí do značnej miery nepochopení. V dôsledku toho existuje nespočetné množstvo mylných predstáv o autizme. 

Tieto nesprávne predpoklady pochádzajú jednak z nevedomosti, z nezáujmu, ale i z falošných informácií, ktoré ľuďom bývajú predostierané či už vo filmoch, seriáloch, alebo prostredníctvom akýchsi „rečí“. 

Aby sme to teda uviedli na pravú mieru – autizmus predstavuje vývinovú poruchu, ktorá sa u každého jedinca môžu prejavovať trochu inak. Vo všeobecnosti však býva v prvom rade postihnutý mozog jedinca, čo sa môže prejaviť problémami s rečou, s učením, správaním, či sociálnym začlenením. 

Niekedy môžeme dieťa s autizmom spoznať už na prvý pohľad, inokedy by sme vôbec netipovali, že dané dieťa môže byť postihnuté, predovšetkým, ak sa jedná o ľahšiu formu. Tak či onak si tieto deti zaslúžia pozornosť, lásku a prijatie. Preto vám teraz predstavíme niekoľko mýtov, aby ste mohli týmto jedinečným deťom (ale aj dospelým) lepšie porozumieť. 

Ľudia s autizmom nerozumejú emóciám

Boy with Hand under Chin
Photo od Mikhail Nilov na Pexels

Je pravda, že títo ľudia ťažšie čítajú emócie, či signály, ktoré sú k nim vysielané. Predovšetkým, ak sa jedná o nepriame vyjadrenie, či ťažko definovateľné emócie. To však neznamená, že by ich nepoznali alebo im vôbec nerozumeli. Pravdepodobne im len dlhšie trvá, kým spracujú, čo im chcete „povedať“. 

Človek s autizmom bude s najväčšou pravdepodobnosťou agresívny 

Nie je absolútne dokázané, že by sa autizmus nutne spájal s agresívnymi prejavmi človeka. Hnev a občasná agresivita sa môže vyskytnúť u detí, ktoré sú frustrované (napríklad z dôvodu narušenia ich rutiny, ktorá je pre nich nesmierne dôležitá). Aj v tomto prípade je to však zväčša posledný krok, akým sa vám snažia dať najavo svoje nepohodlie a nespokojnosť. 

Agresivita u dospelých ľudí trpiacich autizmom býva väčšmi spojená s iným psychologickým problémom.

Ľudia s autizmom sú asociáli

Akonáhle sa povie, že niekto trpí autizmom, veľa z nás si automaticky predstaví človeka žijúceho vo vlastnej bubline s absolútnym nezáujmom o dianie v okolitom svete. Myslíme si, že si sami vystačia, no v skutočnosti to vôbec nie je pravda – aj ľudia s autizmom túžia po priateľoch. Problém spočíva v procese nadobúdania priateľstva. Môžu mať problém v komunikácii, a teda v nadväzovaní priateľstva, alebo si ho naopak nedokážu udržať. 

Autizmus ovplyvňuje iba mozog

Aj napriek tomu, že ide o vývojovú poruchu, zasiahnutý nie je len mozog. Často títo ľudia trpia aj na rôzne alergie, či potravinové intolerancie.

Všetci autisti sú géniovia

Zdroj: shutterstock

Kto z nás by nevidel aspoň jedinú časť seriálu Teória veľkého tresku, či iné filmy, kde je človek potenciálne trpiaci autizmom vykreslený ako vysoko inteligentný.

V skutočnosti ale ide o poruchu autistického spektra, čo znamená, že príznaky sa môžu vo veľkej miere líšiť od jedného postihnutého k druhému. Zatiaľ čo jeden autista môže disponovať abnormálnymi vedomosťami v oblasti vedy, či techniky, inému môžu robiť problémy základné úlohy, či informácie. 

Človeka trpiaceho autizmom spoznáte hneď na prvý pohľad 

Ako sme načrtli už v úvode, nie vždy môžete s istotou vedieť, že človek, o ktorom predpokladáte, že trpí autizmom, ním aj skutočne trpí. Jeho prejavy sú totiž veľmi špecifické u každého postihnutého a niekedy s danou osobou potrebujete stráviť oveľa viac času a podrobiť ho diagnostickým otázkam a dôslednému pozorovaniu, aby ste si boli istý. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre