Na vesmírnu stanicu ISS sa vyskladalo 5 agentúr. Každý Európan prispeje ročne len 1 euro.

1115

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) je skutočne úžasným zázrakom ľudského inžinierstva a medzinárodnej spolupráce. Poďme sa ponoriť do jej fascinujúcich detailov.

Náklady na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS)

ISS je veľká vesmírna stanica zostavená a udržiavaná na nízkej obežnej dráhe Zeme. Existuje v spolupráci s piatimi vesmírnymi agentúra: NASA (Spojené štáty americké), Roskosmos (Rusko), JAXA (Japonsko), ESA (Európa) a CSA (Kanada). Celkové náklady na ISS, vrátane nákladov na vývoj, montáž a prevádzku počas 10 rokov, dosahujú 100 miliárd EUR (približne 120 miliárd USD).

Toto pôsobivé číslo zdieľajú všetky zúčastnené štáty: Spojené štáty, Rusko, Kanada, Japonsko a 10 európskych krajín (súčasť ESA). Európsky podiel, rozložený na celý program, predstavuje iba jedno euro, od každého Európana za rok. Čo je menej ako cena šálky kávy vo väčšine veľkých miest.

Význam ISS:

ISS je nepretržite obsadená od novembra 2000 a slúži ako platforma pre vedecký výskum, vývoj technológií a medzinárodnú spoluprácu. Umožnila prelomové experimenty v rôznych oblastiach vrátane biológie, fyziky, astronómie a pozorovania Zeme. ISS tiež zohráva kľúčovú úlohu pri testovaní technológií pre budúce misie do hlbokého vesmíru, ako sú tie na Mars a ďalej.

Zdroj NASA

High-Tech spolupráca:High-Tech spolupráca:

Výstavba a prevádzka ISS priniesli high-tech pracovné miesta v európskom priemysle a výskumných inštitúciách. Prispieva k rozvoju Európy ako mierovej, znalostnej a informačnej spoločnosti a predstavuje najväčší medzinárodný projekt spolupráce, aký sa kedy uskutočnil.

Stručne povedané, Medzinárodná vesmírna stanica predstavuje mimoriadny úspech v ľudskom prieskume vesmíru. Ukazuje, čo sa dá dosiahnuť, keď sa spoja národy, aby preskúmali neznáme miesto.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre