Najdivnejšie, ale aj najzaujímavejšie múzeá sveta – nájdete tam veci, ktoré len tak neuvidíte

1712

Určite už väčšina z Vás bola v nejakom múzeu, nech išlo o čokoľvek. Umenie, príroda, história… Ale predstavte si situáciu, že vojdete do nejakého múzea a všade okolo seba budete vidieť napr. rôzne záchody. Prinajlepšom si o tom niečo pomyslíte a idete ďalej. Ale niektoré múzeá to už zrejme naozaj prehnali…

Podvodné múzeum, Cancún, Mexiko

Chceli ste sa stať potápačom? Môžete skúsiť túto „prácu“ v tomto múzeu. Aby ste si mohli prezrieť exponáty, potápačský neoprén budete naozaj potrebovať. Môžete však tiež „šnorchlovať“, alebo si užiť prehliadku spoza skla. Múzeum však chce podporiť morský rozvoj, preto sa jeden deň v roku premenia exponáty na ekosystém morských živočíchov, ale samozrejme okrem nich môžete v rovnakom čase obdivovať exponáty aj vy.

Cancun Underwater Museum photo
Foto: 2ilorg

Múzeum rozpadnutých vzťahov, Záhreb, Chorvátsko

Možno sa to tak úplne nezdá, ale aj takéto múzeum môže byť umeleckého pôvodu. Vytvorili ho totiž dvaja umelci, ktorí nazbierali exponáty z celého sveta, aby pomohli ľuďom prekonať rozpadnuté vzťahy. Zbierka sa stále rozrastá, takže každý má možnosť prispieť!

Museum of Broken Relationships photo
Foto: Jorge Franganillo

Medzinárodné UFO múzem a výskumné stredisko, Roswell, Nové Mexiko

Toto múzeum je z časti vytvorené na počesť „Roswellskej havárie“ z roku 1947. Išlo o pozorovanie a následné nájdenie trosiek z neidentifikovateľného lietajúceho objektu (UFO). Aj napriek mnohým pokusom vlády o ukrývanie tohto prípadu, sa táto správa predsa dostala na verejnosť. V múzeu môžete na obrazovkách vidieť rôznych „mimozemšťanov“ a samozrejme, nejaké tie dôkazy. Či už tomu veríte, či nie, môže byť pre Vás veľmi zaujímavé…

International UFO Museum and Research Center photo
Foto: DVS1mn

Motýlí park, Kuala Lumpur, Malajzia

Viem, čo si asi mnoho z Vás myslí. Obyčajné motýle vo vitrínach. Ale niektorým pravdepodobne napadlo, že park bude asi niečo iné. A áno, je to tak. Môžete tu nájsť viac ako 5,000 motýľov na ploche cca. 80,000 metrov štvorcových. Zájsť sem môžete z rôznych dôvodov. Ak sa chcete niečo naučiť o prirodzenom živote motýľov, alebo sa nimi jednoducho „pokochať“.

Kuala Lumpur Butterfly Park photo
Foto: phalinn

Múzeum kondómov, Nonthaburi, Thajsko

Thajsko je známe ako jeden z najväčších producentov kondómov, možno preto je toto múzeum umiestnené zrovna tu. Nájdete tu kondómy z rôznych dôb, rôznych farieb a každého druhu. Výstava má poukazovať hlavne na ich silu a „trvanlivosť“.

Miniatúrna fľašková galéria, Oslo, Nórsko

Momentálne je to jediné múzeum tohto druhu na svete. Začalo sa to zvláštnym koníčkom majiteľa, teda zbieranie fliaš. Expozícia je rozdelená podľa farby a používania. Nájdete tu fľaše od alkoholu, ale aj obyčajné plastové po minerálkach. Ak máte zmysel pre divné umenie, táto galéria je ako stvorená pre Vás.

