Zdravotné problémy, ktoré celosvetovo trápia veľké množstvo ľudí. Nie ste v tom sami.

408

Zdá sa, že v dnešnej dobe sa každý človek s niečím potýka, čo sa týka jeho zdravotného stavu. Existujú však ochorenia, ktoré sú spoločné pre veľké množstvo ľudí. Ich závažnosť sa môže líšiť v závislosti od individuality, ale aj od miery postihnutia, prostredia a ďalších faktorov, ktoré v tom zohrávajú rolu. Dobrou správou je, že zväčša pri nich nedochádza k úmrtiam. Dajú sa dobre diagnostikovať, existuje liečba a mnohé z nich nie sú vo svojej podstate príliš závažné – možno až do takej miery, že ich príznaky na sebe ani nemusíte spozorovať. My ich však nejdeme zľahčovať a určite by ste nad ich existenciou nemali len mávnuť rukou. 

Tu je zoznam zdravotných problémov, ktoré celosvetovo trápia vysoké percento ľudí. Nie ste v tom sami. 

Alergie

man wiping mouse with tissue paper
Photo od Brittany Colette na Unsplash

Ide o stav hypersenzibility organizmu, kedy imunitný systém prehnane reaguje na prítomnosť alergénu. V populácií sa s alergiami stretávame úplne bežne (postihujú približne 40% populácie). 

Najčastejšie ide o alergie na pele stromov, tráv, bylín či kvetov, roztoče, plesne, srsť zvierat a potraviny. 

Typické prejavy sa mierne líšia v závislosti od toho, ktorá sústava je postihnutá. Môže dosť k opuchu, svrbeniu, začervenaniu, prejavov nádchy, či hnačke v prípade alergií na potraviny. 

Neznášanlivosť laktózy

clear drinking glass with white liquid
Photo od Kim Gorga na Unsplash

„Žiadny dospelý cicavec v prírode neprijíma mlieko.” 

Táto veta je dobre známa a je aj pravdivá. Ako dospelým jedincom sa nám totiž znižuje aktivita i množstvo enzýmu laktázy, ktorý je zodpovedný za trávenie mliečneho sacharidu. Pri jeho nedostatku, či nedostatočnej aktivity dochádza k poruchám trávenia ako plynatosť, nadúvanie, či hnačka. 

Aj tieto prejavy sú však individuálne a existuje mnoho jedincov, ktorí nemajú zdanlivo žiadny problém. Aj tí by však mali obmedziť konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov, aj keď by to pre nich mohlo byť náročné. 

Anémia

anemia normalny stav a nedostatok cervenych krviniek
Zdroj: flickr

U ľudí sa vyskytuje častejšie ako by si mnohí mysleli. Nie je to také jednoduché, no často za to môže práve nedostatok železa. Ak sa teda často cítite mdlo, máte triašku a ste neustále unavený, bez energie, navštívte svojho lekára a požiadajte ho o kompletné hematologické vyšetrenie. 

Vypadávanie vlasov

a man is combing his hair with his hands
Photo od Towfiqu barbhuiya na Unsplash

Hovorí sa, že je v poriadku, ak vám denne vypadne 50 až 100 vlasov. Sú však obdobia ako jar, či jeseň, kedy ich môže byť omnoho viac. Tiež je to ovplyvnené stresom, vašou životosprávou i hladinou hormónov. Existujú mnohé rady, či už v podobe šampónov, doplnkov, no len máločo naozaj funguje. V ponuke sú však aj medicínske spôsoby, ktorých referenciu sú pomerne sľubné. 

Snažme sa však v prvom rade minimalizovať stres, zdravo sa stravovať a používať kvalitnú vlasovú kozmetiku. 

Parodontitída

64d74087 51da 4d1f 84c6 7c4c8cbe1b13
Periodontal Disease in 53-year old man“ od Dr Parveen Chopra is licensed under CC BY-NC 2.0

Tiež známa ako zápal ďasien – príznaky sa môžu pohybovať od opuchnutých, červených a boľavých ďasien, až po krvácanie a riziko vypadnutia zubu. Preto venujte zvýšenú pozornosť hygiene úst, pravidelne si zuby čistite aj za pomoci medzizubných kefiek a nití, nezanedbajte ani pravidelnú návštevu dentálneho špecialistu. 

Akné

Man in White Crew Neck Shirt Holding Pink Lollipop
Photo od cottonbro studio na Pexels

Každý z nás si prešiel obdobím puberty a pamätá si na tie nepríjemné hrbolčeky, ktorými mal posiatu tvár, prípadne i iné časti tela, najčastejšie chrbát. Ako sme len závideli tým, ktorí mali pleť hladkú a bez jedinej vyrážky. V závislosti od rozsahu sme sa trápili a niektorí dokonca prežívali úzkosť už len pri predstave vstupu do spoločnosti. 

Našťastie, väčšine z nás tento problém s ukončením dospievania odznel. Dôležité je však vyrážky nevytláčať, pravidelne čistiť pleť a používať dostatok hydratácie. 

Dehydratácia

person holding clear drinking glass
Photo od engin akyurt na Unsplash

S nedostatočným pitný režimom sa stretávame predovšetkým u starších ľudí, ale prekvapivo i u detí. Mierna dehydratácia môže počas dňa kolísať v závislosti od nášho vyťaženia. K príznakom dehydratácie patrí nevoľnosť, bolesť hlavy, nervozita, závraty, v horšom prípade môže dôjsť k strate vedomia. 

Máme pre vás malý test, ktorým si sami viete otestovať svoj stav hydratácie – na prste v mieste, kde sa nachádza druhé kĺbové spojenie si vytvorte kožnú riasu, ak sa vracia späť viditeľne pomalšie, doprajte si aspoň jeden plný pohár vody.

Onychofágia

man in blue and white long sleeve shirt
Photo od Sander Sammy na Unsplash

S veľkou pravdepodobnosťou vám dané slovo veľa nepovie, ak ste si ho zrovna nezačali „googliť“. Inak je tento pojem známy ako chronické obhrýzanie nechtov. 

Pokojne by sme túto činnosti mohli považovať za obyčajný zlozvyk, ktorému prepadnú predovšetkým deti, no stretnúť sa s ním môžeme aj u dospelých ľudí. Možno sa vám to bude zdať ako maličkosť, no obhrýzaním nechtov, či odtrhávaním okolitej kože si vytvárate vstupnú bránu infekcie. Spôsobiť si môžete i problémy so zubami. 

Suchá pokožka

person holding brown and white textile
Photo od Alexander Grey na Unsplash

Ak aj máte to šťastie, že vaša pleť nie je suchá, určite ste zažili pocit suchých rúk – to známe pnutie, kedy sa priam vrháte po hydratačnom kréme. Nikomu to totiž nie je príjemné. Treba si však dávať pozor na to, že zo suchej pokožky sa môže stať svrbivá, šupinatá, dokonca sa vám môže na predilekčných miestach rozvinúť ekzém. 

Dbajte teda o pravidelné krémovanie hydratačným krémom a dostatočný pitný režim. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.