Bottle Gallery photo
Foto: Unhindered by Talent

Mačací kabinet, Amsterdam, Holandsko

Toto múzeum bolo založené v roku 1990 Williamom Meijerom, aby zachoval pamiatku svojej mačky Toma. Tento kabinet by sa dal nazvať svätyňou pre všetky mačky. Nájdete tu rôzne oslavné predmety, či už v maľovanej, alebo tesanej podobe. Takže nie, nejde o žiadnu výstavu preparovaných zvierat pre notorických milovníkov mačiek.

Katten Kabinet photo
Foto: Effervescing Elephant

Múzeum zajacov, Pasadena, Kalifornia

Jedná sa o najväčšiu zbierku zajacov a zajačích doplnkov na svete. Nájdete tu plyšových, drevených, veľkonočných… Dokonca aj siedmych živých, ktorým môžete doniesť nejaký darček, alebo ich nakŕmiť. Okrem samotných zajacov tu nájdete aj knihy, alebo iné veci so zajacmi súvisiace…

Medzinárodné múzeum záchodov, Naí Dillí (New Dillí), India

Nie, naozaj nejde len o vzdanie pocty porcelánovým „trónom“. Možno Vás to prekvapí, ale ide o niečo oveľa dôležitejšie. Samotný kurátor múzea sa už dlhoročne snaží o zlepšenie zdravotnej situácie v Indii a k tomu mu pomáha hlavne toto múzeum. Ide o výzvu k zlepšeniu hygieny v krajinách tretieho sveta a tým zároveň zlepšenie celkových zdravotných podmienok.

Múzeum zlého umenia, Sommerville, Massachusetts

Nie, že by to bolo zlé umenie, ale ono je dosť kontroverzné. Dá sa povedať, že kým nad tým nerozmýšľate, nie je tak „zlé“. Nájdete tu všetko možné. Od napodobnenín slávnych obrazov, cez nadpriemerne rozvášnené obrazy, až po niečo, čo ani neviete čo je. Milovníkov umenie môže uraziť, ale ostatní sa dobre zabavia.

Museum of bad art photo
Foto: ironypoisoning

Múzeum upírov, Les Lilas, Francúzsko

Sklamem Vás, ale milovníci upírích príbehov, toto nie je nič pre Vás. Na tomto mieste si môžete naštudovať, čo znamenajú upíri v rôznych kultúrach a ako sa k ním staval svet v minulosti. Ďalej si môžete prezrieť autogramy všetkých hercov, ktorý kedy hrali Drakulu. Okrem toho tu nájdete aj mumifikovanú mačku zo známeho francúzskeho cintorína Père Lachaise a maľbu „upíra“ Nicolas Clauxa, vyčínajúceho vo Francúzsku.

Vampires museum photo
Foto: Abode of Chaos

Múzeum jedálnych anomálií, online

Dobre, možno to nie je tak úplne múzeum. Nájdete tu „usmievajúce sa“ jedlá, alebo postavičky. Má ísť o propagáciu (?anorexie?) myšlienky „Toto jedlo sa na nás usmieva a my sa ho chystáme zjesť, čím sa stávame „zločincami“ a máme zastaviť tento teror na jedle.“ Ja osobne dúfam, že je to len žart a máme sa tak maximálne pobaviť.

Matematické múzeum, New York, USA

Že zo slova „matematika“ ide hrôza? Nebojte sa, tu do Vás nebude žiadny učiteľ/profesor hučať, že nič neviete. Ide hlavne o matematiku dokázateľnú v pohybe, aj keď si to veľmi neviem predstaviť. A navyše, ak nebudete niečomu rozumieť, nemusíte sa báť, ku každému exponátu je pridané aj jednoduché vysvetlenie.

Museum of Mathematics photo
Foto: Mathematical Association of America

Múzeum nezvyčajnej krásy, Malacca, Malajzia

Na to, aby ste navštívili toto múzeum, musíte mať aj dobrú dávku odvahy. Nepôjde o žiadny botox, plastiky, alebo podobné. Čistá „krása“ videná najčastejšie u členov nejakých kmeňov, alebo v upadlých kultúrach. Obrovské „ozdoby“ v ušných lalokoch, v perách atď. Dobre, neosudzujem, urobte si názor radšej sami… (použité ako ilustračný obrázok)

zdroj: buzzfeed

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre